حمایت از کالای ایرانی | جمعه، ۴ خرداد ۱۳۹۷

سد شهرچایی ارومیه - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

سد شهرچایی ارومیه

Loading the player...

دانلود

 

شَهَرچای (به ترکی آذربایجانیŞəhərçayı) نام رودیست که از ارتفاعات قاسیم داغی سرچشمه می گیرد، در نزدیکی میانه رودهای قوروچای، قارلانقو و آیدوغموش به آن می‌ریزند و نهایتا در نزدیکی روستای آچاچی به رود قزل اوزن می‌پیوندد.

پل تاریخی شَهَرچای کوپروسو (به ترکی آذربایجانیŞəhərçay köprüsü) بروی این رود ساخته شده است.

شاخهٔ اصلى اين رود از ارتفاعات مرزى شهيدان سرچشمه مى‌گيرد و با پيوستن شاخه‌هاى کوچک، در روستاى بند به نام شهرچاى ناميده مى‌شود. اين رود در شمال باراندوز جارى است و مسير آن مستقيم‌تر از رودخانهٔ‌ مذکور است و بدون پيچ و خم‌هاى بزرگ از جنوب اروميه مى‌گذرد و در شن‌هاى ساحلى نزديک جنوب دماغهٔ حصار به درياچهٔ اروميه مى‌ريزد.

سد شهر چای در 12 کیلومتری غرب شهر ارومیه احداث گردیده و حجم مخزن آن تا تراز نرمال بیش از 221 ملیون متر مکعب بوده ، ارتفاع از پی 119 متر بوده و از بستر رودخانه 84 متر میباشد . در سالهای اخیر و بعد از احداث سد این منطقه به یک منطقه گردشگری جهت علاقمندان به طبیعت و ماهیگیری تبدیل گردیده است و دوستداران طبیعت برای دیدن مناظر بدیع این منطقه به اینجا آمده و از جاذبه های طبیعی و زیبائی های این خطه از کشور عزیزمان دیدن میکنند . آب این سد از رودخانه شهر چای تامین میگردد که این رودخانه از ارتفاعات شهیدان ، خلیل ، زینه تا بوتان سرچشمه می گیرد و آبادیهای زیادی را در مسیر خود سیراب می کند و جلوهای زییبائی را بوجود می آورد که در نوع خود بی نظیر است .