رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۸

برگزاری جلسه امکان سنجی توسعه مناطق مرزی در سردشت - نمایش محتوای خبر

 

 

برگزاری جلسه امکان سنجی توسعه مناطق مرزی در سردشت

ارومیه / خبرگزاری صدا و سیما / اجتماعی

برگزاری جلسه امکان سنجی توسعه مناطق مرزی در سردشت

این جلسه با حضور معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و همچنین معاون مدیر کل سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان آذربایجان غربی درسالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد.

در ابتدا فرماندار شهرستان سردشت با اشاره به پتانسیل های موجود شهرستان برای توسعه همه جانبه گفت : شهرستان سردشت 114 کیلومتر مرز مشترک با اقلیم کردستان دارد با مردمی مصرف گرا و فاقدهرگونه تولیدات می باشند.

دکتر عزیز حسنی افزود : بازارچه ی مرزی کیله سردشت درسنوات گذشته وحال از هربازاچه دیگر استان فعال تر بوده ومی توان آن را قطب اصلی اقتصادی و صادرات کالا در منطقه نام برد.

حسنی اظهار داشت : یکی از نیازهای توسعه شهرستان سردشت امکان بستر مناسب برای واردات بوده که می تواند این مرز را به ترانزیت خوب اقتصادی تبدیل نماید.

وی همچنین خاطرنشان کرد : یکی از محدودیت های این شهرستان در زمینه توسعه عدم جاده های مواصلاتی مناسب به مرکز استان و شهرهای عمقی کشور است که جاده های مواصلاتی به عنوان یک جاده فرعی و غیر استاندارد بوده و مردم این منطقه ضمن اینکه محدودیت های مرز نشینی دارند بدون استفاده از آن با مشکلاتش دست و پنجه نرم می کنند.

حسنی بیان نمود : شناسایی سه معدن طلا ، رودخانه خروشان زاب ، وجود 80 هزارهکتار جنگل ، 10 هزار هکتار منطقه حفاظت شده و همچنین وجود آبشارها و مناطق گردشگری بکر می طلبد نگاه ویژه ای در توسعه گردشگری و اقتصادی به این منطقه صورت گیرد.

معاون مدیر کل سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان نیز در این جلسه گفت : محوریت این بازدید با اعضای کارگروه آمایش مرزها شناخت منطقه است که این استان برخلاف اغلب استان های کشور از اوایل انقلاب درگیر جریانات سیاسی و جنگ تحمیلی بوده وبه دلیل عدم امنیت ازنظر سرمایه گذاری رنج برده است.

آقایی زاد افزود : متاسفانه به غیراز استان ما تمام راه های مواصلاتی کشور دوبانده بوده که در آذربایجان غربی این کار کمتردیده شده ودرشهرستان سردشت با کوچکترین ریزش راه های مواصلاتی آن مسدود شده و عدم راه مناسب و صعب العبوربودن راه ها یکی از دلایل عدم توسعه این شهرستان می باشد.

معاون سازمان برنامه ریزی کشور در این جلسه نیز افزود : هدف ما ازآمایش مرزها دنبال کردن هماهنگی بین بخش هاوهمچنین پیاده سازی برنامه ها ست که باید برای بازار 800 میلیونی منطقه و سیمای آمایش کشور برنامه ریزی شود .

رحمتی نیا اظهار داشت : سند بعدی ما توسعه استان در برنامه ششم و طرح موضوع آمایش مرزها می باشدوباید به دنبال اشتغال بود تا از مهاجرت مردم در شهرهای مرزی به کلان شهرها و حاشیه نشینی آنان جلو گیری شود.

وی همچنین بیان کرد : این در حالی است که ما به دنبال جذب مالیات بوده و مالیات از درآمد می باشد پس باید به توسعه اقتصادی غیردرآمد نفتی رو کرد ودر مرزها تهدیدهارا به فرصت ها تبدیل کنیم که طرح موضوع آمایش مرزها راهکاری برای تحرک اقتصادی کشور است.

بازدید از بازارچه مرزی و پتانسیل های شهرستان سردشت از برنامه های کار گروه آمایش مرزی می باشد.

دراین جلسه اعضای کمیته برنامه ریزی شهرستان نیز به بیان مشکلات و راهکار برای توسعه شهرستان مطالبی را بیان نمودند.


جدیدترین اخبار

عدم مشاهده کرونا در آذربایجان غربی
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی
عدم مشاهده کرونا در آذربایجان غربی
مورد مثبت کرونا در آذربایجان‌غربی وجود ندارد.
آخرین مهلت ثبت اعتراض متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن؛10اسفند
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اقتصادی
آخرین مهلت ثبت اعتراض متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن؛10اسفند
معترضان متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن می‌توانند اعتراض خود را تا ۱۰ اسفند ثبت کنند.
تعطیلی دانشگاه ارومیه تا پایان سال
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی
تعطیلی دانشگاه ارومیه تا پایان سال
دانشگاه ارومیه تا پایان سال تعطیل است .

پربیننده ترین اخبار

تعطیلی همه مدارس آذربایجان غربی
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی
تعطیلی همه مدارس آذربایجان غربی
تمامی مدارس آذربایجان غربی تعطیل است.
زلزله شدید در آذربایجان غربی
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی
زلزله شدید در آذربایجان غربی
زلزله‌ای به بزرگی ۵.۷ ریشتر حدفاصل سلماس و خوی رخ داد؛ این زلزله در شهر‌های تبریز، اسکو، سهند، ارومیه و‌برخی دیگر از شهر‌های آذربایجان احساس شد.
حضور چهار نسل پایه صندوق های رای
حضور چهار نسل پایه صندوق های رای
همه نسل ها در کنار هم برای ایران سربلند حضور دارند.