رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

پایان مراسم مذهبی ارامنه جهان در قره کلیسای چالدران - نمایش محتوای خبر

 

 

پایان مراسم مذهبی ارامنه جهان در قره کلیسای چالدران

ارومیه/خبرگزاری صدا وسیما/اجتماعی

پایان مراسم مذهبی ارامنه جهان در قره کلیسای چالدران

 

 

شصت و یکمین مراسم مذهبی ارامنه جهان در قره کلیسای شهرستان چالدران پایان یافت.  

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما در مراسم  مذهبی ارامنه  که با عنوان باداراک یا عشای ربانی برگزار شد ارامنه با بجای آوردن اعمال مختلف از جمله راز و نیاز با خداوند ، روشن کردن شمع ، قربانی کردن گوسفند و غسل تعمید نوزادان از خداوند منان طلب رحمت و مغفرت کردند.

در این مراسم مذهبی که به مدت سه روز برگزار شد افزون بر 5 هزار نفر از مسیحیان ارمنی از شهرهای مختلف استان های آذربایجان غربی و شرقی، تهران، اصفهان و دیگر استان ها و همچنين از کشورهای استرالیا، اروپای شرقی، ارمنستان و آمریکا شرکت داشتند .

رئیس شورای خلیفه گری کل ارامنه آذربایجان در این مراسم از ایران اسلامی به عنوان یک کشور صلح و دوستی و حامی حقوق بشر یاد کرد و گفت : در سایه رهنمودهای مقام معظم رهبری و همدلی ملت ایران اسلامی ، تمام اقوام و مذاهب در این کشور در کنار هم با صفا و صمیمیت زندگی می کنند .

 اسقف گری گور چفت چیان بخاطر فراهم ساختن زمینه هر چه بهتر برگزار شدن آیین مذهبی قره کلیسا از مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران قدردانی و تصریح کرد : پس از پیروزی انقلاب اسلامی این آیین هرسال باشکوه تر از سالهای گذشته بر گزار می شود که نشانگر توجه مسئولان نظام به حقوق اقلیتهای مذهبی بخصوص ارامنه است.

 وی وحدت را یکی از عناصر اقتدار و صلابت نظام جمهوری اسلامی ایران دانست و افزود: امروز دشمنان ایران اسلامی می خواهند با ایجاد توطئه بین اقوام و مذاهب تفرقه انداخته و به اهداف پلید و شوم خود دست یابند غافل از اینکه وحدت موجود در بین ملت ایران اسلامی همواره دشمنان را از دست یابی به منافع و مصالح خود محروم ساخته است .

اسقف سبو سرکسیان خلیفه ارامنه تهران هم در این مراسم گفت: ما از مسئولان جمهوری اسلامی ایران تشکر می کنیم بخاطر اینکه حقوق اقلیت های مذهبی در کشور بسیار خوب رعایت می شود .

در آخرین روز از بر گزاری این مراسم جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی در قره کلیسای چالدران حضور یافته و ضمن احترام به مراسم مذهبی آنان از نزدیک این مراسم مذهبی  را تماشا کردند.

 در هفته اول مردادماه که مصادف با شهادت طاطائوس مقدس یکی از حواریون حضرت عیسی مسیح(ع)  است، گروه کثیری از ارامنه ایران و جهان برای زیارت مرقد طاطائوس مقدس و برگزاري آیین های مذهبي در قره کلیسای چالدران به این شهرستان سفر می کنند.

 قره کلیسا یا کلیسای طاطائوس که به عنوان نهمین اثر کشور در ردیف آثار جهانی به ثبت رسیده است در بین ارامنه جهان به تاده مقدس معروف است. این کلیسا در 20 کیلومتری شمال شرق شهرستان چالدران بر روی مزار طاطائوس حواری حضرت مسیح (ع) بنا شده است.

این کلیسا قدیمی ترین کلیسای عالم مسیحیت به شمار می رود و قدمت آن به قرنهای هفتم و دوازدهم میلادی بر می گردد.

بنا به باور مسیحیان ارمنی،کلیسای طاطائوس نخستین کلیسایی است که توسط مبشرین مسیح در دنیا ساخته شده است.

شهرستان چالدران در شمال آذربایجانغربی و هم مرز با کشور ترکیه قرار دارد.

 


جدیدترین اخبار

انتخاب ۱۱
انتخاب ۱۱
در این بسته خبری آخرین اخبار و حواشی انتخابات مجلس یازدهم را مشاهده کنید.
خلع ید ۲ هزار و ۶۰۰ هکتار مراتع ملی
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اقتصادی
خلع ید ۲ هزار و ۶۰۰ هکتار مراتع ملی
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیز داری شهرستان خوی گفت:۲ هزار و ۶۰۰ هکتار از مراتع ملی در شهرستان خوی از افراد سودجو بازپس گرفته شد.
تعطیلی مدارس آذربایجان غربی
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی
تعطیلی مدارس آذربایجان غربی
با توجه به بارش شدید برف، مدارس برخی شهرستان‌های استان در نوبت صبح تعطیل شد.

پربیننده ترین اخبار

همه به عشق ایران و انقلاب آمدند
همه به عشق ایران و انقلاب آمدند
صد ثانیه امروز به حضور حماسی مردم در یوم الله ۲۲ بهمن پرداخته است.
همه می آییم...
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/سیاسی
همه می آییم...
نهاد‌ها، گروه‌ها و تشکل‌های استان با صدور بیانیه‌هایی بر حضور گسترده مردم در راهپیمایی بزرگ ۲۲ بهمن تاکید کردند.
دشمنان مایوس‌تر از گذشته
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/سیاسی
دشمنان مایوس‌تر از گذشته
نماینده، ولی فقیه در استان و امام جمعه ارومیه دشمنان انقلاب این حضور پرشور را می‌بینند و مطمئنا مایوس‌تر از همیشه از عظمت این ملت بزرگوار در هراس خواهند بود.