رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

طرح ویژه پایش ایمنی ساختمان وگودبرداری در استان - نمایش محتوای خبر

 

 

طرح ویژه پایش ایمنی ساختمان وگودبرداری در استان

ارومیه / خبرگزاری صدا و سیما / اجتماعی

طرح ویژه پایش ایمنی ساختمان وگودبرداری در استان

 

 سرپرست معاونت عمراني استانداري از اجراي طرح ویژه پایش ایمنی ساختمان و گودبرداری در استان خبر داد.

در جلسه اي که با حضور سرپرست معاونت عمرانی استانداری و رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان غربی، تفاهم نامه اجرای طرح ویژه پایش ایمنی ساختمان وگودبرداری در استان امضاء شد.

این طرح با هدف ارتقاءسطح ایمنی و پیشگیری از حوادث ناشی از کار در کارگاههای ساختمانی با مشارکت و همکاری دستگاههای متولی درامرساخت و سازدرآذربایجان غربی اجرا می شود.

سرپرست معاونت امورعمرانی استاندارآذربایجان غربی درآیین امضای تفاهم نامه مشترک این طرح گفت: آسیب‌های ناشی ازعدم رعایت مسائل ایمنی درمحیط های کارگاهی معضلات بسیارجدی را در حوزه های اجتماعی و نیروی کارایجاد می کند که امیدواریم با اجرایی شدن این کار مشترک شاهد ارتقاء سطح سلامت و ایمنی درحوزه ساحت و ساز باشیم.

علی اسلامنور افزود: این تفاهم نامه ناظربرعملیات ساختمانی در پروژه های بخش خصوصی است و پیمانکاران و مجریان موظف به رعایت دستورالعمل های آن می باشند.

سرپرست معاونت امورعمرانی استانداری آذربایجان غربی در ادامه سخنان خود به ضرورت آموزش نیروهای کار در بخش ساختمان تاکید کرد واظهار داشت:ارائه آموزش های فنی درحین عملیات ساختمانی،یادگیری را دقیق ترو کارآمدترمی سازد ولازم است که سازمان فنی و حرفه ای نسبت به گسترش این دوره های آموزشی در استان اقدام نماید.

اسلامنور همچنین با تاکید براینکه تفاوت دستمزد کارگران ماهر دارای گواهی مهارت نباید مجریان و پیمانکاران را دراستفاده از این نیروها با تردید مواجه کند ادامه داد:عدم بکارگیری کارگران ماهر در پروژه ها و عدم رعایت مسائل ایمنی در مراحل اجرا بدلیل عدم آشنایی نیروی کار با مباحث فنی و عدم استحکام و مقاومت پروژه در برابر حوادث احتمالی ، ضمن کاهش عمر مفید ساختمان در زمان وقوع حوادث طبیعی نیز آسیب های جدی را تحمیل می سازد که در نهایت موجب افزایش هزینه های ساخت خواهد شد.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان غربی نیز در این جلسه با تشریح روند اجرای این تفاهم نامه گفت:نظارت مرحله ای مهندسان ناظراهرم لازم برای تضمین کیفیت و مقاومت ساختمان نبوده و به همین دلیل نیز با اجرایی شدن این تفاهم نامه حوزه نظارتی بر روند ساخت و سازها گسترش می یابد .

توسلی افزود : بر اساس این تفاهم نامه کمیته ایمنی متشکل از نمایندگان استانداری ، شهرداری ارومیه ( به نمایندگی از شهرداری های استان ) به همراه نمایندگان آموزش فنی و حرفه ای ، راه و شهرسازی ، تعاون ، کار و رفاه اجتماعی و سازمان نظارم مهندسی استان تشکیل و راهکارهای لازم برای نهادینه ساختن مقررات ملّی ساختمان وآیین نامه های حفاظت فنی و ایمنی را در پروزه های ساختمانی تهیه و تدوین می کند .

وی ادامه داد : دبیرخانه این کمیته برعهده سازمان نظام مهندسی ساختمان استان است و تشکیل کمیته ایمنی ساختمان و گودبرداری، تشکیل تیم مشترک بازرسی از کارگاههای ساختمانی،نظارت بر اجرای دستورالعمل اجرایی گودبرداری های ساختمانی و آموزش و فرهنگ سازی در جهت ارتقاء ایمنی و ارزیابی خطر و ریسک ساختمانها و ارائه راهکارهای لازم برای ارتقاء ایمنی در ساختمان های در معرض خطر از جمله وظایف این کمیته است .

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای آذربایجان غربی نیز دراین جلسه با ارائه گزارشی از وضعیت آموزش کارگران ساختمانی در استان گفت: به شرکت کنندگان دردوره های آموزشی گواهی نامه های مهارت درجه 3 و درجه 2 ویژه کارگران ساختمانی اعطا می شود  .

اسدی با اشاره به مشکلات ناشی از عدم رعایت ضوابط بهداشت محیط و ایمنی در محیط های کار افزود:اداره کل آموزش فنی و حرفه ای آمادگی لازم رابرای برگزاری کلاسهای آموزشی در 14 حرفه مرتبط با صنعت ساختمان را دارد .

در ادامه این جلسه معاون شهرسازی شهرداری ارومیه و نمایندگان ادارات کل راه و شهرسازی وتعاون ، کار و رفاه اجتماعی نیز پیشنهادات و نظرات خود را در خصوص مباحث ایمنی کارگاههای ساختمانی و حوادث ناشی از کار و گودبرداری های ساختمانی مطرح کردند .

در پایان پس از امضاء تفاهم نامه طرح ویژه پایش ایمنی ساختمان و گودبرداری جهت اجرایی شدن آن اسناد همکاری میان دستگاههای اجرایی مسئول مبادله شد .

 


جدیدترین اخبار

در آذربایجان غربی؛ تعطیلی مدارس تا پایان هفته جاری
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی
در آذربایجان غربی؛ تعطیلی مدارس تا پایان هفته جاری
اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش آذربایجان غربی با صدور اطلاعیه اعلام کرد:برای پیشگیری از ویروس کرونا مدارس استان تا پایان هفته تعطیل اعلام می شود.
افزایش شمار مصدومان در زلزله قطور
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی
افزایش شمار مصدومان در زلزله قطور
فرماندار خوی از مصدوم شدن ۳۰ تن در زلزله قطور خبر داد.
دشمنان انقلاب و اسلام ناامیدتر از همیشه
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/سیاسی
دشمنان انقلاب و اسلام ناامیدتر از همیشه
نماینده ولی فقیه و استاندار آذربایجان غربی طی پیامی مشترک از حضور پرشور مردم در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی تشکر و قدردانی کردند.

پربیننده ترین اخبار

تعطیلی مدارس آذربایجان غربی
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی
تعطیلی مدارس آذربایجان غربی
با توجه به بارش شدید برف، مدارس برخی شهرستان‌های استان در نوبت بعداظهر تعطیل شد.
تعطیلی مدارس آذربایجان غربی
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی
تعطیلی مدارس آذربایجان غربی
با توجه به بارش شدید برف، مدارس برخی شهرستان‌های استان در نوبت صبح تعطیل شد.
انتخاب ۱۱
انتخاب ۱۱
در این بسته خبری آخرین اخبار و حواشی انتخابات مجلس یازدهم را مشاهده کنید.