سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

موزه خوی ، گنجینه ای از فرهنگ و تاریخ - نمایش محتوای خبر

 

 

موزه خوی ، گنجینه ای از فرهنگ و تاریخ

ارومیه/خبرگزاری صدا وسیما/فرهنگی

رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و کردشگری خوی ، موزه خوی شامل چهار بخش شامل نمایش اشیای تاریخی و باستانی و مردم شناسی ، آثار خطی و مکتوب و موزه سنگی و گنجینه ای غنی است که در آن اشیای مربوط به سه دوره پیش از تاریخ ، دوره تاریخی و دوره اسلامی به نمایش گذاشته شده است. انواع ظروف سفالی ، مسی ، و چینی و ابزار آلات جنگی گرم و سرد از مهمترین اشیای این موزه است و قدیمیترین اثر در این موزه سنک ابسیدین سیاه رنگی است که مربوط به هزاره هفتم قبل از میلاد است. به گفته میرزایی رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و کردشگری خوی ، در این موزه گل مهرهای مربوط به دوره ساسانی نگهداری می شود که این گل مهره در گذشته نشان از مرغوبیت و تضمین کالاهای داخل خمره ها بوده و بر دهانه این خمره ها زده میشد. موزه خوی در سال 1348 تاسیس شده و در تقاطع کوچه شهیدی و نوراله خان واقع است. موزه خوی در سال 1348 تاسیس شده و در تقاطع کوچه شهیدی و نوراله خان واقع است . در استان آذربایجان غربی 16 موزه فعال است و تمامی اشیای آنها در فهرست ملی موزه ها به ثبت رسیده است.


جدیدترین اخبار

توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی گفت: به اهتمام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقلام غذایی و کفش رایگان در مناطق زلزله‌زده قطور خوی توزیع شد.
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
جاده های ورودی به منطقه آزاد ماکو در راستای پیشگیری از ورود بیماری و پایش سلامت منطقه برای مهار این بیماری به روی مسافران و ورود خودروهای غیر پلاک سه شهرستان ماکو، شوط و پلدشت مسدود شد.
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان: با راه اندازی آزمایشگاه تست ابتلا به ویروس کرونا در مرکز استان و تسریع در روند انجام آزمایشات اولیه، امروز 18 مورد ابتلا به ویروس کرونا مثبت گزارش شد.