بازگشت به صفحه کامل

معرفی استان آذربایجان غربی

معرفی استان آذربایجان غربی


 

آذربایجان غربی

استان آذربایجان غربی با 43660 کیلومتر (با احتساب مساحت دریاچه ارومیه)ودر شمال غربی کشورمان"ایران" که از شمال وشرق با سه کشور آذربایجان،ترکیه وعراق هم مرز است واز جنوب با استان کردستان واز جنوب غربی با استان زنجان واز شرق با استان آ.شرقی همسایه است ومرکز آن شهر زیبای ارومیه است .

آ.غربی46/2 در صد وسعت کشور را شامل می شود وسیزدهمین استان پهناور کشور است ومرکز آن شهرتاریخی وزیبای ارومیه است.

آ.غربی ازمناطق کوهستانی کشور به شمار میرود که رشته کوههای مرتفع مانند دیواری سراسر مرز آ.غربی با کشورهای ترکیه وعراق کشیده شده ومنبع چشمه های آب وسرچشمه بسیاری از رودخانه هاست .

استان آ.غربی جز استانهای خوش آب وهوای کشور که بهار وتابستانی معتدل دارد وزمستانهای آن سرد وبرفی است بر اساس سرشماری سال 1390استان آ.غربی بیش از سه میلیون وهشتاد هزار نفر جمعیت دارد که بیش از چهار درصد جمعیت کشور را شامل می شود که حدود 63 در صد آن در شهرها و27درصد در روستاها ساکن هستند .

شهرستان ارومیه باحدود 964هزار نفر پرجمعیت ترین شهرستان استان وشهرستان پلدشت در شمال استان با 42هزار نفر کمترین جمعیت را دارد .

برپایه آخرین تقسیمات کشوری این استان 17 شهرستان،40 بخش و42 شهر است .

ارومیه،اشنویه،بوکان،پیرانشهر،تکاب ،خوی ،چالدران ،چایپاره ،شوط ،پلدشت ،سردشت ،سلماس ،شاهیندژ ،ماکو

مهاباد ،میاندوآب ونقده 17 شهرستان آذربایجان غربی هستند .که فاصله شمالی ترین شهر استان(ماکو) با جنوبی ترین شهر استان( تکاب) بیش از 600 کیلومتر است .

ترکها اکثریت ساکنان استان را تشکیل می دهند که معمولا در دشت های مرکز ،شمال وجنوب شرقی واکراد در بخش های مرتفع ،غربی وجنوب استان ساکن هستند .

همچنین تعداد معدودی از اقلیت های مسیحی،آشوری ارمنی وزرتشتیان در آذر بایجان غربی زندگی می کنند .اکثریت مردم استان به زبان ترکی آذری تکلم می کنندوزبانهای کردی وارمنی وآشوری از دیگر زبانهای رایج در آذربایجان غربی است .

آذربایجان غربی دومین استان پرآب کشور محسوب می شود .23 رودخانه دائمی وفصلی در استان آذربایجان غربی جریان دارد که مهم ترین آنها سیمینه رود وزرینه رود وگدار چای ،مهاباد رود،باراندوز چای ،شهرچای ارومیه ،زولا چای وزاب کوچک و.....هستند که اکثرا به در یاچه ارومیه می ریزند .

 

Loading the player...