جهش تولید | جمعه، ۱۷ مرداد ۱۳۹۹

مهاجرت نخستین گروه از پلیکانها به تالاب کانی برازان آذربایجان غربی - نمایش محتوای خبر

 

 

مهاجرت نخستین گروه از پلیکانها به تالاب کانی برازان آذربایجان غربی

ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی

مهاجرت نخستین گروه از پلیکانها به تالاب کانی برازان آذربایجان غربی

 

نخستین دسته از پلیکان های مهاجر وارد تالاب کانی برازان آذربایجان غربی شدند.

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: این دسته از پرندگان مهاجر که شامل ده ها قطعه پلیکان سفید هستند در چند روز اخیر در تالاب کانی برازان مهاباد فرود آمده و اسکان یافته اند.

پرویز آراسته افزود: پلیکان های مهاجر در قالب دسته های پنج تا 10 تایی وارد این تالاب شده اند و انتظار می رود به تدریج بر تعداد آنها افزوده شود.

وی اضافه کرد: با کاهش تدریجی دمای هوا در مناطق شمال سیبری و کشورهای اسکاندیناوی و نیز مهیا شدن شرایط مطلوب اسکان ، این پرندگان مهاجر وارد این تالاب بین المللی شده اند.

آراسته یاداور شد:این پرندگان مهاجر در ادامه مسیر کوچ خود از شمال به جنوب مدتی را در این تالاب به استراحت و تغذیه پرداخته و با کاهش دما در این منطقه ، کوچ خود را به مناطق گرمتر ادامه می دهند.

وی افزود: تالاب کانی برازان مهاباد به علت وضعیت و امنیت مناسب ، به یکی از استراحتگاه ها و زیستگاه های مهم پرندگان در شمال غرب کشور تبدیل شده که همه ساله پذیرای شمار زیادی از انواع پرندگان مهاجری است که در مسیر پرواز خود وارد این تالاب می شوند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: هم اکنون در این تالاب علاوه بر پرندگان بومی و پلیکان ها ، بیش از سه هزار قطعه اردک نوک پهن و خوتکاهای مهاجر نیز اسکان یافته است.

شهرستان مهاباد با داشتن تالابهای کانی برازان ، قوپی باباعلی ، حسن خان ، گروس ، داشخانه و قره قشلاق همه ساله در فصول بهار و پاییز پذیرای شمار زیادی از پرندگان مهاجر از جمله غاز خاکستری ، فیلوش ، آووست ، خروس کولی ، حواصیل ، تنجه ، فلامینگو و انواع مرغابی و اردک از جمله اردک سرسبز ، ارده ای ، سرحنایی و بلوطی است.

تالابهای کانی برازان و قوپی باباعلی شهرستان مهاباد جزو تالابهای بین المللی به شمار می روند.

آذربایجان غربی دارای 30 تالاب فصلی و دائمی است که از این تعداد 5 تالاب در ردیف تالابهای بین المللی و کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است .

 

جدیدترین اخبار

توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی گفت: به اهتمام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقلام غذایی و کفش رایگان در مناطق زلزله‌زده قطور خوی توزیع شد.
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
جاده های ورودی به منطقه آزاد ماکو در راستای پیشگیری از ورود بیماری و پایش سلامت منطقه برای مهار این بیماری به روی مسافران و ورود خودروهای غیر پلاک سه شهرستان ماکو، شوط و پلدشت مسدود شد.
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان: با راه اندازی آزمایشگاه تست ابتلا به ویروس کرونا در مرکز استان و تسریع در روند انجام آزمایشات اولیه، امروز 18 مورد ابتلا به ویروس کرونا مثبت گزارش شد.