جهش تولید | شنبه، ۸ آذر ۱۳۹۹

دار قالی فرش افشار بر دار! - نمایش محتوای خبر

 

 

دار قالی فرش افشار بر دار!

از میان طرح ها و شهرهای مطرح هنر فرش بافی آذربایجان غربی، خوی با فرش ریز ماهی اش و تکاب با فرش افشارش قدمت دیرینه ای دارند و برای خود شهرت و آوازه ای جهانی کسب کرده اند.  در استان سالیانه ۲۹۰هزار مترمربع فرش دستباف تولید می شود که تولید فرش افشار در شهرستانهای جنوبی استان رونق دارد و تکاب خاستگاه اصلی آن است. هر سال در مناطق مختلف استان بیش از 290 هزار متر مربع به ارزش 7 هزار میلیارد تومان فرش دست بافت تولید می شود. به عقیده کارشناسان، اعمال تحریم بر کالاهای ایرانی از عوامل تاثیرگذار بر صادرات فرش دستباف به بازار های جهانی است و درحال حاضر با توجه به نوسانات بازار ارز و رکود حاکم بر بازار، صادرات فرش در وضعیت خوبی قرار ندارد. طرح های ماهی قوشخانه، لچک ترنج، شاه عباسی، مران، کله اسبی، طرح مار ماهی و نقشه خانم جیران اغولبیک با حاشیه هایی نظیر شمعدانی، فرهاد میرزا، اسلیمی، کتیبه، خوشه ای و حاشیه افشان از جمله نقشه ها و متن های اصیل فرش افشار تکاب به شمار می روند که قدمت دیرینه ای دارند. نقشه ماهی قوشخانه معروفترین طرح فرش افشار تکاب است و این در حالی است که برخی طرح های قدیمی فرش افشار از جمله نقشه خانم جیران اغولبیک در حال فراموشی است. فرش افشار تکاب به دلیل میزان بالای تراکم گره در هر سانتیمترمربع استحکام بالایی دارد و به همین علت به نام فرش آهنین شناخته می شود. شهرستان تکاب یا تکاب افشار شهری تاریخی و کهن با 80 هزار نفر جمعیت که اغلب به ترکی آذربایجانی تکلم می کنند در جنوب آذربایجان غربی است.


جدیدترین اخبار

توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی گفت: به اهتمام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقلام غذایی و کفش رایگان در مناطق زلزله‌زده قطور خوی توزیع شد.
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
جاده های ورودی به منطقه آزاد ماکو در راستای پیشگیری از ورود بیماری و پایش سلامت منطقه برای مهار این بیماری به روی مسافران و ورود خودروهای غیر پلاک سه شهرستان ماکو، شوط و پلدشت مسدود شد.
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان: با راه اندازی آزمایشگاه تست ابتلا به ویروس کرونا در مرکز استان و تسریع در روند انجام آزمایشات اولیه، امروز 18 مورد ابتلا به ویروس کرونا مثبت گزارش شد.