سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

ثبت ۱۷ بنا و اثر ملموس و منقول میراث - نمایش محتوای خبر

 

 

ثبت ۱۷ بنا و اثر ملموس و منقول میراث

ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی

ثبت ۱۷ بنا و اثر ملموس و منقول میراث

سپهر فر گفت:اخیرا در آخرین کمیته بررسی و ثبت اثار میراث فرهنگی کشور و در راستای صیانت و نگهداری از این میراث ارزشمند ۱۷ بنای تاریخی، اثر ملموس و غیر ملموس و منقول استان در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

وی افزود: این اثارشامل ۶ بنا و محوطه‌های تاریخی استان، ۴ اثرناملموس، ۵ اثر منقول موزه‌های استان، ۱ اثر طبیعی و یک اثر ارزشی است که در جهت حفظ صیانت در فهرست آثار ملی میراثی ثبت شدند. معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و کردشگری آذربایجان با تبین روند ثبت این اثار در فهرست آثار ملی تصریح کرد: پل قره قوشون خوی، تپه و قلعه سنگان اشنویه، خانه تمدن ارومیه از جمله بنا‌ها و محوطه‌های تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی است.

سپهر فرگفت: کشتی سنتی کولشمق، مراسم سنتی تبرک انگور، بازی‌های سنتی جورابین در بخش اثار میراث ناملموس، ۲ کاسه سفالی منقش، طاس مسی، سنگ نبشته بازار تاریخی خوی وگل مهر سواره ساسانی موزه خوی، اثر طبیعی چشمه دئوه اوچان میاندواب و اثر ارزشی خانه پدری شهید باکری از جمله دیگر اثارثبت شده در فهرست اثار ملی میراث در استان هستند وی ثبت ملی و جهانی آثار تاریخی را گام مهمی در صیانت از تمئن و تاریخ استان و کشور دانست و افزود: برای صیانت از آثار ارزشمند میراث هم اکنون پرونده ۲۵ بنا و اثر ملموس، غیر ملموس و منقول باستانی و تاریخی استان برای ثبت در فهرست اثار ملی آماده شده است. آذربایجان غربی با ۱۶۴۰ بنا‌ی تاریخی و اثر میراثی ثبت شده در فهرست اثار ملی یکی از استان‌های مهم کردشگری در کشور است.


جدیدترین اخبار

توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی گفت: به اهتمام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقلام غذایی و کفش رایگان در مناطق زلزله‌زده قطور خوی توزیع شد.
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
جاده های ورودی به منطقه آزاد ماکو در راستای پیشگیری از ورود بیماری و پایش سلامت منطقه برای مهار این بیماری به روی مسافران و ورود خودروهای غیر پلاک سه شهرستان ماکو، شوط و پلدشت مسدود شد.
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان: با راه اندازی آزمایشگاه تست ابتلا به ویروس کرونا در مرکز استان و تسریع در روند انجام آزمایشات اولیه، امروز 18 مورد ابتلا به ویروس کرونا مثبت گزارش شد.