جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

توسعه باغات در اراضی شیبدار دیم و کم بازده آذربایجان غربی - نمایش محتوای خبر

 

 

توسعه باغات در اراضی شیبدار دیم و کم بازده آذربایجان غربی

ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اقتصادی

توسعه باغات در اراضی شیبدار دیم و کم بازده آذربایجان غربی

 

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت : به منظور جلوگیری از فرسایش خاک ، طرح توسعه باغات در اراضی شیبدار دیم و کم بازده در استان اجرا می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما اسمعیل کریم زاده در اولین کارگروه تخصیص و واگذاری اراضی برای توسعه باغات در اراضی شیبدار با اشاره به بیانات مقام معظم رهبرى افزود : با استناد به رهنمودهای مقام معظم رهبری براى تهیه آب راههاى فراوانى وجود دارد امابراى تهیه ى خاک حاصل خیز این راهها وجود ندارد .

وی اضافه کرد : کشت ارقام مقاوم و کم آب بر در اراضی با شیب بین 8 تا 12 درصد و اجرای طرحهای آبخوانداری و آبخیزداری علاوه بر حفاظت از بافت خاک و احیای عرصه های طبیعی ، نفوذ پذیری بیشتر خاک به آب را افزایش داده و نقش موثری در مصرف بهینه آب و کمک به احیای دریاچه ارومیه نیز خواهد داشت .

کریم زاده با بیان اینکه اراضی ملی ، دولتی و مستثنیات اشخاص از اراضی مشمول این طرح هستند تصریح کرد: یکی ازبرنامه های مهم سازمان در این زمینه واگذاری اراضی شیبدار برای توسعه باغات به صورت دیم است که در قالب شیوه نامه واگذاری اراضی شیبدار ابلاغی وزیر جهاد کشاورزی اجرا می شود .

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان نیز در این جلسه با اشاره به جزئیات تخصیص و واگذاری اراضی برای توسعه باغات در اراضی شیبدار گفت : بر اساس این شیوه نامه در شهرستانهای که با استعلام از اداره هواشناسی با توجه به میانگین 10 ساله ، حداقل 300 میلی متر بارندگی با پراکنش حداقل 5 بار در سال در مناطق دیم داشته باشند ،توسط مدیریت امور اراضی سازمان استعداد یابی و اراضی تخصیص و واگذار می شود .

محمود مظلومی اضافه کرد : تخصیص اراضی ملی و دولتی مشمول اجرای طرح توسط اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری بر اساس شیوه نامه شناسایی خواهد بود.


جدیدترین اخبار

توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی گفت: به اهتمام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقلام غذایی و کفش رایگان در مناطق زلزله‌زده قطور خوی توزیع شد.
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
جاده های ورودی به منطقه آزاد ماکو در راستای پیشگیری از ورود بیماری و پایش سلامت منطقه برای مهار این بیماری به روی مسافران و ورود خودروهای غیر پلاک سه شهرستان ماکو، شوط و پلدشت مسدود شد.
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان: با راه اندازی آزمایشگاه تست ابتلا به ویروس کرونا در مرکز استان و تسریع در روند انجام آزمایشات اولیه، امروز 18 مورد ابتلا به ویروس کرونا مثبت گزارش شد.