رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

گزارش مکتوب... آذربایجان غربی رتبه نخست تولیدچغندر قند - نمایش محتوای خبر

 

 

گزارش مکتوب... آذربایجان غربی رتبه نخست تولیدچغندر قند

ارومیه/ واحدمرکزی خبر/ اقتصادی:

گزارش مکتوب... آذربایجان غربی رتبه نخست تولیدچغندر قند

یکی از محصولات مهم و استراتژیِک آذربایجان غربی ، چغنذر قند است بطوریکه این استان با تولید بیش از یک میلیون و سیصد و پنجاه هزار تن چغندرقند  در سال زراعی گذشته، رتبه اول را در این محصول، از آن خود کرده بود.

طبق گفته مسئولان جهاد کشاورزی استان  میانگین  عملکرد این محصول در  کشور  چهل و دو تن   در هکتار  است  که این میزان در استان پنجاه و دو تن در هکتار می رسد.

چغندر قند از محصولات مهم آذربايجان غربي به شمار مي رود که نقشي اساسي در اشتغالزايي و توسعه صنايع تبديلي به ويژه قند و شکر دارد؛   چغندر قند استان   به سبب قابليت هاي خوب آب و خاک، استفاده از بذرهاي تک جوانه و پر محصول و ايجاد مزارع آرماني در سال گذشته، جايگاه نخست در کشور به لحاظ توليد محصولات کيفي و کمي به خود اختصاص داده است .

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: سطح زیر کشت چغندر قند امسال  ، بیست و سه  هزار و چهارصد هکتار  است و پارسال میزان برداشت چغندر قند  ، نهصدو شصت و پنج هزار تن  و  میزان چغندر قند خارج شده به کارخانجات خارج از استان نیز بیش از چهارصدو چهل هزار تن بود.

قربانی به وجود پنج کارخانه قند در استان اشاره کرد و یادآور شد: با توجه به نقش فعالیت کارخانجات قند در تولید و اشتغال‌زایی در منطقه، ساماندهی و ایجاد تعادل بین تولید و جذب محصول از جمله ضروریاتی است که باید به آن توجه اساسی شود.

 وی استفاده از ارقام پرمحصول، کشت به صورت مکانیزه کامل، مساعد بودن شرایط اقلیمی و خاک‌های زراعی، بالا بودن دانش فنی چغندرکاران منطقه به دلیل فعالیت‌های آموزشی و اطلاع‌رسانی‌های به موقع از طرف سازمان جهاد کشاورزی استان را از دلایل کسب رتبه نخست تولید چغندر قند برشمرد.


جدیدترین اخبار

انتخاب ۱۱
انتخاب ۱۱
در این بسته خبری آخرین اخبار و حواشی انتخابات مجلس یازدهم را مشاهده کنید.
خلع ید ۲ هزار و ۶۰۰ هکتار مراتع ملی
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اقتصادی
خلع ید ۲ هزار و ۶۰۰ هکتار مراتع ملی
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیز داری شهرستان خوی گفت:۲ هزار و ۶۰۰ هکتار از مراتع ملی در شهرستان خوی از افراد سودجو بازپس گرفته شد.
تعطیلی مدارس آذربایجان غربی
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی
تعطیلی مدارس آذربایجان غربی
با توجه به بارش شدید برف، مدارس برخی شهرستان‌های استان در نوبت صبح تعطیل شد.

پربیننده ترین اخبار

همه به عشق ایران و انقلاب آمدند
همه به عشق ایران و انقلاب آمدند
صد ثانیه امروز به حضور حماسی مردم در یوم الله ۲۲ بهمن پرداخته است.
همه می آییم...
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/سیاسی
همه می آییم...
نهاد‌ها، گروه‌ها و تشکل‌های استان با صدور بیانیه‌هایی بر حضور گسترده مردم در راهپیمایی بزرگ ۲۲ بهمن تاکید کردند.
دشمنان مایوس‌تر از گذشته
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/سیاسی
دشمنان مایوس‌تر از گذشته
نماینده، ولی فقیه در استان و امام جمعه ارومیه دشمنان انقلاب این حضور پرشور را می‌بینند و مطمئنا مایوس‌تر از همیشه از عظمت این ملت بزرگوار در هراس خواهند بود.