رونق تولید ملی | پنج‌شنبه، ۸ اسفند ۱۳۹۸

بررسی راهکارهای توسعه مناسبات آذربایجان غربی باجمهوری خود مختار نخجوان - نمایش محتوای خبر

 

 

بررسی راهکارهای توسعه مناسبات آذربایجان غربی باجمهوری خود مختار نخجوان

ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اقتصادی

بررسی راهکارهای توسعه مناسبات آذربایجان غربی باجمهوری خود مختار نخجوان

 

معاون سیاسی استاندار آذربایجانغربی در دیدار با معاون رییس عالی مجلس جمهوری خود مختار نخجوان خواستار افزایش مبادلات  اقتصادی دو طرف شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري صدا و سيما معاون سیاسی استاندار آذربایجان غربی که برای شرکت در آئین گشایش نخستین نمايشگاه توانمندیهای تولیدی و صادراتی ايران در نخجوان به این جمهوری خودمختار سفر کرده است در دیدار با معاون رییس عالی مجلس جمهوری خود مختار نخجوان با اشاره به اینکه در سال گذشته میزان مبادلات اقتصادی از مرز پلدشت- شاه تختی 12 میلیون دلار بود گفت: این مبادلات در حد رضایت نیست و باید افزایش یابد.

آقای رادفر بر افزایش تردد مسافر از مرز پلدشت -شاه تختی تاکید کرد و گفت: اگر روادید گمرکی از طرف مسئولین جمهوری خود مختار نخجوان برداشته شود میزان تردد مسافر از این مرز به طور چشمگیری افزایش خواهد یافت .

وی همچنین بر آمادگی استان اذربایجانغربی برای گسترش همکاریها در زمینه های اقتصادی ، فرهنگی ، ورزشی و کشاورزی و همچنین انتقال تجربیات فنی و تخصصی در این زمینه ها  به جمهوری خود مختار نخجوان تاکید کرد.

معاون رییس عالی مجلس جمهوری خود مختار نخجوان هم در این دیدار گفت : روابط دوستانه دو کشور ایران و آذربایجان با سفر مقامات سیاسی دو کشور در حال توسعه است و اجرای تفاهم نامه های منعقد شده در سالهای گذشته زمینه توسعه را فراهم تر کرده است .

آذر زینال اوف از نشست مشترک روسای گمرکات جمهوری خود مختار نخجوان و استان های اذربایجان غربی و شرقی در آینده نزدیک خبر داد و گفت در این نشست سعی خواهیم کرد با رفع برخی موانعف ارتباطات خود را بیش از گذشته گسترش دهیم .

وی بر گسترش روابط در زمینه های کشاورزی ، فرهنگی ، اقتصادی و شیلات با اذربایجان غربی تاکید و اضافه کرد : آماده هستیم از تجربیات پزشکی و دانشگاهی آذربایجانغربی استفاده کنیم چرا که علم پزشکی جمهوری اسلامی ایران از سطح بالایی برخوردار است.

 معاون رییس عالی مجلس جمهوری خود مختار نخجوان از برگزاری همایش بزرگ استاد شهریار در این جمهوری خبر داد و گفت:این همایش در آینده نزدیک با همکاری  دانشگاههای استان آذربایجانغربی و جمهوری خود مختار نخجوان برگزار خواهد شد .

آقای ایرم سرکنسول کشورمان در جمهوری خود مختار نخجوان هم در دیدار با معاون سیاسی استاندار آذربایجانغربی با بیان اینکه سیاست کشورمان برقراری صلح و امنیت در منطقه و ایجاد روابط دوستانه با کشورهای همسایه است گفت: با رایزنی هایی که با مقامات جمهوری خود مختار نخجوان شده در آینده نزدیک شاهد گسترش همکارییهای اقتصادی ، فرهنگی ، ورزشی و کشاورزی استان آذربایجانغربی و جمهوری خود مختار نخجوان خواهیم بود .

 نخستین نمايشگاه توانمندیهای تولیدی و صادراتی ايران از دیروز به مدت 5 روز  در جمهوري خودمختار نخجوان گشايش يافته است.

 جمهوری خودمختار نخجوان با 5 هزارو 500 کیلومتر مربع وسعت و 350 هزار نفر جمعیت بخشی از جمهوری آذربایجان محسوب می شود  و مرکز آن شهر نخجوان است.

این جمهوری 204کیلومتر مرز مشترک با جمهوری اسلامی ایران دارد.

جمهوری خود مختار نخجوان با اذربایجان غربی از طریق رودخانه ارس و شهرستان پلدشت هم مرز است.

ارتباط آذربایجان غربی با نخجوان از طریق پل پلدشت- شاه تختی که روی رودخانه ارس ساخته شده برقرار است .

 


جدیدترین اخبار

عدم مشاهده کرونا در آذربایجان غربی
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی
عدم مشاهده کرونا در آذربایجان غربی
مورد مثبت کرونا در آذربایجان‌غربی وجود ندارد.
آخرین مهلت ثبت اعتراض متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن؛10اسفند
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اقتصادی
آخرین مهلت ثبت اعتراض متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن؛10اسفند
معترضان متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن می‌توانند اعتراض خود را تا ۱۰ اسفند ثبت کنند.
تعطیلی دانشگاه ارومیه تا پایان سال
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی
تعطیلی دانشگاه ارومیه تا پایان سال
دانشگاه ارومیه تا پایان سال تعطیل است .

پربیننده ترین اخبار

تعطیلی همه مدارس آذربایجان غربی
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی
تعطیلی همه مدارس آذربایجان غربی
تمامی مدارس آذربایجان غربی تعطیل است.
زلزله شدید در آذربایجان غربی
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی
زلزله شدید در آذربایجان غربی
زلزله‌ای به بزرگی ۵.۷ ریشتر حدفاصل سلماس و خوی رخ داد؛ این زلزله در شهر‌های تبریز، اسکو، سهند، ارومیه و‌برخی دیگر از شهر‌های آذربایجان احساس شد.
حضور چهار نسل پایه صندوق های رای
حضور چهار نسل پایه صندوق های رای
همه نسل ها در کنار هم برای ایران سربلند حضور دارند.