رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

کشت کلزا در256 هکتار از مزارع آذربایجان غربی - نمایش محتوای خبر

 

 

کشت کلزا در256 هکتار از مزارع آذربایجان غربی

ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اقتصادی/

کشت کلزا در256 هکتار از مزارع آذربایجان غربی

 

 

 

به گزارش خبرنگار خیرگزاری صداوسیما رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی درجلسه ستاد دانه های روغنی استان با اشاره به اینکه کشت کلزا در مزارع کشاورزی استان می‌تواند در مصرف بهینه آب و افزایش راندمان آب مصرفی در مزارع نقش بسزایی ایفا کند گفت: کشت کلزا در استان به طور معمول از 5 شهریور ماه آغاز می‌شود و تا 15 مهر ماه ادامه دارد.

اسمعیل کریم زاده با بیان اینکه سه هزار هکتار از سوی وزارت جهاد کشاورزی برای کشت کلزا دراستان برای سال زراعی جاری ابلاع شده است افزود: تا کنون 256 هکتار ازاراضی زراعی استان زیر کشت محصول کلزا رفته است که باید این میزان سطح زیر کشت را تا چند روز فرصت باقیمانده از طریق برنامه های ترویجی افزایش و توسعه دهیم .

وی سطح زیر کشت کلزا در سالهای گذشته را 3هزارو500هکتار عنوان و اضافه کرد: سال گذشته 150هکتاراز مزارع استان زیر کشت این محصول رفته بود که در سطح کشور نیز این روند نزولی مشهود بود ،به طوری که از 240 هزار هکتار ازاراضی زراعی زیر کشت این محصول در کشور فقط 40 هزار هکتار کلزا در سال گذشته در کشور کشت شد.

کریم زاده با تاکید بر لزوم توسعه کشت دانه های روغنی در آذربایجان غربی تصریح کرد: سالانه بیش از 4 میلیارد دلار برای واردات روغن نباتی مصرفی مردم در کشور هزینه می شود که رقم قابل توجهی است .

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی نیز در این جلسه با اشاره به کشت مکانیزه کلزا در استان، گفت: تا کنون شهرستانهای پلدشت و نقده بیشترین سطح زیر کشت کلزا را در بین شهرستانهای استان داشته اند.

مقصود قربانی کاهش شدید آبهای سطحی و زیر زمینی در زمان کشت ، اعلام نشدن به موقع خرید تضمینی و پرداخت نشدن به موقع بهای محصول خریداری شده ، نبود سم علف کش برای مبارزه با علفهای هرز پهن برگ و مشکل ریزش محصول و تگرگ در زمان برداشت را از جمله مشکلاتی عنوان کرد که باعث کاهش سطح زیر کشت کلزا در استان در طی سالهای اخیر شده است .

فریبرز پاشاپور ،مدیر عامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان نیز از توزیع انواع بذورهیبرید خارجی و op و همچنین کود پاییزه به منظور کشت کلزا در بین کشاورزان خبر داد و گفت: تا کنون 3هزارو600تن انواع بذورهیبرید خارجی و op که مقاوم به ریزش و سرما هستند ، بین کشاورزان آذربایجان غربی توزیع شده است و کود پائیزه نیز به میزان کافی موجود است که روند توزیع نهاده ها همچنان ادامه دارد.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی نیز در این جلسه با اشاره به تسهیلات در نظر گرفته شده برای کشاورزان در ارتباط با کشت کلزا، خاطرنشان کرد: تسهیلات اعتباری سرمایه در گردش برای کشاورزان کلزا کار نیز تامین شده است و کشاورزان می‌توانند برای دریافت تسهیلات با هماهنگی مراکز جهاد کشاورزی شهرستانهای تابعه خود به بانکهای عامل مراجعه کنند.

جمشید دارا با بیان اینکه رعایت تاریخ زمان کشت این محصول تاثیر زیادی در افزایش راندمان تولید آن خواهد داشت از کلزا کاران استان درخواست کرد محصول خود را در زمان تعیین شده کشت کنند تا با آغاز فصل سرما مزارع دچار خسارت سرمازدگی نشود


جدیدترین اخبار

در آذربایجان غربی؛ تعطیلی مدارس تا پایان هفته جاری
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی
در آذربایجان غربی؛ تعطیلی مدارس تا پایان هفته جاری
اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش آذربایجان غربی با صدور اطلاعیه اعلام کرد:برای پیشگیری از ویروس کرونا مدارس استان تا پایان هفته تعطیل اعلام می شود.
افزایش شمار مصدومان در زلزله قطور
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی
افزایش شمار مصدومان در زلزله قطور
فرماندار خوی از مصدوم شدن ۳۰ تن در زلزله قطور خبر داد.
دشمنان انقلاب و اسلام ناامیدتر از همیشه
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/سیاسی
دشمنان انقلاب و اسلام ناامیدتر از همیشه
نماینده ولی فقیه و استاندار آذربایجان غربی طی پیامی مشترک از حضور پرشور مردم در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی تشکر و قدردانی کردند.

پربیننده ترین اخبار

تعطیلی مدارس آذربایجان غربی
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی
تعطیلی مدارس آذربایجان غربی
با توجه به بارش شدید برف، مدارس برخی شهرستان‌های استان در نوبت بعداظهر تعطیل شد.
تعطیلی مدارس آذربایجان غربی
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی
تعطیلی مدارس آذربایجان غربی
با توجه به بارش شدید برف، مدارس برخی شهرستان‌های استان در نوبت صبح تعطیل شد.
انتخاب ۱۱
انتخاب ۱۱
در این بسته خبری آخرین اخبار و حواشی انتخابات مجلس یازدهم را مشاهده کنید.