حمایت از کالای ایرانی | دوشنبه، ۴ تیر ۱۳۹۷

کشت کلزا در256 هکتار از مزارع آذربایجان غربی - نمایش محتوای خبر

 

 

کشت کلزا در256 هکتار از مزارع آذربایجان غربی

ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اقتصادی/

کشت کلزا در256 هکتار از مزارع آذربایجان غربی

 

 

 

به گزارش خبرنگار خیرگزاری صداوسیما رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی درجلسه ستاد دانه های روغنی استان با اشاره به اینکه کشت کلزا در مزارع کشاورزی استان می‌تواند در مصرف بهینه آب و افزایش راندمان آب مصرفی در مزارع نقش بسزایی ایفا کند گفت: کشت کلزا در استان به طور معمول از 5 شهریور ماه آغاز می‌شود و تا 15 مهر ماه ادامه دارد.

اسمعیل کریم زاده با بیان اینکه سه هزار هکتار از سوی وزارت جهاد کشاورزی برای کشت کلزا دراستان برای سال زراعی جاری ابلاع شده است افزود: تا کنون 256 هکتار ازاراضی زراعی استان زیر کشت محصول کلزا رفته است که باید این میزان سطح زیر کشت را تا چند روز فرصت باقیمانده از طریق برنامه های ترویجی افزایش و توسعه دهیم .

وی سطح زیر کشت کلزا در سالهای گذشته را 3هزارو500هکتار عنوان و اضافه کرد: سال گذشته 150هکتاراز مزارع استان زیر کشت این محصول رفته بود که در سطح کشور نیز این روند نزولی مشهود بود ،به طوری که از 240 هزار هکتار ازاراضی زراعی زیر کشت این محصول در کشور فقط 40 هزار هکتار کلزا در سال گذشته در کشور کشت شد.

کریم زاده با تاکید بر لزوم توسعه کشت دانه های روغنی در آذربایجان غربی تصریح کرد: سالانه بیش از 4 میلیارد دلار برای واردات روغن نباتی مصرفی مردم در کشور هزینه می شود که رقم قابل توجهی است .

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی نیز در این جلسه با اشاره به کشت مکانیزه کلزا در استان، گفت: تا کنون شهرستانهای پلدشت و نقده بیشترین سطح زیر کشت کلزا را در بین شهرستانهای استان داشته اند.

مقصود قربانی کاهش شدید آبهای سطحی و زیر زمینی در زمان کشت ، اعلام نشدن به موقع خرید تضمینی و پرداخت نشدن به موقع بهای محصول خریداری شده ، نبود سم علف کش برای مبارزه با علفهای هرز پهن برگ و مشکل ریزش محصول و تگرگ در زمان برداشت را از جمله مشکلاتی عنوان کرد که باعث کاهش سطح زیر کشت کلزا در استان در طی سالهای اخیر شده است .

فریبرز پاشاپور ،مدیر عامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی استان نیز از توزیع انواع بذورهیبرید خارجی و op و همچنین کود پاییزه به منظور کشت کلزا در بین کشاورزان خبر داد و گفت: تا کنون 3هزارو600تن انواع بذورهیبرید خارجی و op که مقاوم به ریزش و سرما هستند ، بین کشاورزان آذربایجان غربی توزیع شده است و کود پائیزه نیز به میزان کافی موجود است که روند توزیع نهاده ها همچنان ادامه دارد.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی نیز در این جلسه با اشاره به تسهیلات در نظر گرفته شده برای کشاورزان در ارتباط با کشت کلزا، خاطرنشان کرد: تسهیلات اعتباری سرمایه در گردش برای کشاورزان کلزا کار نیز تامین شده است و کشاورزان می‌توانند برای دریافت تسهیلات با هماهنگی مراکز جهاد کشاورزی شهرستانهای تابعه خود به بانکهای عامل مراجعه کنند.

جمشید دارا با بیان اینکه رعایت تاریخ زمان کشت این محصول تاثیر زیادی در افزایش راندمان تولید آن خواهد داشت از کلزا کاران استان درخواست کرد محصول خود را در زمان تعیین شده کشت کنند تا با آغاز فصل سرما مزارع دچار خسارت سرمازدگی نشود



جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
سلام. من کشاورز کلزا کارم از بخش ارس پلدشت. ولی از... بهزاد ۱۳۹۶/۰۴/۲۸ ۱۶:۰۸

بهزاد
سلام. من کشاورز کلزا کارم از بخش ارس پلدشت.
ولی از طرف اداره ابیاری ومنابع طبیعی گله مندم. یکی اینکه اداره ی ابیاری قره ضیالدین
در زمان کاشت یعنی اب لازم را قطع کرد وهمچنین با درخواست اداره خدمات کشاورز نازک بازم اب لازم را در فروردین ماه ندادن این باعث رکود برداشت ما شد. اداره ابیاری قره ضیالدین هر چه صلاحشونه تصمیم گرفتن ارزشی برای کشاورزان قایل نشدن. گلایه دوم. ما از پدر پدر بزرگمون شنیدین زمین ابی ما که الان در حال کاشت هستیم. از وقتی که(از اول مهر ماه سال 95)اب بارانی به ما دادن اداعا میکنه این زمینها مال منابع طبیعی هست با این که سند مشاع از سال 42داریم. ادعای مالکیت میکنه وتصمیم گرفتن از از شهریور این سال هم دیگه برای ما اب ندهند حدود 20بار با فرمانداری پلدشت وداداگاه مکاتبه داشتیم ولی برای ما مثمر ثمر نبود هر کاری اداره منابع طبیعی پلدشت دوست داره انجام میده حالا به اداره ی ابایری قره ضیالدین بخشداری ارس نامه نوشته دیگه به ما اب ندهنذ.. دولت هم هیچ کمکی برای ما نمیکنه. اگه این زمین از تول مال منابع طبیعی بودن چرا اقدامی نمیکردن حالتا که اب بارانی دادن این حرفارو میگن
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۶/۰۴/۲۸ ۱۶:۰۸

جدیدترین اخبار

صلح و سازش 58هزار پرونده قضایی در شوراهای حل اختلاف
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی
صلح و سازش 58هزار پرونده قضایی در شوراهای حل اختلاف
رئیس کل دادگستری استان گفت: 37درصد پرونده های قضایی در سال گذشته در شوراهای حل اختلاف استان به صلح و سازش طرفین دعوی ختم شده است.
ضرب الاجل معاون استاندار به موسسات مالی
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اقتصادی
ضرب الاجل معاون استاندار به موسسات مالی
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار گفت: برخی از موسسه های مالی و اعتباری باید تا 10 روز آینده بر تعهد خود مبنی بر پرداخت تسهیلات اشتغال جامه عمل بپوشانند.
برگزاری محفل خاطره گویی و شعر گویی مجاهد نستوه آذربایجان
برگزاری محفل خاطره گویی و شعر گویی مجاهد نستوه آذربایجان
ششمین محفل خاطره گویی و شعر گویی مجاهد نستوه آذربایجان حجت الاسلام و المسلمین حسنی با حضور اصحاب قلم و شاعران و نویسندگان استان در تالار مهدیه ارومیه برگزار شد.

پربیننده ترین اخبار

تکثیر بچه ماهی در مرکز پرورش ماهیان گرم آبی پلدشت
تکثیر بچه ماهی در مرکز پرورش ماهیان گرم آبی پلدشت
5 میلیون قطعه بچه ماهی امسال در مرکز پرورش ماهی پلدشت تکثیر و به منابع آبی شمال غرب کشور رها سازی می شود
انهدام دو باند تهیه و توزیع مواد مخدر
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی
انهدام دو باند تهیه و توزیع مواد مخدر
دوباند تهیه و توزیع مواد مخدر در آذربایجان غربی متلاشی و 226 کیلوگرم انواع مواد مخدر از آنها کشف و ضبط شد.
برداشت کلزا در پلدشت
برداشت کلزا در پلدشت
پیش بینی می شود در سالجاری بیش از 5 هزار تن کلزا از اراضی دشت شیبلوی پلدشت برداشت شود.