جهش تولید | چهارشنبه، ۱۴ خرداد ۱۳۹۹

کشت چغندر قند در 17 هزار هکتار از اراضی آذربایجان غربی - نمایش محتوای خبر

 

 

کشت چغندر قند در 17 هزار هکتار از اراضی آذربایجان غربی

ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی

کشت چغندر قند در 17 هزار هکتار از اراضی آذربایجان غربی

17هزار هکتار از اراضی زراعی آذربایجان غربی به زیر کشت چغندرقند رفت .

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیمارئیس جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت : با آغاز کشت بهاره در استان تاکنون 17 هزار هکتار از اراضی زراعی استان به کشت محصول چغندر قند اختصاص یافت .

اسمعیل کریم زاده افزود: برنامه کشت چغندرقند برای سال جاری 23 هزار هکتار است و کشاورزان باید کشت را به موقع انجام دهند چرا که کشت به موقع مهمترین گام در تولید محصول با کیفیت است .

رئیس جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت : کشت چغندرقند در بسیاری از شهرهای استان از 20 اسفند ماه شروع شده که شامل شهرستانهای خوی، چایپاره، ارومیه، نقده، میاندوآب، مهاباد، سلماس و بوکان است .

او گفت : در برخی از شهرستانها نیز عملیات بیمه گری چغندر قند به همراه سایر محصولات کشاورزی کشت بهاره از اول فروردین ماه آغاز شده که شامل پیرانشهر، اشنویه، ماکو، پلدشت و چالدران است

رئیس جهاد کشاورزی آذربایجان غربی اضافه کرد: خدمات و تعرفه های بیمه ای محصول چغندر قند، ذرت دانه ای، سیب زمینی بهاره، پیاز بهاره و نخود و عدس دیم همراه با گزینه های هزینه تولید و گزینه تناژی از طرف صندوق بیمه کشاورزی به استان ابلاغ شده است .

کریم زاده درباره مزایای در نظر گرفته شده برای بیمه گذاران بیان کرد: از مزایایی که صندوق بیمه برای کشاورزان بیمه گذار در نظر گرفته است، می توان به افزایش حداکثری تعهدات بیمه گر اشاره کرد که با انتخاب گزینه هزینه تولید تنها 25 درصد از حق بیمه از سوی کشاورز و مابقی از سوی دولت تامین می شود .

وی افزود : در صورتی که کشاورزان چغندرکار با انتخاب گزینه هزینه تولید اقدام به بیمه کردن اراضی زراعی خود کنند، حداکثر تعهدات بیمه گر 20 میلیون ریال خواهد بود ولی اگر کشاورزان بتوانند میزان عملکرد در هکتار خود را به 60 تن در هکتار برسانند، میزان تعهدات بیمه گر به 135 میلیون ریال افزایش پیدا می کند .

کریم زاده اظهار کرد: در صورت انتخاب سایر گزینه ها سهم دولت ثابت است و حق بیمه به تناسب انتخاب تناژ افزایش می یابد

میزان سطح زیر کشت چغندر قند در استان آذربایجان غربی در سال 94 حدود 28 هزار و 600 هکتار بود .

چغندر قند یکی از محصولات استراتژیک تولیدی استان بوده و طی سالهای متمادی استان آذربایجان غربی رتبه برتر کشوری را در تولید این محصول به خود اختصاص داده است .

برنامه پیش بینی شده برای کشت این محصول در سال 95 در حدود 23 هزار هکتار و با تولید یک میلیون و 400 هزار تن تعیین شده است

آذربایجان غربی دارای رتبه اول در تولید چغندر قند در کشور است و پارسال یک میلیون و 879 هزار تن چغندر قند در استان تولید شد .


جدیدترین اخبار

توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی گفت: به اهتمام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقلام غذایی و کفش رایگان در مناطق زلزله‌زده قطور خوی توزیع شد.
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
جاده های ورودی به منطقه آزاد ماکو در راستای پیشگیری از ورود بیماری و پایش سلامت منطقه برای مهار این بیماری به روی مسافران و ورود خودروهای غیر پلاک سه شهرستان ماکو، شوط و پلدشت مسدود شد.
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان: با راه اندازی آزمایشگاه تست ابتلا به ویروس کرونا در مرکز استان و تسریع در روند انجام آزمایشات اولیه، امروز 18 مورد ابتلا به ویروس کرونا مثبت گزارش شد.