جهش تولید | سه‌شنبه، ۴ آذر ۱۳۹۹

نمایش سنتی تکمچی در آستانه سال نودرخوی - نمایش محتوای خبر

 

 

نمایش سنتی تکمچی در آستانه سال نودرخوی

اروميه/خبرگزاري صداوسيما/اجتماعي

نمایش سنتی تکمچی در آستانه سال نودرخوی

میرزایی رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری شهرستان خوی گفت :

برای احیای این آئین سنتی تعدادی از هنرمندان شهرستان در قالب طرح ملی نوروزگاه اقدام به اجرای این آئین سنتی در قالب نمایشی کرده اند وی افزود : تکم چی و تکم گردانی در سنت مردم آذربایجان در بین دو چهارشنبه آخر سال برای استقبال از بهار طبیعت اجرا میشده است رئیس اداره میراث فرهنگی خوی گفت : آئین سنتی تکم گردانی از سالیان دور با دو شخصیت تکم چی و شاکرد وی برگزار میشده و این دوشخصی با خواندن شعر مخصوص تکم چی با حضور در درب منازل مردم نیاز های اولیه از جمله برنج و قند را جمع آوری و تا سال تحویل و عید نوروز اقلام جمع آوری شده را در بین خانواده های نیازمند شهر یا روستا تقسیم میکردند میرزایی با اشاره به بار معنوی بالای این مراسم بیان داشت: هر کدام از آیین‌های کهن به یادگارمانده از اجاد و گذشتگان دارای بار مفهومی، تربیتی و معنوی بالایی است که باید با صیانت از آن زمینه انتقال آنها به نسل آینده فراهم شود. تکم گردانی با آداب و رسوم مردم آذربایجان عجین شده و این رسم فراموش شده در دهه‌های گذشته با نزدیک شدن عید نوروز اجرا می‌شد به طوری که مردم به انتظار تکم چی نشسته و انتظار داشتند که تکم چی سمبل نشاط بهاری آنها را برای استقبال از بهار آماده کند. تکم عروسکی است به شکل بز که بر سر چوب گردی سوار می‌شود. این بز روی یک صفحه چهارگوش یا گرد که سوراخی در وسط داشت قرارمی گیرد که چوب پایه آن از سوراخ وسط صفحه گذشته ، تکمچی چوب را بدست می‌گیرد و تکم را روی صفحه چوبی به حرکت درمی آورد و متناسب با حرکات آن اشعاری را به آواز می‌خواند، سر و صدای زنگوله‌ها و خوردن تکم بر صفحه چوبی نوعی ریتم و آهنگ برای آواز تکمچی بوجود می‌آورد.


جدیدترین اخبار

توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی گفت: به اهتمام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقلام غذایی و کفش رایگان در مناطق زلزله‌زده قطور خوی توزیع شد.
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
جاده های ورودی به منطقه آزاد ماکو در راستای پیشگیری از ورود بیماری و پایش سلامت منطقه برای مهار این بیماری به روی مسافران و ورود خودروهای غیر پلاک سه شهرستان ماکو، شوط و پلدشت مسدود شد.
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان: با راه اندازی آزمایشگاه تست ابتلا به ویروس کرونا در مرکز استان و تسریع در روند انجام آزمایشات اولیه، امروز 18 مورد ابتلا به ویروس کرونا مثبت گزارش شد.