رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۶ اسفند ۱۳۹۸

کشت پاییزه چغندرقند راهکاری در راستای احیای دریاچه ارومیه - نمایش محتوای خبر

 

 

کشت پاییزه چغندرقند راهکاری در راستای احیای دریاچه ارومیه

ارومیه/ خبرگزاری صدا و سیما/ اقتصادی

کشت پاییزه چغندرقند راهکاری در راستای احیای دریاچه ارومیه

 

آذربایجان غربی طی سالهای متمادی رتبه برتر تولید چغندرقند در کشور بوده است بطوریکه 39درصد چغندرقند مورد نیاز کشور در این استان تولید می شود.

خاک حاصلخیز، استفاده از بذرهای تک جوانه و ایجاد مزارع آرمانی شرایط ویژه ای را برای تولید محصول چغندرقند در استان فراهم کرده است.

همه ساله کشت پاییزه محصولات کشاورزی در آذربایجان غربی، مطابق با تقویم زراعی توصیه شده برای منطقه انجام می شود و در سالجاری نیز، محصول چغندرقند در لیست اقلام کشت پاییزه استان قرار گرفته است.

به طور طبیعی چغندرقند در استان به صورت بهاره کشت می شود اما با توجه به خشکسالی های اخیر و کمبود منابع آبی، در سالجاری بخش کوچکی از آن برای اولین بار به صورت آزمایشی در اول پاییز کشت شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی می گوید: در حال حاضر به دلیل کمبود آب و در راستای کمک به بحران کم آبی دریاچه ارومیه، بخشی از برنامه وزارت جهاد کشاورزی بر طرح توسعه کشت پاییزه چغندرقند معطوف شده است که این طرح از ابتدای سال زراعی 95-94 در استان آغاز شده است.

آقای کریم زاده می افزاید: بر اساس مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه و به دلیل کاهش سطح آب سفره‌های زیر زمینی و مدیریت مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی، باید با رعایت الگوی کشت، سطح زیر کشت بهاره محصول آب بر چغندرقند را در استان کاهش دهیم و کشت نشایی و ارقام مقاوم پاییزه این محصول را ترویج و جایگزین کنیم.

طبق گفته مسئولان جهاد کشاورزی استان، کشت پاییزه چغندرقند در مناطق مستعدی از شهرستانهای استان که شرایط اقلیمی مناسبی دارند اجرا شده است.

مدیرامور زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی می گوید: طرح کشت پاییزه چغندرقند در 12 هکتار از اراضی استان به تفکیک شهرستانهای خوی، میاندواب، شوط، پلدشت، پیرانشهر و چایپاره به صورت آزمایشی و تحت شرایط مزارع الگویی انجام شده است که انتظار می رود با اجرای این طرح، 12نوبت آب دهی کشت بهاره به 4نوبت در طرح پاییزه کاهش یابد.

آقای دارا با اشاره به آب بر بودن محصول چغندرقند می افزاید: با تغییر الگوی کشت چغندرقند، طول دوره رشد چغندرقند در پاییز و زمستان و بهار خواهد بود که بخش مهم نیاز آبی این گیاه از طریق بارندگی ها تامین و به میزان 50 درصد در مصرف آب صرفه جویی می شود.

وی با موفق ارزیابی کردن کشت پاییزه چغندرقند در سایر استانها اضافه کرد: با اجرایی شدن طرح مذکور در استانهایی نظیر اصفهان و خراسان بازده این محصول بالغ بر 70 هزار تن در هکتار بوده است، در حالی که میانگین استانی بازده این محصول در کشت بهاره، 55هزارتن در هکتار است.

آقای سجاد فخرالدینی کشاورز 45 ساله ساکن روستای فتاح پلدشت می گوید: در کشت بهاره چغندرقند برای آبیاری مزرعه وقت و هزینه زیادی صرف می کردیم اما در کشت پاییزه، آب مورد نیاز مزرعه از بارندگی ها تامین می شود.

آقای امین عشایری کشاورز 47 ساله ساکن روستای امبیزه پیرانشهر هم می گوید: امسال زیر نظر جهاد کشاورزی یک هکتار چغندرقند کشت کرده ایم که با این روش در مصرف آب بسیار صرفه جویی می شود.

در حال حاضر کشت پاییزه و آزمایشی چغندرقند در استان با استفاده از ارقام جدید و روش های نوین کاشت انجام شده است و چغندر قند کشت پاییز، در بهار سال بعد برداشت خواهد شد.

رییس گروه گیاهان صنعتی معاونت امور زراعت وزارت جهادکشاورزی با اشاره به کشت پاییزه ارقام مقاوم چغندرقند می گوید: در حال حاضر 89 رقم از محصول چغندرقند ثبت ملی شده و تعداد 22 رقم آن مقاوم به کم آبی و دارای راندمان تولید بالا و متناسب با کشت پاییزه در مناطق مختلف کشور است.

آقای حصادی می افزاید: ارقام پاییزه از آلمان، سوئد، فرانسه و بلژیک وارد شده است که تاکنون عملکرد آنها مطلوب بوده و از تعداد 10 رقم جدید، 5 رقم آن با شرایط آب و هوایی آذربایجان غربی برای کشت پاییزه سازگارتر از سایر ارقام هستند.

کارشناسان جهاد کشاورزی استان معتقدند با توجه به بحران زیست محیطی دریاچه ارومیه و در صورت مشخص شدن نتایج مثبت طرح آزمایشی کشت پاییزه چغندرقند در مزارع الگویی می بایست تا پایان برنامه ششم توسعه تمامی کشت بهاره چغندرقند به کشت پاییزه تبدیل شود.


جدیدترین اخبار

وصل شبکه ارتباطی در مناطق زلزله‌زده خوی
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی
وصل شبکه ارتباطی در مناطق زلزله‌زده خوی
شبکه ارتباطی در مناطق زلزله‌زده خوی پایدار شد
رد شایعه هزینه میلیونی تست کرونا
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی
رد شایعه هزینه میلیونی تست کرونا
همه مراکز درمانی دولتی و خصوصی در استان موظف به انجام این تست به صورت رایگان هستند.
اعزام پنج امدادی از آذربایجان‌شرقی به منطقه زلزله‌زده قطور
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی
اعزام پنج امدادی از آذربایجان‌شرقی به منطقه زلزله‌زده قطور
پنج تیم امدادی از آذربایجان‌شرقی به منطقه زلزله‌زده قطوراعزام شدند .

پربیننده ترین اخبار

حضور چهار نسل پایه صندوق های رای
حضور چهار نسل پایه صندوق های رای
همه نسل ها در کنار هم برای ایران سربلند حضور دارند.
انتخاب ۱۱
انتخاب ۱۱
در این بسته خبری آخرین اخبار و حواشی انتخابات مجلس یازدهم را مشاهده کنید.
رقابت ۱۶۳ نامزد انتخاباتی
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/سیاسی
رقابت ۱۶۳ نامزد انتخاباتی
رئیس ستاد انتخابات آذربایجان غربی از رقابت ۱۶۳ نامزد انتخاباتی برای تصاحب ۱۲ کرسی بهارستان خبر داد.