رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

توسعه باغات در اراضی شیبدار دیم و کم بازده آذربایجان غربی - نمایش محتوای خبر

 

 

توسعه باغات در اراضی شیبدار دیم و کم بازده آذربایجان غربی

ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اقتصادی

توسعه باغات در اراضی شیبدار دیم و کم بازده آذربایجان غربی

 

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت : به منظور جلوگیری از فرسایش خاک ، طرح توسعه باغات در اراضی شیبدار دیم و کم بازده در استان اجرا می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما اسمعیل کریم زاده در اولین کارگروه تخصیص و واگذاری اراضی برای توسعه باغات در اراضی شیبدار با اشاره به بیانات مقام معظم رهبرى افزود : با استناد به رهنمودهای مقام معظم رهبری براى تهیه آب راههاى فراوانى وجود دارد امابراى تهیه ى خاک حاصل خیز این راهها وجود ندارد .

وی اضافه کرد : کشت ارقام مقاوم و کم آب بر در اراضی با شیب بین 8 تا 12 درصد و اجرای طرحهای آبخوانداری و آبخیزداری علاوه بر حفاظت از بافت خاک و احیای عرصه های طبیعی ، نفوذ پذیری بیشتر خاک به آب را افزایش داده و نقش موثری در مصرف بهینه آب و کمک به احیای دریاچه ارومیه نیز خواهد داشت .

کریم زاده با بیان اینکه اراضی ملی ، دولتی و مستثنیات اشخاص از اراضی مشمول این طرح هستند تصریح کرد: یکی ازبرنامه های مهم سازمان در این زمینه واگذاری اراضی شیبدار برای توسعه باغات به صورت دیم است که در قالب شیوه نامه واگذاری اراضی شیبدار ابلاغی وزیر جهاد کشاورزی اجرا می شود .

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان نیز در این جلسه با اشاره به جزئیات تخصیص و واگذاری اراضی برای توسعه باغات در اراضی شیبدار گفت : بر اساس این شیوه نامه در شهرستانهای که با استعلام از اداره هواشناسی با توجه به میانگین 10 ساله ، حداقل 300 میلی متر بارندگی با پراکنش حداقل 5 بار در سال در مناطق دیم داشته باشند ،توسط مدیریت امور اراضی سازمان استعداد یابی و اراضی تخصیص و واگذار می شود .

محمود مظلومی اضافه کرد : تخصیص اراضی ملی و دولتی مشمول اجرای طرح توسط اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری بر اساس شیوه نامه شناسایی خواهد بود.


جدیدترین اخبار

انتخاب ۱۱
انتخاب ۱۱
در این بسته خبری آخرین اخبار و حواشی انتخابات مجلس یازدهم را مشاهده کنید.
خلع ید ۲ هزار و ۶۰۰ هکتار مراتع ملی
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اقتصادی
خلع ید ۲ هزار و ۶۰۰ هکتار مراتع ملی
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیز داری شهرستان خوی گفت:۲ هزار و ۶۰۰ هکتار از مراتع ملی در شهرستان خوی از افراد سودجو بازپس گرفته شد.
تعطیلی مدارس آذربایجان غربی
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی
تعطیلی مدارس آذربایجان غربی
با توجه به بارش شدید برف، مدارس برخی شهرستان‌های استان در نوبت صبح تعطیل شد.

پربیننده ترین اخبار

همه به عشق ایران و انقلاب آمدند
همه به عشق ایران و انقلاب آمدند
صد ثانیه امروز به حضور حماسی مردم در یوم الله ۲۲ بهمن پرداخته است.
همه می آییم...
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/سیاسی
همه می آییم...
نهاد‌ها، گروه‌ها و تشکل‌های استان با صدور بیانیه‌هایی بر حضور گسترده مردم در راهپیمایی بزرگ ۲۲ بهمن تاکید کردند.
دشمنان مایوس‌تر از گذشته
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/سیاسی
دشمنان مایوس‌تر از گذشته
نماینده، ولی فقیه در استان و امام جمعه ارومیه دشمنان انقلاب این حضور پرشور را می‌بینند و مطمئنا مایوس‌تر از همیشه از عظمت این ملت بزرگوار در هراس خواهند بود.