جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

گزارش مکتوب/ آذربایجان غربی قطب تولید انگور - نمایش محتوای خبر

 

 

گزارش مکتوب/ آذربایجان غربی قطب تولید انگور

ارومیه /خبرگزاری صداوسیما/ اقتصادی

گزارش مکتوب/ آذربایجان غربی قطب تولید انگور

 

 

انگور یکی از مهمترین  تولیدات باغی استان آذربایجان غربی است که به دلیل وضعیت مطلوب آب و هوایی و خاک مناسب، این استان قطب تولید انگور می باشد. آذربایجان غربی رتبه  نخست کشور را از نظر کیفیت تولید انگور  دارد و همچنین با تولید حدود هشت درصد مجموع تولیدات انگور کشور ، رتبه چهارم تولید انگور را در کشور به خود اختصاص داده است.

انگور صادراتی باغداران استان از نظر کیفیت و استفاده نکردن از سموم خطرناک و کنترل استفاده از سموم و کودهای شیمیایی و مبارزه تلفیقی با آفات نباتی رتبه نخست را  در کشور دارد.

رئيس سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان غربي گفت: در حال حاضر بيش از 23 هزار هکتار از باغات استان زير کشت محصول مهم و اقتصادي انگور است که هشت هزار هکتار آن باغات انگور ايستاده بوده و مابقي به روش سنتي هست  

کريم زاده اضافه کرد: هم‌اکنون 40 رقم انگور در استان از جمله حسيني، دانه بلند، ريش بابا، کشمشي، خليلي ياقوتي، قرمز از باغات استان برداشت مي‌شود و بيش از 100 رقم انگور دراستان وجود دارد.

وي با بيان اينکه آذربايجان غربي از قطب‌هاي توليد انگور کشور به شمار مي‌رود و رتبه چهارم کشوري را از نظر توليد به خود اختصاص داده است، افزود: محصول انگور به علت مصرف پايين آب تا زمان برداشت در مقايسه با ساير محصولات کشاورزي در مصرف بهينه آب وکمک به احياي درياچه اروميه نقش مهمي دارد.

 در این میان طبق گفته مسئولان  سالانه 60 تا ۸۰ هزار تن از انگور توليدي استان جذب صنايع تبديلي شده، 10 هزار تن انگور تبديل به کشمش و ۱۲۰ هزارتن انگور نيز در داخل استان و ساير استان‌هاي کشور به مصرف مي‌رسد .

کارشناسان معتقدند که جهت جلوگيري از متضررشدن باغداران استان بايد سازوکارهاي لازم جهت تسريع در خريد حمايتي کشمش تيز آبي توسط تعاون روستايي فراهم گردد تا از اين طريق قسمت بيشتري از محصول توليدي به کشمش تبديل شود تا محصول روي دست باغداران نماند.

عرضه فرآورده های محصولات انگور بصورت کشمش، دوشاب، آبغوره، شیره انگور و روغن هسته انگور می تواند انگور آذربایجان غربی را بیشتر معرفی کند ولی قیمت پایین این محصول استراتژیک استان باغداران منطقه را نگران کرده است.

 در این میان  عدم اطمينان از بازار فروش، کاهش توليد کشمش و گرايش به توليد محصول تازه خوري، پرورش سنتي در برخي از مناطق، هزينه بالاي ايستاده کردن انگور، کمبود نقدينگي باغداران و خسارت‌هاي سالانه ناشي از سرمازدگي و حوادث غير مترقبه   از جمله مشکلات موجود باغداران استان  است.

باغداران و تولیدکنندگان محصول انگور در استان با آغاز فصل برداشت انگور در منطقه به خاطر کاهش شدید قیمت این محصول و کسادی بازار نگران محصول خود هستند  
پایین بودن قیمت انگور در استان آذربایجان غربی باعث شده انگور در دستان باغداران این استان بماند و این در حالی است که انگور به عنوان یکی از محصولات مهم و اساسی کشاورزان استان است.
در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم انگور در بازار ارومیه بین یک هزار و تا یک هزار و ۵۰۰ تومان است که اگر از تلاش و زحمت و انتظار یک ساله باغداران صرف نظر کرد، قیمت موجود با توجه به بالا بودن حق‌الزحمه کارگر و هزینه‌های جانبی دیگر به هیچ‌وجه مناسب نیست و در صورت ادامه روند کنونی لطمه بزرگی به اشتغال و توسعه و عمران منطقه وارد می‌شود.

 این در حالی است که آذربایجان غربی بدلیل داشتن موقعیت جغرافیایی فوق العاده و آب و هوای مناسب برای کشاورزی یکی از استان های برتر تولیدات کشاورزی و به خصوص محصول انگور است. ولی این محصول آذربایجان غربی علی‌رغم کیفیت بالا و توانایی رقابت با محصولات سایر کشورها حمایت نمی‌شود و برخی اوقات دیده می شود که واردات میوه محصولات تولید داخل را با مشکلات عدیده ای مواجه می‌کند.

باغات استان آذربایجان غربی شرایط عالی برای تولید میوه استراتژیکی انگور دارند و کیفیت تولید این محصول به گونه‌ای است که توانایی تأمین بازار داخل و جهان را دارد اما  در برخی اوقات   کشاورزان با مشکل فروش این محصولات دست و پنجه نرم می کنند.

کارشناسان اقتصادی معتقدند که فرآوری انگور و مشتقات به دست آمده از آن باید از حالت سنتی خارج شود و در این زمینه ارائه آموزش ضرورت دارد و باید با روشهای جدید پیش رفت تا انگور آذربایجان غربی بیشتر بتواند خود را در بازارهای جهانی نشان دهد.در برخی موارد خشک کردن انگور به صورت مکانیزه با مواد شیمیایی انجام می شود که هدف باید خشک کردن انگور با استانداردهای روز بدون مواد شیمیایی باشد.

  .کارشناسان اقتصادی بر این باورند که عرضه فرآورده های محصولات انگور بصورت کشمش، دوشاب، آبغوره، شیره انگور، روغن هسته انگور، غذاهای محلی تهیه شده از آن، نمایش گونه های مختلف انگور، بازدید از باغات نمونه، اجرای همایش یک روزه با عنوان انگور ثروت پنهان، توسعه گردشگری کشاورزی و اجرای برنامه های فرهنگی و موسیقی از عمده برنامه های جنبی این جشنواره است که می تواند تاثیر بسزایی در معرفی انگور آذربایجان غربی به مشتریان در داخل و خارج از کشور داشته باشد.


جدیدترین اخبار

توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی گفت: به اهتمام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقلام غذایی و کفش رایگان در مناطق زلزله‌زده قطور خوی توزیع شد.
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
جاده های ورودی به منطقه آزاد ماکو در راستای پیشگیری از ورود بیماری و پایش سلامت منطقه برای مهار این بیماری به روی مسافران و ورود خودروهای غیر پلاک سه شهرستان ماکو، شوط و پلدشت مسدود شد.
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان: با راه اندازی آزمایشگاه تست ابتلا به ویروس کرونا در مرکز استان و تسریع در روند انجام آزمایشات اولیه، امروز 18 مورد ابتلا به ویروس کرونا مثبت گزارش شد.