رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۶ اسفند ۱۳۹۸

لزوم توسعه شهرک های صنعتی در آذربایجان غربی - نمایش محتوای خبر

 

 

لزوم توسعه شهرک های صنعتی در آذربایجان غربی

ارومیه/خبرگزاری صدا و سیما/ اقتصادی

لزوم توسعه شهرک های صنعتی در آذربایجان غربی

شهرک های صنعتی با هدف توسعه صنعتی و متمرکزشدن تولیدات صنعتی ایجاد می شوند و نقش مهمی در ایجاد اشتغال، تعادل اقتصادی، استفاده از توانمندیها و ظرفیتهای بالقوه استانها دارد.

شهر ک های صنعتی در مناطق کمتر توسعه یافته فرصت استفاده از منابعی را می دهند که با حمایت و بهره گیری صحیح از آنها می توان بخش مهمی از مشکلات اقتصادی را حل کرد.

یکی از مهم‌ترین اصول اقتصاد مقاومتی حمایت از صنعت و تولیدات داخلی است که بر اساس قانون، وظیفه اصلی شرکت شهرک های صنعتی استان ایجاد زیرساختهای مناسب در شهرک ها و نواحی صنعتی برای واحدهای تولیدی و صنعتی است.

احداث و گسترش شهرک های صنعتی در آذربایجان غربی می تواند زمینه ساز تحول صنعت شود به نحوی که این جهش اقتصادی با اشتغال زایی و رفع محرومیت‌ها، موجب ایجاد زیرساخت های توسعه ای در استان خواهد شد.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی آذربایجان غربی می گوید: در حال حاضر 35 شهرک و ناحیه صنعتی در استان وجود دارد که از این تعداد 22 شهرک در مرحله واگذاری زمین و تجهیز امکانات و 13 شهرک دیگر نیز در مرحله تهیه زمین است.

محمد مهدی زاده مقدم با اشاره به واگذاری امور شهرک ها می افزاید: در صورت واگذاری 50درصد از زمینها در شهرک های صنعتی به واحدهای تولیدی و بهره برداری از 15 واحد صنعتی- تولیدی، مسئولیت اداره امور شهرک ها به بخش خصوصی متشکل از شرکتهای داخل شهرک صنعتی واگذار می شود و در حال حاضر 13 شهرک و ناحیه صنعتی را به شرکتهای خدماتی واگذار کرده ایم.

محمد مهدی زاده مقدم مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی آذربایجان غربی اضافه می کند: در شرایط کنونی، تأمین زیرساختهای صنعتی شهرک ها و تهیه و واگذاری زمین برای شهرک های در دست تأسیس عمده ترین اولویت این شرکت است و امید است از سال آینده روند فعالیت شهرک های صنعتی استان شتاب افزونتری داشته باشد.

وی با تاکید بر اهمیت ایجاد شهرک های صنعتی مشترک می گوید: هدف از ایجاد این شهرک ها صرفا مشترک بودن آنها نیست بلکه هدف از آن، فراتر رفتن از شهرک های صنعتی مشترک و جذب سرمایه گذاری های خارجی است.

کارشناسان معتقدند ساخت شهرک های مشترک در آذربایجان غربی موجب توسعه صنعتی، متمرکز شدن تولیدات صنعتی، توسعه مبادلات صنعتی و همچنین افزایش مراودات صنعتی و تجاری با صنعت‌گران خارج از استان و رونق هر چه بیشتر بخش صنعت استان می شود.

در حال حاضر در هر یک از شهرستانهای استان یک شهرک و ناحیه صعتی وجود دارد و میاندواب، مهاباد، سلماس، خوی و ماکو از عمده شهرستانهایی هستند که به لحاظ اقتصادی جذابیتهایی برای تمرکز سرمایه گذاری دارند.

طبق گفته مسئولان شرکت شهرک های صنعتی استان، پتروشیمی میاندواب از شهرک های صنعتی خوب با امکانات زیربنایی مناسب است که امید است از محل توسعه شهرک صنعتی میاندواب، شهرک صنایع پایین دستی پتروشیمی در میاندواب به عنوان سومین شهر صنعتی استان شکل بگیرد.

مسئول شهرک صنعتی میاندواب می گوید: با توجه به وجود صنعت پتروشیمی در مهاباد و میاندواب تأسیس شرکت صنایع پایین دستی پتروشیمی در این شهرستان حائز اهمیت است.

سعید مهاجر می افزاید: ایجاد صنایع پایین دستی پتروشیمی در شهرک صنعتی میاندواب می تواند موجب ایجاد ارزش افزوده، گسترش تولید محصولات پایین دستی، تکمیل زنجیره تولید کالاهای موردنیاز صنایع بالادستی پتروشیمی و به تبع آن توسعه زیرساختی شهرک صنعتی میاندواب شود.

طبق گفته کارشناسان شرکت شهرک های صنعتی استان، در حال حاضر برخی از شهرک های صنعتی در سطح شهرستان ها راکد هستند که کمبود نقدینگی از عمده دلایل آن است.

آذربایجان غربی یکی از استان های کمتر برخوردار کشور در حوزه صنعت بشمار می آید در حالی که دارای شرایط مطلوبی برای همکاری و انتقال تولیدات صنعتی به کشور های خارجی است.

کارشناسان معتقدند سرمایه گذاری در بخش صنایع مادر از ضروری ترین اقدامات لازم جهت توسعه استان بشمار می آید و یکی از مهمترین طرح هایی که می تواند علاوه بر توسعه شهرک های صنعتی، سرمایه های خارجی را در جهت تقویت صنعت استان و افزایش تولید جذب کند، ایجاد شهرکهای صنعتی مشترک با کشور های همسایه است.


جدیدترین اخبار

وصل شبکه ارتباطی در مناطق زلزله‌زده خوی
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی
وصل شبکه ارتباطی در مناطق زلزله‌زده خوی
شبکه ارتباطی در مناطق زلزله‌زده خوی پایدار شد
رد شایعه هزینه میلیونی تست کرونا
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی
رد شایعه هزینه میلیونی تست کرونا
همه مراکز درمانی دولتی و خصوصی در استان موظف به انجام این تست به صورت رایگان هستند.
اعزام پنج امدادی از آذربایجان‌شرقی به منطقه زلزله‌زده قطور
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی
اعزام پنج امدادی از آذربایجان‌شرقی به منطقه زلزله‌زده قطور
پنج تیم امدادی از آذربایجان‌شرقی به منطقه زلزله‌زده قطوراعزام شدند .

پربیننده ترین اخبار

حضور چهار نسل پایه صندوق های رای
حضور چهار نسل پایه صندوق های رای
همه نسل ها در کنار هم برای ایران سربلند حضور دارند.
انتخاب ۱۱
انتخاب ۱۱
در این بسته خبری آخرین اخبار و حواشی انتخابات مجلس یازدهم را مشاهده کنید.
رقابت ۱۶۳ نامزد انتخاباتی
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/سیاسی
رقابت ۱۶۳ نامزد انتخاباتی
رئیس ستاد انتخابات آذربایجان غربی از رقابت ۱۶۳ نامزد انتخاباتی برای تصاحب ۱۲ کرسی بهارستان خبر داد.