سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

معادن آذربایجان غربی، بستر توسعه اقتصادی - نمایش محتوای خبر

 

 

معادن آذربایجان غربی، بستر توسعه اقتصادی

ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اقتصادی

معادن آذربایجان غربی، بستر توسعه اقتصادی

 محمد مهدی شهریاری استاندار آذربایجان غربی در نخستین جلسه شورای معادن آذربایجان‌غربی گفت:

خوشبختانه آذربایجان‌غربی از لحاظ معادن غنی بوده و پس از استان‌های کرمان، خراسان رضوی و اصفهان در رتبه چهارم کشور قرار دارد. شهریاری با تاکید بر حمایت از بهره‌برداران معادن استان اظهار کرد: البته این حمایت‌ها تنها باید از افراد صلاحیت‌دار انجام شود. استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه باید شهرک سنگ در ارومیه ایجاد شود تصریح کرد: با توجه به مرزی بودن استان نیز باید استعلامات انجام شده و سپس پروانه داده شود تا برخی مشکلات به وجود نیاید. وی افزود: علاوه بر آن هم اکنون تعداد 5 هزار نفر بر اساس پروانه بهره‌برداری معادن در استان مشغول به کار هستند و در این رابطه مشکلی که در آذربایجان‌غربی وجود دارد، مسئله شناسایی معادن است که برای عملیات ژئوفیزیک آن مبلغ 30 میلیارد تومان اعتبار لازم است. استاندار آذربایجان‌غربی با تاکید بر اینکه در بحث واگذاری پروانه‎های معدنی، باید این کار به افرادی واگذار شود که دارای صلاحیت فنی باشند افزود: متاسفانه در کل کشور این مشکل وجود داشته و برخی"رابطه"ها سبب شده که افرادی با وجود نداشتن صلاحیت، در این کار مشغول باشند. جعفرصادق اسکندری رئیس سازمان صنعت ،معدن و تجارت استان نیز با اشاره به اینکه هم اکنون 450 فقره پروانه بهره‌برداری معدن در استان صادر شده است اظهار کرد: در این زمینه متاسفانه جایگاه ارزش افزوده بخش معدن در آذربایجان‌غربی ناچیز است. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی گفت: هم‌ اکنون 210 فقره گواهی کشف نیز در آذربایجان‌غربی وجود دارد که مراحل پایانی را طی می‌کند. وی بیان کرد: علاوه بر آن هم‌ اینک میزان برداشت سالانه معادن استان 6.5 میلیون تن در سال است که چهار و نیم میلیون تن مربوط به معادن آذربایجان غربی دره و زره‌شوران تکاب و سایر آن مربوط به سیمان سفید و خاکستری بوده است. اسکندری با اشاره به مشکلات موجود در بخش معادن استان اظهار کرد: متاسفانه از سالیان گذشته خام‌فروشی در معادن وجود داشته و ارزش افزوده آن نیز ناچیز است که برای حل این مشکلات اقدامات لازم انجام می شود.


جدیدترین اخبار

توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی گفت: به اهتمام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقلام غذایی و کفش رایگان در مناطق زلزله‌زده قطور خوی توزیع شد.
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
جاده های ورودی به منطقه آزاد ماکو در راستای پیشگیری از ورود بیماری و پایش سلامت منطقه برای مهار این بیماری به روی مسافران و ورود خودروهای غیر پلاک سه شهرستان ماکو، شوط و پلدشت مسدود شد.
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان: با راه اندازی آزمایشگاه تست ابتلا به ویروس کرونا در مرکز استان و تسریع در روند انجام آزمایشات اولیه، امروز 18 مورد ابتلا به ویروس کرونا مثبت گزارش شد.