جهش تولید | سه‌شنبه، ۶ خرداد ۱۳۹۹

سه اثر تاریخی آذربایجان غربی در راه ثبت جهانی - نمایش محتوای خبر

 

 

سه اثر تاریخی آذربایجان غربی در راه ثبت جهانی

ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی

سه اثر تاریخی آذربایجان غربی در راه ثبت جهانی

پرونده تپه حسنلو، دژ بسطام و منظر فرهنگی ماکوی قدیم برای ثبت در ردیف آثار جهانی تهیه و به سازمان میراث فرهنگی کشور ارسال شده است .

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیمامدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی با بیان اینکه منظر فرهنگی ماکوی قدیم جزو اولویتهای استان برای ثبت در ردیف آثار جهانی است، افزود: دو اثر دژ بسطام و تپه حسنلو نیز در لیست موقت ما برای ثبت قرار دارند ولی به علت محدود بودن سهیمه ایران باید منتظر ثبت آثار بود .

جباری ادامه داد: طی تفاهم نامه ای که با منطقه آزاد ماکو منعقد شده، اعتبار لازم برای ثبت جهانی منظر فرهنگی ماکوی قدیم تامین شده است .

وی اظهار کرد: در این تفاهم نامه هزینه های کاوش باستان شناسی در قلعه قبان ماکو و مرمت قلعه نیز از طرف منطقه آزاد تقبل شد .

جباری ادامه داد: طرفین با تاکید بر اهمیت بافت قدیمی و منظر فرهنگی شهر ماکو و به منظور حفظ و صیانت از آن توافق کردند که با برآورد اولیه یکهزار و 500 میلیون ریال، مقدمات تهیه پرونده ثبت جهانی آن را فراهم کنند .

وی بیان کرد: در این راستا مقرر شد اثر تاریخی قلعه قبان ماکو به صورت ویژه و با برآورد اولیه 200 میلیون ریال مورد مرمت و ساماندهی قرار گیرد .

جباری اضافه کرد: برای اولین بار به منظور دستیابی به اطلاعات و مدارک تاریخی از چگونگی توجه و بهره گیری جوامع اولیه به محوطه قلعه، مقرر شد تا کاوش باستان شناختی توسط هیات بین المللی در محوطه آن انجام شود .

وی اظهار کرد: در قالب این تفاهم نامه طرفین با توجه به اهمیت مرمت مجموعه پل های تاریخی این شهرستان، توافق کردند تا با برآورد اولیه دو هزار و 300 میلیون ریال، پروژه مرمت پل پنج چشمه و پل قلعه جوق را اجرا کنند

جباری گفت : در زمینه توسعه و ترویج صنعت گردشگری نیز توافق شد تا در اوائل مهرماه سال جاری و مصادف با روز جهانی جهانگردی و هفته گردشگری، نمایشگاهی از توانمندیهای گردشگری و فرهنگی و تاریخی شهرستان ماکو و قابلیتهای سرمایه گذاری در این حوزه برپا شود .

وی اضافه کرد: پروسه مرمت قلعه ماکو و نیز ثبت منظر فرهنگی آن از این هفته آغاز می شود .

تاکنون یکهزار و 517 اثر از آثار تاریخی، طبیعی و معنوی استان در ردیف آثار ملی و دو اثر از آثار استان شامل تخت سلیمان تکاب و قره کلیسا در ردیف آثار جهانی به ثبت رسیده است .

بازار ارومیه، بازار خوی، بنای سه گنبد ارومیه، مساجد جامع شهرهای استان، دژ بسطام، عمارت باغچه جوق ماکو، تپه تاریخی حسنلوی نقده و مقبره شمس تبریزی در خوی از جمله صدها آثار تاریخی ثبت شده موجود در ردیف آثار ملی در آذربایجان غربی است .


جدیدترین اخبار

توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی گفت: به اهتمام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقلام غذایی و کفش رایگان در مناطق زلزله‌زده قطور خوی توزیع شد.
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
جاده های ورودی به منطقه آزاد ماکو در راستای پیشگیری از ورود بیماری و پایش سلامت منطقه برای مهار این بیماری به روی مسافران و ورود خودروهای غیر پلاک سه شهرستان ماکو، شوط و پلدشت مسدود شد.
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان: با راه اندازی آزمایشگاه تست ابتلا به ویروس کرونا در مرکز استان و تسریع در روند انجام آزمایشات اولیه، امروز 18 مورد ابتلا به ویروس کرونا مثبت گزارش شد.