جهش تولید | جمعه، ۷ آذر ۱۳۹۹

وجود 32 هزار اثر تاریخی در کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

وجود 32 هزار اثر تاریخی در کشور

ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / فرهنگی

وجود 32 هزار اثر تاریخی در کشور

 

 

معاون سازمان میراث فرهنگی کشور گفت : 32 هزار اثر ثبت شده در کشور وجود دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما معاون امور مجلس ، حقوقی و استانهای سازمان میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی کشور دیشب در آیین بازگشایی شبستان مسجد جامع ارومیه افزود : این سازمان به تنهایی از عهده حفاظت و مرمت اثار تاریخی و فرهنگی بر نمی آید چرا که صد ها هزار اثر تاریخی در کشور نیاز به مرمت و احیا دارند که اعتبار هنگفتی را می طلبد.

اسدالله درویشی تاکید کرد : باید تمام آحاد مردم در حفظ میراث تاریخی و فرهنگی تلاش کنند.

وی با بیان اینکه آذربایجان غربی دارای هزارو475 اثر ثبت شده و 2 اثر جهانی است گفت : این استان دارای تنوع اشیاء تاریخی و فرهنگی بی شماری است که باید در حفظ و نگهداری این آثار گرانقدر کوشا باشیم.

معاون سازمان فرهنگی کشور با بیان اینکه محراب مسجد جامع ارومیه یکی از کم نظیرترین محراب های تاریخی است گفت : خوشبختانه امروز شاهد روشن شدن دوباره چراغ شبستان مسجد جامع با قدمت هزار ساله هستیم.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی در این آیین گفت : عملیات مرمت مسجد تاریخی جامع ارومیه که از سه ماه گذشته شروع شده با سرعت خوبی ادامه دارد

جباری افزود : با توجه به اعتبارات هزینه شده برای مرمت این مکان بهره برداری دوباره از این محل تاریخی و مذهبی به زودی امکان پذیر میشود.

وی با بیان اینکه 20 سال است که مرمت و بازسازی این اثرتاریخی به دلایل مختلف و مشکلات متعدد تعطیل شده و گردشگران علاقمند از بازدید این اثر تاریخی بازمانده اند تصریح کرد : از امروز اقامه نماز بعد از گذشت 24 سال در این مکان تاریخی امکان پذیر می شود و عملیات مرمت گنبد خانه نیز همچنان تداوم خواهد داشت.

برای مرمت شبستان مسجد جامع ارومیه 2 میلیاردو500 میلیون ریال اعبار هزینه شده است.

مسجد جامع ارومیه یکی از قدیمی ترین و ارزشمندترین مساجد تاریخی شمالغرب ایران محسوب می شود که بنای اولیه آن مربوط به دوران سلجوقی است.

این اثر به شماره 234 به ثبت تاریخی رسیده است


جدیدترین اخبار

توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی گفت: به اهتمام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقلام غذایی و کفش رایگان در مناطق زلزله‌زده قطور خوی توزیع شد.
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
جاده های ورودی به منطقه آزاد ماکو در راستای پیشگیری از ورود بیماری و پایش سلامت منطقه برای مهار این بیماری به روی مسافران و ورود خودروهای غیر پلاک سه شهرستان ماکو، شوط و پلدشت مسدود شد.
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان: با راه اندازی آزمایشگاه تست ابتلا به ویروس کرونا در مرکز استان و تسریع در روند انجام آزمایشات اولیه، امروز 18 مورد ابتلا به ویروس کرونا مثبت گزارش شد.