جهش تولید | دوشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

پرورش آرتمیا جایگزینی برای اشتغال کشاورزان - نمایش محتوای خبر

 

 

پرورش آرتمیا جایگزینی برای اشتغال کشاورزان

ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اقتصادی

باتوجه به شرایط اقتصادی خاص آذربایجان غربی فرصتهای بسیاری در این استان برای اجرای فعالیتهای اقتصادی وجود دارد از جمله آنها پرورش آرتمیا است که با توجه به بحران کم آبی دریاچه ارومیه می تواند ‌به عنوان اشتغال جایگزین در حوزه کشاورزی و باغداری حوضه آبریز دریاچه ارومیه مطرح شود.

آرتمیا یا میگوی آب شور موجود ظریف و کوچکی از رده سخت پوستان است که در آبهای شور زیست می کند و منبع تغذیه آن ذرات کمتر از ۵۰ میکرون است. آرتمیای دریاچه ارومیه یکی از هفت گونه شناخته شده آرتمیای دوجنسی در جهان است که دارای ۵۲درصد پروتئین و ۴درصد چربی است. خشکسالی های دهه اخیر در منطقه و تبخیر آب دریاچه و تغییر وضعیت اکولوژیکی دریاچه ارومیه سبب شده است که غلظت نمک به بالاترین حد خود رسیده و شرایط مطلوب برای ادامه حیات تنها موجود زنده دریاچه ارومیه از بین رود. در حال حاضر نیز بنا به گفته کارشناسان مرکز تحقیقات آرتمیای کشور آرتمیای زنده ای در دریاچه ارومیه وجود ندارد و تنها می‌توان «سیست» آرتمیا یا همان تخم آرتمیا را در بخش‌هایی از دریاچه ارومیه یافت. تخم آرتمیا قادر است تا ۱۰۰ سال در میان نمک ها زنده بماند و به گفته کارشناسان سیست یا تخم آرتمیا به میزان کمتر از ۱ درصد در نمک های دریاچه ارومیه وجود دارد، اما کاهش تدریجی آن زنگ خطری برای نابودی آرتمیای دریاچه ارومیه است. کارشناسان معتقدند با جایگزینی پرورش آرتمیا در اراضی شور و زه آب‌ها و انجام مطالعات علمی و پژوهشی می توان در راستای حفظ و احیای آرتمیا دریاچه ارومیه اقدام کرد.


جدیدترین اخبار

توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی گفت: به اهتمام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقلام غذایی و کفش رایگان در مناطق زلزله‌زده قطور خوی توزیع شد.
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
جاده های ورودی به منطقه آزاد ماکو در راستای پیشگیری از ورود بیماری و پایش سلامت منطقه برای مهار این بیماری به روی مسافران و ورود خودروهای غیر پلاک سه شهرستان ماکو، شوط و پلدشت مسدود شد.
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان: با راه اندازی آزمایشگاه تست ابتلا به ویروس کرونا در مرکز استان و تسریع در روند انجام آزمایشات اولیه، امروز 18 مورد ابتلا به ویروس کرونا مثبت گزارش شد.