جهش تولید | شنبه، ۳ آبان ۱۳۹۹

ایجاد سیستم مکانیزه نوبت‌دهی در مرز بازرگان - نمایش محتوای خبر

 

 

ایجاد سیستم مکانیزه نوبت‌دهی در مرز بازرگان

ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اقتصادی

ایجاد سیستم مکانیزه نوبت‌دهی در مرز بازرگان

 

 

برای رفع مشکل رانندگان ،توقفگاه و سیستم نوبت‌دهی مکانیزه در مرز بازرگان ایجاد می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما مدیر کل گمرک و ترانزیت منطقه آزاد تجاری ماکو گفت: ایجاد سیستم مکانیزه نوبت‌دهی و توقفگاه در گمرک این منطقه یکی از ضرورت‌هایی است که با ایجاد آن بسیاری از مشکلات رانندگان کامیون حل می‌شود.

اکبر نوبخت افزود: با آغاز به کار این سیستم تا پنج ماه آینده همه رانندگان از زمان دقیق خروج از مرز و جزییات این موضوع آگاه می‌شوند و می‌توانند برای خود برنامه‌ریزی کنند.

وی خاطرنشان کرد: اگر راننده ای قرار است چند روزی در گمرک بمانند می‌تواند از امکانات این توقفگاه بهره‌مند شود و معطلی نخواهد داشت.

نوبخت از افزایش ظرفیت لاین‌های ورود و خروج در مرز بازرگان خبر داد و گفت: ظرف 20 روز آینده رفت و برگشت در این مسیر چهار خطه می‌شود و دو لاین برای رفت و دو لاین برای برگشت فعالیت خواهد کرد.

مدیر کل گمرک و ترانزیت منطقه آزاد تجاری ماکوبا اشاره به اینکه روزانه 300 تا 350 کامیون از مرز بازرگان خارج می‌شوند و ورودی کامیون از ترکیه کمتر است اضافه کرد: با طرف‌های ترک نیز در این زمینه مذاکره و تفاهم کردیم و قرار است آنها هم در این زمینه اقدام کنند.

وی بزرگ‌ترین مشکل در ترانزیت کالا در گمرک بازرگان را ارزان‌بودن سوخت در ایران عنوان کرد وافزود: ترک‌ها تمایل دارند از سوخت ما استفاده کنند که بعد از مشکلاتی که در این زمینه به وجود آمد، در نهایت دولتمردان تفاهم‌نامه‌ای را به امضاء رساندند تا باک کامیون‌های دو طرف در مرز پلمب شده و رانندگان ترک نتوانند از سوخت ارزان ایران استفاده کنند.

نوبخت تاکید کرد: با این تفاهم‌نامه مشکلات خیلی بیشتر شده و با چالش‌های زیادی مواجه هستیم، چون کنترل پلمب بودن باک‌ کامیون‌های ترک کار سختی است.

براساس توافق روسای جمهوری ایران وترکیه قرار است میزان تجارت طرفین از 15 میلیارد دلار فعلی به 30 میلیارد دلار برسد.

مرز بازرگان در شمال آذربایجان غربی و در محدوده منطقه آزاد ماکو قرار دارد.

منطقه آزاد تجاری – صنعتی ماکو بعنوان بزرگترین منطقه آزاد کشورمان در مساحتی بیش از 500 هزار هکتار، بعنوان هفتمین منطقه آزاد تجاری و اقتصادی کشور پس از مناطق آزاد کیش ، قشم ، چابهار، انزلی ، ارس ، اروند راه اندازی شده است .

این منطقه که در شمال آذربایجانغربی ودر محدوده سه شهرستان ماکو،شوط و پلدشت قرار گرفته از سال 90 فعالیت رسمی خود را شروع کرده است.

منطقه آزاد ماکو در مجاورت کشورهای ترکیه و آذربایجان قرار دارد .


جدیدترین اخبار

توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی گفت: به اهتمام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقلام غذایی و کفش رایگان در مناطق زلزله‌زده قطور خوی توزیع شد.
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
جاده های ورودی به منطقه آزاد ماکو در راستای پیشگیری از ورود بیماری و پایش سلامت منطقه برای مهار این بیماری به روی مسافران و ورود خودروهای غیر پلاک سه شهرستان ماکو، شوط و پلدشت مسدود شد.
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان: با راه اندازی آزمایشگاه تست ابتلا به ویروس کرونا در مرکز استان و تسریع در روند انجام آزمایشات اولیه، امروز 18 مورد ابتلا به ویروس کرونا مثبت گزارش شد.