جهش تولید | جمعه، ۹ خرداد ۱۳۹۹

گذشت اولیای دم از قصاص قاتل - نمایش محتوای خبر

 

 

گذشت اولیای دم از قصاص قاتل

ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی

گذشت اولیای دم از قصاص قاتل

 

 معاون قضایی رئیس کل دادگستری و رئیس شورا‌های حل اختلاف استان آذربایجانغربی گفت: در پی وقوع یک فقره قتل عمدی در مهر ماه سال ۱۳۹۵ در حوزه قضایی ارومیه و دستگیری قاتل توسط مراجع قضایی، رسیدگی قضایی به پرونده در محاکم قضایی استان انجام و بنا به درخواست اولیای دم، حکم قصاص نفس متهم صادر و در سال ۱۳۹۶ توسط دیوان عالی کشور مورد تایید قرار می‌گیرد.

رئیس شورا‌های حل اختلاف استان آذربایجانغربی با اشاره به اینکه تلاش در جهت جلب رضایت از اولیای دم پرونده‌های استیذان قصاص حسب دستور رئیس کل دادگستری استان از مرداد ماه سال جاری با تلاش مضاعف و جهادی در دستور کار شورا‌های حل اختلاف قرار گرفته است اظهار داشت: در پی ارجاع پرونده حاضر توسط دادستانی شهرستان ارومیه به شورای حل اختلاف؛ اعضای شعبه ۱۹ ویژه زندانیان مستقر در زندان مرکزی ارومیه در انجام وظیفه ذاتی خویش مبادرت به تشکیل چندین جلسه صلحی در محل شورا و همچنین حضور در منزل خانواده اولیای دم نمودند که النهایه مقارن با ایام شهادت دخت نبی مکرم اسلام و با بیان سیره اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) موفق به جلب رضایت اولیای دم به بخشش قاتل گردیده و اولیای دم در حرکتی خداپسندانه از قصاص قاتل فرزنشان گذشت نمودند.

معاون قضایی رئیس کل دادگستری و رئیس شورا‌های حل اختلاف استان آذربایجانغربی با بیان اینکه در ده ماهه سال جاری با اخذ رضایت از اولیای دم، تعداد ۱۴ فقره قتل در استان آذربایجانغربی به مصالحه ختم شده است، گفت: اگر فرهنگ صلح و سازش و گذشت در جامعه نهادینه شود شاهد کاهش تعداد پرونده‌های قتل و سایر جرایم و مرافعات خواهیم بود. هادی صمدی افزود: در این میان برخی از قتل‌ها اگرچه قتل، عمد است و قاتل به قصاص محکوم شده است، ولی واقعا فرد بدون برنامه ریزی قبلی و ناخواسته بر اثر درگیری مرتکب قتل شده است که شورا‌های حل اختلاف در این زمینه ورود کرده است و با کمک واحد مددکاری و معاونت فرهنگی دادگستری استان، ظرفیتی فراهم شده است که با کمک معتمدین، ریش سفیدان، علماو ائمه جماعات با محوریت شورا‌های حل اختلاف جهت صلح و سازش این گونه پرونده‌ها ورود کنند که تلاش در جلب رضایت اولیای دم و مصالحه در این گونه پرونده‌های قتل که ناخواسته صورت گرفته حرکتی ارزشمند و خداپسندانه و از برکات شورا‌های حل اختلاف است.

این مقام قضایی اضافه کرد: اگر انسان بخواهد دیگران را به اسلام دعوت کند باید مشکلات و مصیبت‌هایی را که از سوی دیگران می‌رسد تحمل کند و با صبر و حلم وشکیبایی و بردباری اجازه دهد تا دیگران با روحیه احسانی و اخلاق کریمانه آشنا شوند.


جدیدترین اخبار

توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی گفت: به اهتمام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقلام غذایی و کفش رایگان در مناطق زلزله‌زده قطور خوی توزیع شد.
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
جاده های ورودی به منطقه آزاد ماکو در راستای پیشگیری از ورود بیماری و پایش سلامت منطقه برای مهار این بیماری به روی مسافران و ورود خودروهای غیر پلاک سه شهرستان ماکو، شوط و پلدشت مسدود شد.
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان: با راه اندازی آزمایشگاه تست ابتلا به ویروس کرونا در مرکز استان و تسریع در روند انجام آزمایشات اولیه، امروز 18 مورد ابتلا به ویروس کرونا مثبت گزارش شد.