جهش تولید | جمعه، ۷ آذر ۱۳۹۹

برداشت 90 درصد محصول گندمزارهای آذربایجان غربی - نمایش محتوای خبر

 

 

برداشت 90 درصد محصول گندمزارهای آذربایجان غربی

ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اقتصادی

برداشت 90 درصد محصول گندمزارهای آذربایجان غربی

 

بیش از 90درصد محصول گندمزارهای آذربایجان غربی برداشت شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري صداوسيما مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: برداشت گندم از سطح 90 درصد از مزارع آبی و 95 درصد از مزارع دیم استان به پایان رسیده است.

جمشید دارا افزود: روند خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان در مراکز خرید گندم سطح استان مطلوب بوده و تاکنون افزون بر 359 هزار تن گندم توسط کشاورزان به مراکز خرید تحویل داده شده است.

وی تصریح کرد: میزان خرید گندم کشاورزان امسال در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته 50 درصد افزایش داشته است و با این روند پیش بینی می شود تا شهریور ماه میزان خرید گندم از کشاورزان به بیش از 420 هزار تن برسد.

دارا با اشاره به پیش بینی تولید 550 هزار تن گندم در استان در سال زراعی جاری افزود: قیمت خرید تضمینی گندم در سال جاری با چهار درصد افت مفید و دو درصد افت غیر مفید به ازای هر کیلوگرم 11 هزار و 500 ریال اعلام شده است.

تعداد مراکز خرید گندم در استان 140 مرکز است که 107 مرکز مربوط به سازمان تعاون روستایی و 33 مرکز خرید مربوط به شرکت غله و خدمات بازرگانی است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: تا کنون بیشترین میزان گندم را به ترتیب کشاورزان ارومیه ، بوکان ، نقده و میاندوآب به مراکز خرید تحویل داده اند.

وی با بیان اینکه ارزش ریالی میزان گندم خریداری شده از زارعان تاکنون 4هزار و 175میلیارد ریال برآورد شده است ، افزود: پرداخت مطالبات گندمکاران این استان از سوی بانک عامل که در روزهای گذشته متوقف شده بود ، مشکلاتی را برای کشاورزان به وجود آورده است.

دارا اضافه کرد: طبق بررسی ها و مکاتبات به عمل آمده  تاکنون فقط 21 درصد از بهای گندم تحویلی کشاورزان آذربایجان غربی به آنها پرداخت شده و در حال پیگیری پرداخت تمامی مطالبات در روزهای آینده هستیم.

برداشت و خرید گندم از سطح مزارع استان آذربایجان غربی از تیرماه آغاز شده است و تا شهریور ماه ادامه می یابد .


جدیدترین اخبار

توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی گفت: به اهتمام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقلام غذایی و کفش رایگان در مناطق زلزله‌زده قطور خوی توزیع شد.
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
جاده های ورودی به منطقه آزاد ماکو در راستای پیشگیری از ورود بیماری و پایش سلامت منطقه برای مهار این بیماری به روی مسافران و ورود خودروهای غیر پلاک سه شهرستان ماکو، شوط و پلدشت مسدود شد.
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان: با راه اندازی آزمایشگاه تست ابتلا به ویروس کرونا در مرکز استان و تسریع در روند انجام آزمایشات اولیه، امروز 18 مورد ابتلا به ویروس کرونا مثبت گزارش شد.