جهش تولید | شنبه، ۹ اسفند ۱۳۹۹

بررسی موانع تجارت آذربایجان غربی و ترکیه - نمایش محتوای خبر

 

 

بررسی موانع تجارت آذربایجان غربی و ترکیه

ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اقتصادی

 در دیدار سفیر ترکیه در ایران با رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان و جمعی از فعالان اقتصادی درخصوص موانع تبادلات اقتصادی و بازرگانی دو طرف بحث و بررسی شد. در این جلسه مهمترین موانع بر سر راه تبادلات اقتصادی و بازرگانی دو طرف از جمله تشریفات گمرکی، نبود شبکه بانکی مشترک در پایانه های مرزی و مشکلات موجود در تعرفه های ترجیحی مطرح و درخصوص راهکاراهای برطرف کردن آنها بحث و بررسی شد. سفیر ترکیه در این دیدار با تاکید بر رفع مشکلات موجود بر سر راه همکاریهای اقتصادی گفت: دو کشور قطعا راهکارهای برون رفت از وضعیت نامناسب فعلی ارائه خواهند داد و ترکیه تمام تلاش خود را برای حمایت از ایران در دوران تحریم انجام خواهد داد. دریا اورس (Derya Örs) افزود: ترکیه با هدف توسعه مبادلات اقتصادی تمام زیر ساخت های مورد نیاز را در مرز رازی فراهم کرده است و منتظر اقدامات ایران است. رئیس اتاق بازرگانی استان وان ترکیه نیز در این دیدار گفت: در حال حاضر منتظر تکمیل طرحهای راهسازی خوی به مرز رازی هستیم که بتوانیم حجم مبادلات در این مرز را افزایش دهیم. نجدت تاکوا، افزایش عوارض خروج از کشور برای ایرانیان را یکی از دلایل کاهش تجارت چمدانی مرزنشینان عنوان کرد. در این جلسه انتظار رییس اتاق بازرگانی استان بر ظرفیتهای مرزی استان و کشور ترکیه برای افزایش تبادلات اقتصادی بین دوطرف تاکید کرد. آذربایجان غربی با سه کشور ترکیه، آذربایجان و عراق 891 کیلومتر مرز مشترک دارد. گمرک بازرگان، رازی خوی و سرو ارومیه(هم مرز با ترکیه)، گمرک پلدشت (هم مرز با آذربایجان)، گمرک تمرچین پیرانشهر و کیله سردشت (هم مرز با عراق) از جمله گمرکات فعال استان هستند.


جدیدترین اخبار

توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی گفت: به اهتمام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقلام غذایی و کفش رایگان در مناطق زلزله‌زده قطور خوی توزیع شد.
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
جاده های ورودی به منطقه آزاد ماکو در راستای پیشگیری از ورود بیماری و پایش سلامت منطقه برای مهار این بیماری به روی مسافران و ورود خودروهای غیر پلاک سه شهرستان ماکو، شوط و پلدشت مسدود شد.
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان: با راه اندازی آزمایشگاه تست ابتلا به ویروس کرونا در مرکز استان و تسریع در روند انجام آزمایشات اولیه، امروز 18 مورد ابتلا به ویروس کرونا مثبت گزارش شد.