جهش تولید | سه‌شنبه، ۴ آذر ۱۳۹۹

پیشرفت 93 درصدی ساخت سد کرم آباد پلدشت - نمایش محتوای خبر

 

 

پیشرفت 93 درصدی ساخت سد کرم آباد پلدشت

ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی

 عملیات احداث سد کرم آباد از آبان سال 94 شروع شده و با وجود تلاش شبانه روزی 300 نفر در این سد، در حال حاضر 93 درصد پیشرفت عملیاتی دارد.

سد کرم آباد پنجمین سد استان است که خارج از بستر رودخانه احداث می شود و برای آبگیری آن 20 کیلومتر خط انتقال آب از سد ارس و 3 ایستگاه پمپاژ آب احداث شده و برای تجهیز ایستگاههای آن بیش از 37 میلیارد ریال هزینه شده است. این سد از معدود سدهایی است که در خارج از بستر رودخانه احداث و سالیانه به میزان 112 میلیون مترمکعب آب از دریاچه پشت سدارس برداشت خواهد شد. پلدشت پس از افتتاح این سد به بزرگترین قطب تولید محصولات کشاورزی بدل خواهد شد از این رو این طرح را بزرگترین طرح اقتصاد مقاومتی در حوزه کشاورزی در شمالغرب ایران می نامند. به گفته فرماندار پلدشت طرح سد کرم آباد از طرحهای های ملی است و اعتبار آن بالغ بر یک هزار و 300 میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی تامین شده است. عبدالله نژاد اظهار امیدواری کرد، این طرح تا آخر سال جاری به بهره برداری رسد. سد مخزنی کرم آباد از نوع خاکی با هسته رسی است و ارتفاع آن از بستر 43 متراست. ظرفیت ذخیره مخزن این سد 54 میلیون متر مکعب و ظرفیت تنظیمی آن 57 و نیم میلیون متر مکعب است. این سد در نزدیکی روستای کرم آباد پلدشت است.


جدیدترین اخبار

توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی گفت: به اهتمام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقلام غذایی و کفش رایگان در مناطق زلزله‌زده قطور خوی توزیع شد.
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
جاده های ورودی به منطقه آزاد ماکو در راستای پیشگیری از ورود بیماری و پایش سلامت منطقه برای مهار این بیماری به روی مسافران و ورود خودروهای غیر پلاک سه شهرستان ماکو، شوط و پلدشت مسدود شد.
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان: با راه اندازی آزمایشگاه تست ابتلا به ویروس کرونا در مرکز استان و تسریع در روند انجام آزمایشات اولیه، امروز 18 مورد ابتلا به ویروس کرونا مثبت گزارش شد.