جهش تولید | سه‌شنبه، ۴ آذر ۱۳۹۹

سوپر جاذب ایرانی، دستاورد جدید پژوهشگران دانشگاه ارومیه - نمایش محتوای خبر

 

 

سوپر جاذب ایرانی، دستاورد جدید پژوهشگران دانشگاه ارومیه

ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی

تیم تحقیقاتی پژوهشگران دانشگاه ارومیه موفق شدند برای نخستین بار در دنیا به فرمولاسیون جدید و کاملا ایرانی سوپرجاذب های پلیمیری دست یابند که مورد توجه محافل علمی جهان قرار گرفته است. 

پرفسور پیمان نجفی و محمد بهروزی دانشجوی دکترای شیمی دانشگاه ارومیه، در قالب پایان نامه دکترای این دانشجو موفق شدند فرمولاسیون جدیدی از سوپرجاذب ها با منشاء بیوپلیمرهای طبیعی ارائه کنند که پیش بینی می شود با این موفقیت، تحول چشمگیری در صنعت پلیمرکشور و ساخت سوپرجاذب های پلیمری در دنیا به وجود آید. پرفسور نجفی استاد دانشگاه ارومیه، استفاده از بیوپلیمرهای طبیعی با منشا گیاهی و بومی ایران، و سرعت بسیاربالا در فرآیند سنتز را از ویژگیهای فرمولاسیون جدید سوپرجاذب ها عنوان کرد و گفت: این سوپرجاذب ها قادرند در یک ساعت اولیه تا 300 برابر و در 24 ساعت اولیه تا 800 برابر وزن خود آب و محلولهای آبی جذب کنند که عملکرد بی نظیری است. بهروزی دانشجوی دکترای شیمی دانشگاه ارومیه نیز استفاده از این سوپرجاذب ها در کشاورزی برای کاهش دفعات آبیاری و صرفه جویی در مصرف آب را از مخمترین کاربردهای این سوپرجاذب نام برد. وی خاطرنشان کرد: از این سوپرجاذب ها در صنایع پزشکی و داروسازی، خود ترمیم کننده ها و صنایع بهداشتی از جمله در ساخت حوله، دستمال و پوشک بچه کاربرد فراوانی دارد. غیر سمی و زیست سازگار بودن به همراه ارزان بودن از دیگر ویژگیهای فرمولاسیون جدید سوپرجاذب صد در صد ایرانی است. مقاله علمی پژوهشگران دانشکده شیمی دانشگاه ارومیه به تازگی در مجله کربوهیدرات پلیمرز کشور انگلیس، ویژه مقالات با کیفیت درجه یک علوم در دنیا به چاپ رسیده است.


جدیدترین اخبار

توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی گفت: به اهتمام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقلام غذایی و کفش رایگان در مناطق زلزله‌زده قطور خوی توزیع شد.
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
جاده های ورودی به منطقه آزاد ماکو در راستای پیشگیری از ورود بیماری و پایش سلامت منطقه برای مهار این بیماری به روی مسافران و ورود خودروهای غیر پلاک سه شهرستان ماکو، شوط و پلدشت مسدود شد.
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان: با راه اندازی آزمایشگاه تست ابتلا به ویروس کرونا در مرکز استان و تسریع در روند انجام آزمایشات اولیه، امروز 18 مورد ابتلا به ویروس کرونا مثبت گزارش شد.