رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۸

تامین زیرساخت ها لازمه توسعه صنعت معدن آذربایجان غربی - نمایش محتوای خبر

 

 

تامین زیرساخت ها لازمه توسعه صنعت معدن آذربایجان غربی

ارومیه / خبرگزاری صدا و سیما / اقتصادی

تامین زیرساخت ها لازمه توسعه صنعت معدن آذربایجان غربی

 

تامین زیرساخت ها لازمه توسعه صنعت معدن آذربایجان غربی است .

آذربایجان غربی با داشتن معادن گوناگون سنگ های گران قیمت از جمله معدن طلا، باریت، گرانیت، مرمر، میکا و تیتان جایگاه کم نظیری در بخش معدن دارد بطوریکه طبق گفته مسئولان این استان رتبه سـوم کشوری از لحاظ تنوع مواد معدنی و رتبه نخست کشور از نظر تنوع سنگ های تزئینی را به خود اختصاص داده است.

درآذربایجان غربی انواع مواد معدنی وجود دارد و بیشتر این معادن در شهرستانهای ارومیه، مهاباد، خوی و تکاب واقع شده است.

در کشور حدود 51 ماده معدنی شناسایی شده است که از این تعداد، 49 ماده معدنی در آذربایجان غربی وجود دارد و داشتن نیمی از ذخایر طلای کشور، وجود معدن بزرگ طلای زرشوران در تکاب، وجود معادن سنگ های تزئینی در انواع و کیفیت های بالا با 80 رنگ و تنوع کم نظیر ظرفیت های معدنی آذربایجان غربی است که تنها، حاصل عملیات اکتشافیِ حدود هفت درصد از مساحت استان است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی می گوید: در حال حاضر در سطح استان 250 معدن فعال و 170 معدن غیرفعال وجود دارد و سالانه 14 میلیون تن انواع مواد معدنی از معادن فعال استان استخراج می‌شود.

جعفر صادق اسکندری می افزاید: ذخیره معادن آذربایجان غربی در حال حاضر، یک میلیارد و 250 میلیون تن است و این استان از استان‌های با ظرفیت معدنی بسیار خوب در کشور می باشد و می‌توان از این ظرفیت در راستای رونق بیش از پیش اقتصادی استان گام برداشت.

وی ادامه می دهد: وجود زیرساخت‌های لازم برای فراوری مواد معدنی یکی از شروط لازم برای توسعه کمی معادن استان است که این امر در شهرستان‌های ارومیه، خوی و مهاباد تا حدودی ایجاد شده است.

اسکندری با اشاره به چالش‌ها و مشکلات معادن استان تصریح می کند: نبود توسعه واحدهای صنایع معدنی در استان مرتبط با فرآوری مواد معدنی استخراج شده از معادن و کاهش قیمت جهانی سنگ آهن طی دو سال اخیر موجب تعطیلی اکثر معادن استان شده است.

کارشناسان معتقدند فرآوری و تبدیل مواد معدنی استخراج شده نسبت به سایر بخش های صنعتی ارزش افزوده بالاتری دارد و جلوگیری از صدور خام مواد معدنی یک ضرورت اقتصادی است.

معاون برنامه ریزی و اشتغال استاندار آذربایجان غربی می گوید: عمده ترین مسئله واحدهای تولیدی استان در راستای خروج از رکود، موضوع تامین سرمایه در گردش است و بخش صنعت و معدن هم از این امر مستثنی نیست.

کهوریان می افزود: باید با اتخاذ تصمیمات کلان و استفاده از فناوری های به روز معدنی، ظرفیت بالقوه واحدها و طرح‌هایی که در بخش صنعت و معدن آذربایجان غربی وجود دارد را عملیاتی کرد.

معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی می گوید: عملیات شناسایی مواد معدنی فلزی در شمال و جنوب استان به مساحت هفت هزار و دویست کیلومتر مربع درحال مطالعه و اجراست که با توجه به داده های اولیه امید برای کشف ذخایر جدیدی از مواد معدنی در این محدوده ها وجود دارد.

اکبر طاهری با اشاره به استقرار مسئولان فنی در تمامی معادن آذربایجان غربی می افزاید: استقرار مسئولان فنی در معادن موجب افزایش تجربه، توان و کسب مهارت برای مسئولان فنی، افزایش بهره‌وری و کاهش ضایعات در معادن استان خواهد شد.

وی با اعلام اینکه ارزش تولیدات مواد معدنی در استان تا آبان ماه سال جاری، بیش از هشت هزار میلیارد ریال است ادامه می دهد: از ابتدای سال جاری، ۲۰ درصد تولیدات معادن استان از جمله انواع سنگ های تزئینی به خارج از کشور صادر شده است و سنگ های تزئینی، تراورتن، مرمر، مرمریت، گرومیت، میکا، طلا و انواع گچ از جمله تولیدات معادن استان است.

کارشناسان می گویند: 17 درصد از کل معادن سنگ های تزئینی کشور در آذربایجان غربی شناسایی و کشف شده است و این در حالی است که فرآوری و صادرات سنگ‌های تزئینی در این استان مغفول مانده و باید نسبت به جذب سرمایه گذار، جلوگیری از خام فروشی و افزایش فرآوری محصولات معدنی در استان تلاش شود.

آقای خالقی 49 ساله ساکن شهرستان ارومیه و یکی از فعالان عرصه معدن استان می گوید: فناوری استخراج و فرآوری مواد معدنی در آذربایجان غربی، قدیمی و به دور از استانداردهای جهانی است، و معدن داران برای صادرات سنگ های معدنی و کسب درآمد ارزی با مشکل مواجه هستند.

وی می افزاید: فرآوری سنگ های تزئینی هزینه زیادی دارد بطوریکه راه اندازی یک واحد مجهز سنگ بری به سرمایه کلانی نیاز دارد و این مسئله، سرمایه گذاری در حوزه سنگ استان را با چالش مواجه کرده است.

مسئولان سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی، تعریف پروژه‌های زیرساختی و زیربنایی در بخش معدن در سال جاری، پیگیری اعمال مشوق‌های لازم جهت توسعه واحدهای فرآوری و تبدیلی مواد معدنی با اولویت در سر معادن و یا جوار معدن، تشکیل کنسرسیوم معادن سنگ آهن جهت تجمیع معادن سنگ آهن با ذخایر و ظرفیت‌های پایین به منظور احداث واحد تولید کنسانتره و گندله، تعامل با دستگاه‌های اجرایی ذی ربط برای تسریع در صدور مجوزهای احداث واحدهای فرآوری و تبدیلی را از جمله برنامه های سازمان صنعت و معدن استان برای رفع مشکلات و چالش‌های معادن استان عنوان می کنند.

کارشناسان اقتصادی مدت زمان لازم برای اجرای برنامه توسعه معادن استان را حداقل پنج سال عنوان می کنند و معتقدند که تا زمانی که زیرساخت های لازم تامین نباشد، ارزش افزوده معادن چندان ملموس نخواهد بود.


جدیدترین اخبار

تعطیلی مدارس آذربایجان‌غربی
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/سیاسی
تعطیلی مدارس آذربایجان‌غربی
مدیرکل آموزش‌وپرورش آذربایجان‌غربی گفت: تمامی مدارس و مراکز پیش‌دبستانی استان یکشنبه به منظور پیشگیری از شیوع کرونا تعطیل است.
اعلام نتایج انتخابات مجلس یازدهم
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/سیاسی
اعلام نتایج انتخابات مجلس یازدهم
ستاد انتخابات کشور، نتایج انتخابات مجلس یازدهم در ۱۰ حوزه انتخابیه آذربایجان غربی را اعلام کرد.
تعطیلی همه مدارس آذربایجان غربی
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی
تعطیلی همه مدارس آذربایجان غربی
تمامی مدارس آذربایجان غربی تعطیل است.

پربیننده ترین اخبار

تعطیلی مدارس آذربایجان غربی
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی
تعطیلی مدارس آذربایجان غربی
با توجه به بارش شدید برف، مدارس برخی شهرستان‌های استان در نوبت بعداظهر تعطیل شد.
تعطیلی مدارس آذربایجان غربی
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی
تعطیلی مدارس آذربایجان غربی
با توجه به بارش شدید برف، مدارس برخی شهرستان‌های استان در نوبت صبح تعطیل شد.
انتخاب ۱۱
انتخاب ۱۱
در این بسته خبری آخرین اخبار و حواشی انتخابات مجلس یازدهم را مشاهده کنید.