جهش تولید | دوشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

بازار تاریخی خوی کانون کار و تلاش - نمایش محتوای خبر

 

 

بازار تاریخی خوی کانون کار و تلاش

ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اقتصادی

بازار تاریخی خوی با قدمت 400 ساله در بافت سنتی شهر خوی با داشتن راسته بازار تاریخی خوی کانون کار و تلاشهای ویژه مشاغل سنتی در ایام مختلف سال از جمله ماه مبارک رمضان از رونق خاصی برخوردار است.

میرزایی رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خوی گفت : این بازار از بازارهای زیبای تاریخی کشورمان است که از نظر معماری و داتشتن راسته های مشاغل سنتی از ویژگیهای کم نظیری برخوردار است. وی افزود : وجود راسته ها و چارسوق های مختلف ویژه مشاغل سنتی خاص این بازار را از دیگر بازارهای تاریخی ایران متمایز ساخته بطوریکه بنظر مورخان و جهانگردان بازار تاریخی خوی بعد از بازار شیراز زیباترین بازار تاریخی ایران است. میرزایی گفت :راسته فرش فروشان ، مسکران ،پارچه فروشان ،سراجان و زین سازان پشم فروشان و لباسهای پشمی رفو گری فرش ماهی و چاقوسازی و تعداد دیگری از راسته ها ، این بازار را به یک مجموع دادو ستد کامل تبدیل کرده است. وی افزود : برای دوام و بقای این مشاغل طرح آموزش مشاغل سنتی مسکری ،زین سازی ، حصیر بافی و گلیم بافی توسط کارشناسان این اداره اجرا میشود. میرزایی همچین از پرداخت تسهیلات کم بهره برای رونق فعالیت این مشاغل در شهرستان خوی هم خبر داد و گفت : توسعه مشاغل سنیت بزار خوی را به یک قطب کردشگری فرهنگ هم تبدیل میکند. سقف بازارتاریخی خوی بشگل گنبدی از جنس آجر و ساروج میباشد. در دل این بازار چندین کاروانسرا و، مسجد برای ارائه خدمات به مسافران در پیش بینی شده است. مشاغل سنتی پل بین اقتصاد و فرهنگ هستند که با توسعه آنها نه تنها به توسعه اقتصاد و اشتغال کمک میشود بلکه کام بلندی برای معرفی کالای اصلی ایرانی برداشته میشود. بازار خوی در فهرست آثار ملی کشورمان به ثبت رسیده است.


جدیدترین اخبار

توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی گفت: به اهتمام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقلام غذایی و کفش رایگان در مناطق زلزله‌زده قطور خوی توزیع شد.
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
جاده های ورودی به منطقه آزاد ماکو در راستای پیشگیری از ورود بیماری و پایش سلامت منطقه برای مهار این بیماری به روی مسافران و ورود خودروهای غیر پلاک سه شهرستان ماکو، شوط و پلدشت مسدود شد.
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان: با راه اندازی آزمایشگاه تست ابتلا به ویروس کرونا در مرکز استان و تسریع در روند انجام آزمایشات اولیه، امروز 18 مورد ابتلا به ویروس کرونا مثبت گزارش شد.