جهش تولید | چهارشنبه، ۸ بهمن ۱۳۹۹

نخستین جشنواره منطقه ای تخت سلیمان - نمایش محتوای خبر

 

 

نخستین جشنواره منطقه ای تخت سلیمان

ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی

 این جشنواره دو روزه با هدف معرفی مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان به عنوان یکی از هشت اثر ایرانی ثبت شده در فهرست یونسکو و جذب گردشگران داخلی و خارجی در فصل پاییز و زمستان از امروز با حضور فعالان گردشگری استانهای آذربایجان غربی و شرقی ،اردبیل ،زنجان و گیلان در هتل تخت سلیمان تکاب کارش را آغاز کرد. ارائه مقالات علمی با موضوع راهکارهای مناسب جذب گردشگر و معرفی جهانی تخت سلیمان ، برگزاری تور معرفی مجموعه تخت سلیمان و اثر تاریخی طبیعی زندان سلیمان، زندان برنجه ،برپایی نمایشگاه صنایع دستی ، آثار هنری و سوغات ،اجرای برنامه های آیینی از مهمترین برنامه های این جشنواره است . در جشنواه تخت سلیمان همچنین آثار مهمی همچون گنبد سلطانیه زنجان، روستایی تاریخی ماسوله گیلان وبازار تاریخی تبریز هم معرفی خواهند شد. تخت سلیمان (یا آتشکده آذرگُشنَسب) نام محوطهٔ تاریخی بزرگی در نزدیکی تَکاب و روستای تخت سلیمان (در گذشته نصرت‌آباد) در آذربایجان غربی و ۴۵ کیلومتری شمال شرقی تکاب واقع است، تکاب در مرز ترکیه، با مرکز استان یعنی ارومیه، ۲۸۹ کیلومتر فاصله دارد. تخت سلیمان تکاب ، بزرگ‌ترین مرکز آموزشی و اجتماعی و عبادتگاه ایران در دوره‌ ساسانی بوده، دریاچه‌ سلیمان، آتشکده‌ آذرگُشنسب، معبد آناهیتا، ایوان خسرو و تالار ستون‌دار هم همین‌جا هستند. آتشکده‌ آذرگشنسب بسیار مورد احترام مردم بودو از معروف‌ترین بخش‌های این مجموعه است. بهرام پنجم این مجموعه را بر پا کرد و در دوره‌ خسرو انوشیروان رونق بیشتری هم داشت. تخت سلیمان چهارمین اثری ا‌ست که از ایران در یونسکو به ثبت رسیده است. | این مجموعه‌ کنار دریاچه‌ طبیعی زیبایی قرار گرفته که آب دریاچه‌، از عمق ۱۲۰ متری از چشمه می‌جوشد و بالا می‌آید. در خصوص نام این مجموعه باورهای متفاوتی نقل شده ، بعضی‌ها باور دارند این مکان را حضرت سلیمان ساخته شده و در همین‌جا هم زندگی می‌کرد البته بعضی‌ دیگر می‌گویند از ترس حمله‌ اعراب به عبادتگاه‌های زرتشتی، نام سلیمان را بر این منطقه گذاشتند. زمانی فرماندار تکاب در مراسم آغاز بکار جشنواره تخت سلیمان تکاب با داشتن ۴۰ درصد ذخیره طلای کشور فرصتی ویژه ای برای سرمایه گذاری است. وجود مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان و ۱۷۰ آثر گردشگری ثبت شده در فهرست آثار ملی بهترین فرصت سرمایه گذاری است . فرش آهنین تکاب یک سرمایه معنوی مردم است که تا سالها قبل۱۸ هزار نفر را در این شهر مشغول بکار کرده بود و در تلاشیم دوباره این صنعت و هنر را احیاء کنیم جباری مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی در مراسم آغاز بکار جشنواره تخت سلیمان بهار سال آینده جشنواره ملی تخت سلیمان در محل این میراث جهانی اجرا خواهد شد و این جشنواره منطقه ای برای آمادگی جشنواره باشکوه ملی است. در بخش اقامتی ، رفاهی و راهسازی اماده جذب سرمایه گذاران هستیم . حضور ۵ استان آذربایجان غربی وشرقی ،اردبیل ،زنجان و گیلان در این جشنواره موجب تقویت همکاریهای گردشگری خواهد شد و در تلاشیم این همکاریها ادامه پیدا کند.


جدیدترین اخبار

توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی گفت: به اهتمام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقلام غذایی و کفش رایگان در مناطق زلزله‌زده قطور خوی توزیع شد.
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
جاده های ورودی به منطقه آزاد ماکو در راستای پیشگیری از ورود بیماری و پایش سلامت منطقه برای مهار این بیماری به روی مسافران و ورود خودروهای غیر پلاک سه شهرستان ماکو، شوط و پلدشت مسدود شد.
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان: با راه اندازی آزمایشگاه تست ابتلا به ویروس کرونا در مرکز استان و تسریع در روند انجام آزمایشات اولیه، امروز 18 مورد ابتلا به ویروس کرونا مثبت گزارش شد.