جهش تولید | چهارشنبه، ۸ بهمن ۱۳۹۹

توسعه تجارت مرزی بین ایران و ترکیه - نمایش محتوای خبر

 

 

توسعه تجارت مرزی بین ایران و ترکیه

ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی

 درنشست کمیته مشترک همکاری مرزی ایران وترکیه که در فرماندار خوی ترتیب یافت هئیت ایرانی به سرپرستی فرماندار خوی و هیئت ترکیه‌ای به سرپرستی والی استان وان ترکیه در خصوص آخرین تحولات مرز‌ها و راه‌های توسعه همکاری‌های اقتصادی با هم بحث و تبادل نظر کردند. آقای عابدی فرماندار خوی دراین نشست گفت:: سالیان زیادی است که ملت ترکیه و ایران بعنوان دو همسایه صمیمی در حسن همجواری در کنار یکدیگر زندگی کردند و این همسایگی با تقویت مشترکات فرهنگی و اقتصادی به ارتباطی ناگسستنی تبدیل شده است. وی با اشاره به نشست‌های مختلف با طرف ترک تصریح کرد: در مدت ۲ روز نشست با طرف ترک در زمینه توسعه همکاری در جهت مبارزه با تروریسم، جرایم سازمان یافته، مبارزه باقاچاق کالا و احشام ومواد مخدر وجلوگیری از مهاجرت‌های غیر مجاز در مرز‌ها و توسعه معشیت مرزنشینان تصمیمات و تفاهمات مشترک خوبی حاصل شد. عابدی افزود: توسعه تجارت مرزی مشترک در راستای اهداف مشتر ک اقتصادی مقامات ارشد دوکشوررا از دیگر تصمیات این نشست‌ها دانست. مهمت امین بیلمز والی استان وان ترکیه هم با مثبت ارزیابی کردن نشست‌های مشترک با طرف ایرانی گفت::روابط بسیار خوبی بین وان و خوی وجود دارد و درسایه این ارتباط موثر توانستیم در طول نوار مرزی مشترک امنیت پایداری برقرار کنیم و بستر‌های توسعه تجاری و کردشگری بین ایران و ترکیه راهم سازیم. والی وان مبارزه جدید با قاچاق و نروریسم را در اولویت همکاری‌های مرزی دو طرف دانست و تاکید کرد: در نشست‌های مشترک همچنین برای مبارزه با گرو‌های تروریستی و قاچاق کالا و انسان به توافقات بسیار خوبی دست یافتیم. سلطانزاده سرکنسول ایران در استان ارزوم ترکیه هم در حاشیه این نشست، برگزاری کمیته فرعی -امنیتی بین دو طرف را الگوی بسیار خوبی برای جلوگیری از تبدیل برخی معظلات به مشکلات در مزر‌ها دانست و افزود:شکل گیری کمیته‌هایی شبیه این کیمته‌ها در بخش‌های تجاری، گمرگی وتوریسم میتواند به توسعه روابط استان‌های مرزی دوکشور کمک شایانی بکند. در حاشیه این نشست و باحضورمیهمانان ترک و والی وان همچنین از بخش سکه‌های ضربی و تازه به نمایش گذاشته موزه شهرستان خوی نیز رونمایی شد. بازدید از آثار و بنا‌های تاریخی خوی ازدیگر برنامه‌های جنبی این نشست دو روزه بود. خوی و وان به سبب وجود دروازه رازی - کاپی کوی و بغنوان یک گذرگاه رسمی نقش مهمی را در توسعه روابط همه جانبه بین ایران و ترکیه ایفا می‌کنند.


جدیدترین اخبار

توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی گفت: به اهتمام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقلام غذایی و کفش رایگان در مناطق زلزله‌زده قطور خوی توزیع شد.
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
جاده های ورودی به منطقه آزاد ماکو در راستای پیشگیری از ورود بیماری و پایش سلامت منطقه برای مهار این بیماری به روی مسافران و ورود خودروهای غیر پلاک سه شهرستان ماکو، شوط و پلدشت مسدود شد.
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان: با راه اندازی آزمایشگاه تست ابتلا به ویروس کرونا در مرکز استان و تسریع در روند انجام آزمایشات اولیه، امروز 18 مورد ابتلا به ویروس کرونا مثبت گزارش شد.