جهش تولید | چهارشنبه، ۸ بهمن ۱۳۹۹

کلاهبرداری اینترنتی - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

کلاهبرداری اینترنتی

Loading the player...

دانلود

« کلاهبرداری عبارتست از بردن مال غیر ، از طریق توسل توأم با سؤء نیت به وسایل یا عملیات متقلبانه »

کلاهبرداری اینترنتی یعنی استفاده از سرویس های اینترنت به منظور فریب اشخاص یا شرکت ها و انتقال و دزدی پول هایشان. این کلاهبرداری ممکن است در اتاق های گفتگوی اینترنتی، نامه های الکترونیک یا وب سایت ها رخ دهد. این مساله امروزه به یکی از مسایل مهم دنیای فناوری اطلاعات تبدیل شده است چرا که هر ساله پول زیادی از این راه رد و بدل شده و قربانیان زیادی به دام این شیادی ها می افتند.

در اینجا   چند مورد از انواع کلاهبرداری های اینترنتی را نام می بریم که عبارتند از :

1-بیشتر کلاهبرداری ها به عدم ارسال کالاهای خریداری شده به صورت آنلاین مربوط می شود. به عبارت دیگر، خرید و فروش قلابی در فضای مجازی از شایعترین کلاهبرداریهایی است که کاربران اینترنت با آن مواجه میشوند.

 2-یک نمونه متداول دیگر در شیادی های اینترنتی از طریق خرید و فروش، به این شکل است که کلاهبردار یک وسیله نایاب یا کمیاب مانند یک خودروی لوکس را برای فروش در سایت هایی مثل eBay با قیمتی بسیار پایین تر از قیمت واقعی آن وسیله تبلیغ می کند. خریدار نیز به تصور یک تخفیف استثنایی در صدد خرید آن وسیله بر می آید، به فروشنده یک نامه می فرستد و تمایل خود را برای خرید اعلام می کند.

3-روش «انتقال دوباره» نیز یکی از روش های متداول برای کلاهبرداری است. در مدل آفریقایی این روش، فریب کاران از طریق اتاق های گفتگو یا سایت های دوستیابی با افرادی از کشورهای دیگر ارتباط برقرار می کنند و اطلاعات شخصی آن ها را به دست می آورند.

4- روش فیشینگ نیز یکی از قدیمی ترین روشهای کلاهبرداری های اینترنتی است. در این روش کلاهبرداران با یک ایمیل جعلی یا یک صفحه اینترنتی جعلی مشابه یک سایت معتبر، از کاربر می خواهند اطلاعات مهم خود مانند نام کاربری، رمز عبور، یا شماره کارت اعتباری را وارد کند. با به سرقت رفتن این اطلاعات امکان هرگونه سواستفاده ای وجود دارد.