جهش تولید | شنبه، ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

بازار تاریخی ارومیه نماد هویت آذربایجان غربی - نمایش محتوای خبر

 

 

بازار تاریخی ارومیه نماد هویت آذربایجان غربی

ارومیه/ خبرگزاری صدا و سیما/ اجتماعی

بازار تاریخی ارومیه نماد هویت آذربایجان غربی

بازار تاریخی ارومیه یکی از آثار کم نظیر گردشگری شهر ارومیه و استان آذربایجان غربی است که در بافت قدیمی این شهر واقع شده و در بین اهالی این منطقه با نام «اوستو اؤرتولو بازار» معروف است.

قدیمی ترین بخش‌های این بازار مربوط به دوره صفویه است و در گوشه کنار این بازار تاریخی، حمام‌هایی نیز وجود دارد که تاریخ شناسان آنها را متعلق به دوره زندیه و قاجار می دانند.

قرار گرفتن مسجد جامع ارومیه در این محدوده سبب جذابیت بیشتری در این قسمت از شهر شده است که علاوه بر نقش اجتماعی و تجاری، یکی از قطب های فرهنگی و مذهبی ارومیه نیز محسوب می شود.

این بازار 35 هزار مترمربع مساحت دارد و تنها در قسمت بافت قدیمی آن که مرمت شده است حدود یک هزار باب مغازه با کاربری های متفاوت و تعداد 7 تیمچه بزرگ، پنج حمام قدیمی و مسجد جامع شهر واقع شده‌اند که این مجموعه را به صورت یکی از آثار ارزشمند کشور درآورده است.

یکی از ویژگی‌های متمایز این بازار تاریخی، مجاورت آن با مسجد اعظم ارومیه است، سردر ورودی اصلی بازار ارومیه از طرف مسجد اعظم، یکی از زیباترین جلوه‌های قدیمی معماری ایران است.

علیرغم زیبایی و کم نظیر بودن بازار تاریخی ارومیه، باید اذعان کرد که این منطقه تاریخی تاکنون با بی توجهی هایی روبرو بوده است بطوری که اقدام جدی برای شناساندن ابعاد تاریخی آن صورت نگرفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی می گوید: بازار تاریخی ارومیه یکی از آثار ارزشمندی است که با توجه به قدمت و افزایش عرصه بازار به پنج هکتار و حریم آن به مساحت 13 هکتار، شرایط و ضوابط لازم جهت ثبت در فهرست پایگاههای ملی کشور را دارد.

جباری با اشاره به اینکه هم اکنون بازار تاریخی ارومیه در معرض تخریب و آسیب جدی قرار دارد می افزاید: ما به صورت جدی در پی این هستیم که با رعایت و اعمال ضوابط و مقررات مصوب، بازار تاریخی ارومیه را به عنوان سومین پایگاه ملی و تاریخی استان به ثبت برسانیم.

وی صیانت از آثار تاریخی و مشاغل تاریخی فعال در این بازار، جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز و بی رویه و جلوگیری از بلندمتربه سازی در حریم آن را از مزایای تعیین حریم بازار تاریخی ارومیه و آثار تاریخی محوطه اطراف بازار عنوان می کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی با بیان این نکته که حفاظت و مرمت ابنیه و فضاهای تاریخی یک فرایند دائمی و زمان بر است می گوید: حفاظت از بازار تاریخی ارومیه محقق نخواهد شد مگر اینکه همه دستگاههای اجرایی ذی ربط از جمله شورای شهر و شهرداری، سیاست های حمایتی اعمال کنند.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی در خصوص مشکل دفع غیراصولی فاضلاب بازار و تهدید تخریب این اثر تاریخی می گوید: در حال حاضر بازار تاریخی ارومیه به دلیل نبود سیستم دفع فاضلاب و آب های سطحی دچار آسیب جدی شده و کل سازه بازار در معرض فروپاشی کامل قرار دارد.

فتحی با اشاره به تشکیل کمیته نجات بخشی بازار تاریخی ارومیه می افزاید: اثرات این رطوبت به گونه ای است که کف بازار و مجموعه ای از حجره های بازار در حال تخریب بوده و فاضلاب به جداره های بیرونی این مجموعه نفوذ کرده که در صورت عدم ساماندهی فوری، احتمال ریزش سقف بازار بدلیل سست بودن پی وجود دارد.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی تصریح می کند: طرح مطالعات برنامه ریزی و اقدامات لازم در خصوص حل مشکل فاضلاب بازار تاریخی ارومیه در قالب دو برنامه کوتاه مدت و دراز مدت پیگیری می شود.

آقای غلامی 56 ساله از کسبه بازار تاریخی ارومیه می گوید: بازار تاریخی ارومیه زمانی محل اصلی دادو ستد تجاری شهر بوده است و در حال حاضر هم این بازار با وجود قدمت و گذر زمان توانسته بسیاری از کسبه ها را در خود نگهدارد و همین مساله نشان از ظرفیت بالای این بازار دارد.

آقای قهرمانلو دیگر کسبه 51 ساله در این بازار خواستار اهتمام مسئولان برای پررونق ساختن این بازار است، وی جاذبه تاریخی این بازار را عامل مهمی در جذب گردشگر می داند.

کارشناسان معتقدند: تسریع بخشی به عملیات اجرایی شبکه فاضلاب بازار تاریخی ارومیه باید جزو دستور کار میراث فرهنگی و دستگاه های مرتبط قرار گیرد تا از صدمات و خسارت هایی که بازار را تهدید می کند جلوگیری شود و ضوابطی نیز برای حفظ آن اندیشیده شود چرا که حفظ هویت بازار گامی در راستای حفظ هویت تاریخی و فرهنگی شهر ارومیه و استان آذربایجان غربی است.

بازار تاریخی ارومیه همواره میزبان مسافران و گردشگران خارجی و داخلی است که برای آشنایی با سبک معماری ایرانی از این مکان تاریخی بازدید می کنند.


جدیدترین اخبار

توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی گفت: به اهتمام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقلام غذایی و کفش رایگان در مناطق زلزله‌زده قطور خوی توزیع شد.
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
جاده های ورودی به منطقه آزاد ماکو در راستای پیشگیری از ورود بیماری و پایش سلامت منطقه برای مهار این بیماری به روی مسافران و ورود خودروهای غیر پلاک سه شهرستان ماکو، شوط و پلدشت مسدود شد.
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان: با راه اندازی آزمایشگاه تست ابتلا به ویروس کرونا در مرکز استان و تسریع در روند انجام آزمایشات اولیه، امروز 18 مورد ابتلا به ویروس کرونا مثبت گزارش شد.