رونق تولید ملی | شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۸

طرح ترسیب کربن به کمک احیا دریاچه ارومیه می آید. - نمایش محتوای خبر

 

 

طرح ترسیب کربن به کمک احیا دریاچه ارومیه می آید.

ارومیه/خبرگزاری صدا وسیما/اجتماعی

طرح ترسیب کربن به کمک احیا دریاچه ارومیه می آید.

 

 

الگوی روستایی طرح ترسیب کربن در احیای دریاچه ارومیه به کار گرفته می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما رییس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور عصر دیروز در بازدید از طرح های احیایی دریاچه ارومیه در حوزه شهرستانهای ارومیه و سلماس با تقدير از همه مسئولان محلي و دست اندركاران طرح احياء درياچه اروميه ، روند اجرائي اين طرح را مثبت ارزيابي كرد.

 خداکرم جلالي با بیان اینکه  الگوی روستايي طرح ترسيب كربن شايد يكي از بارزترين طرحهاي سازمان جنگها محسوب می شود كه توام با موفقيت بوده است گفت: اميدواریم اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري آذربايجان غربي با بهره گیری از الگوی روستايي طرح ترسيب كربن در روند اجرائي احياء درياچه اروميه گامهاي موفقيت آميزي را بردارد .

وی تصریح کرد: ما به آينده اجراي اين طرح در حوزه درياچه اروميه خوشبين هستيم و اميدوارم در آينده اي نزديك شاهد رونق كشاورزي محلي در اين منطقه با اجراي اين طرح ها باشيم .

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی نیز در این جلسه با ارائه گزارشی از وضعیت اجرای طرح های احیایی دریاچه ارومیه گفت: هم اکنون در منطقه چوپانلوی ارومیه 400 هکتار از اراضی حوضه دریاچه ارومیه به عنوان کانونهای گرد و غبار زیر پوشش عملیات بیولوژیکی قرار گرفته اند.

رحمان وهاب زاده خاطر نشان كرد با توجه به اختصاص اعتبار 12 ميليارد توماني براي طرح احياء درياچه اروميه در آذربايجان غربي توانسته ايم با عقد قراردادهاي اجرايي با شركتهاي تخصصي و سازمانهاي مردم نهاد روند اجرائي اين طرح را سرعت بخشيم .

رییس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور به همراه هیات کارشناسی از این سازمان، از طرح های اجرایی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی در حوضه دریاچه ارومیه در شهرستانهای سلماس و ارومیه بازدید کرد.

دریاچه ارومیه بزرگترین دریاچه داخلی کشورمان است که از 18 سال گذشته تاکنون با مشکل خشکسالی رو به رو بوده است.

طرح ترسیب کربن کشور از اوایل سال 1382 با همکاری برنامه عمران سازمان ملل متحد (UNDP) و تسهیلات زیست محیطی جهانی (GEF) و دولت جمهوری اسلامی ایران با هدف توسعه مدل احیاء مشارکتی مراتع و افزایش میزان ظرفیت جذب دی اکسید کربن در مراتع تخریب یافته و همزمان کاهش محرومیت جوامع محلی منطقه اجرا می شود.

با توجه به اهمیت  این طرح در کشور، گروه های توسعه روستایی طرح بین المللی  ترسیب کربن طرحی با اهداف جهانی به منظور جذب کربن اتمسفری از طریق احیاء مراتع بیابانی و ارائه مدلی برای افزایش بهره وری زمینهای خشک ونیمه خشک و مقابله با بیابانزایی از طریق احیاء مراتع تخریب شده با مشارکت مردم در کشور و منطقه ارائه کرده اند.

  تشکیل گروههای روستایی ، مشارکت اجتماعی ومحلی ، تشکیل صندوق خرد اعتباری با هدف اعطای وام ، ایجاد اشتغال ، توانمند سازی جوامع روستایی و حفظ سرمایه های منابع طبیعی از جمله محورهای الگوی روستائی طرح ترسیب کربن است


جدیدترین اخبار

۳۹ مورد مشکوک به کرونا در آذربایجان غربی
۳۹ مورد مشکوک به کرونا در آذربایجان غربی
رییس دانشگاه عوم پزشکی آذربایجان غربی از ۳۹ مورد مشکوک به کرونا در استان خبر داد.
انجام اقدامات پیشگیری از کرونا در پایانه های مرزی
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اقتصادی
انجام اقدامات پیشگیری از کرونا در پایانه های مرزی
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان غربی از انجام اقدامات پیشگیری از کرونا در پایانه های مرزی استان خبر داد.
افزایش پروازهای فرودگاه ارومیه به مقصد شیراز
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی
افزایش پروازهای فرودگاه ارومیه به مقصد شیراز
مدیرکل فرودگاه های آذربایجان غربی از برقراری پروازهای فرودگاه ارومیه در مسیر شیراز-ارومیه-شیراز خبر داد.

پربیننده ترین اخبار

افزایش شمار مصدومان در زلزله قطور
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی
افزایش شمار مصدومان در زلزله قطور
فرماندار خوی از مصدوم شدن ۳۰ تن در زلزله قطور خبر داد.
تعطیلی مدارس آذربایجان‌غربی
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/سیاسی
تعطیلی مدارس آذربایجان‌غربی
مدیرکل آموزش‌وپرورش آذربایجان‌غربی گفت: تمامی مدارس و مراکز پیش‌دبستانی استان یکشنبه به منظور پیشگیری از شیوع کرونا تعطیل است.
زلزله شدید در آذربایجان غربی
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی
زلزله شدید در آذربایجان غربی
زلزله‌ای به بزرگی ۵.۷ ریشتر حدفاصل سلماس و خوی رخ داد؛ این زلزله در شهر‌های تبریز، اسکو، سهند، ارومیه و‌برخی دیگر از شهر‌های آذربایجان احساس شد.