حمایت از کالای ایرانی | یک‌شنبه، ۲۵ آذر ۱۳۹۷

انگور ثروت پنهان - نمایش محتوای خبر

 

 

انگور ثروت پنهان

ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اقتصادی

انگور یکی از مهمترین تولیدات باغی استان آذربایجان غربی است و آب و هوای مناسب و خاک حاصلخیز و پربرکت این استان موجب شده باغداران محصولی مرغوب و خوش طعم تولید کنند.

انگور تولیدی مرغوبترین انگور کشور است و سالیانه در آذربایجان غربی 160 هزارتن محصول تولید می شود که به لحاظ میزان تولید چهارمین تولید کننده برتر کشور نیز محسوب می شود. آذربایجان غربی بیش از 20 هزار هکتار تاکستان و 52 نوع انگور دارد. انگور سفید کشمشی، قرمز کشمشی، ریش بابا، حسینی، خلیلی، لعل بیدانه و قیزل اوزوم از لذیذترین و مشتری پسندترین ارقام به شمار می روند. انگور بی‌دانه سفید و بی‌دانه قرمز و انگور سیاه سرد‌شت عمده ترین ارقام تولیدی انگور استان است. شهرستان ارومیه با بیش از ۱۱ هزار هکتار باغات انگور و 73 هزار تن محصول رتبه نخست کشت و تولید این محصول در استان را داراست. فتح اله زاده معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی می گوید: انگور پس از سیب دومین محصول باغی استان است و بیش از 30 هزار بهره‌بردار به‌ طور مستقیم و 30 هزار نفر به ‌صورت غیر‌مستقیم از این چرخه اقتصادی بهره مند می شوند. رئیس اتحادیه صادر کنندگان میوه آذربایجان غربی می افزاید: انگور استان مرغوب ترین انگور جهان است و پیش بینی می شود امسال بیش از ۶۰ هزار تن به صورت تازه خوری صادر شود. حیدرنژاد، کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، روسیه، عراق، افغاستان، پاکستان و کشورهای اروپایی را مقصد صادرات انگور استان نام می برد و می گوید: قیمت انگور صادراتی بین یک تا ۲ دلار است. محصولات مختلفی از انگور به صورت دوشاب، کشمش، سبزه، آبمیوه، سرکه و غوره در صنایع تبدیلی فرآوری می شود، به پیش بینی رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی آذربایجان غربی، امسال70 هزارتن فرآورده های انگور به صورت آب میوه و کنسانتره، کشمش و دوشاب (شیره انگور) صادر می شود. ایزدنیا مدیر عامل یکی از شرکت های تولید آب میوه وکنسانتره از صنایع فرآوری به عنوان دستاورد اقتصادی نام می برد و خاطرنشان می کند: صادرات آب میوه و کنسانتره در راستای توسعه صادرات غیر نفتی حائز اهمیت است و صنایع فرآوری استان توان تولید 5 برابر را دارند. محصول انگور در مقایسه با سایر محصولات کشاورزی نیاز آبی کمتری دارد و این ویژگی باتوجه به اوضاع بحرانی دریاچه ارومیه حائز اهیمت است. کارشناسان معتقدند، سیب یک محصول کوهپایه ای است و برای تولید آن در مقایسه با انگور دوبرابر آب بیشتر مصرف می شود و باتوجه به بحران کم آبی در منطقه ضروری است باغات سیب را به انگور تبدیل کنیم. بالازاده کشاورز و تولید کننده ارومیه ای است، که۱۰ هکتار از باغات سیب را به باغات نوین انگور ایستاده و آبیاری قطره ای تبدیل کرده است. او می گوید: امسال با یک سوم آب مصرفی ۳ برابر سود کرده ام و قصد دارم باغات انگور را توسعه بدهم. با تمامی این مسائل، باغداران همواره با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند که هزینه تمام شده تولید را بران آنان بالا می برد، هزینه های نسبتا زیادِ ایستاده‌کردن باغات انگور، خسارت‌های سالیانه سرمازدگی، حوادث غیر‌مترقبه و نارسایی های بازار فروش از جمله این مشکلات اند که باید با نظارت متولیان امر کنترل شود. کارشناسان اقتصادی معتقدند که فرآوری انگور و مشتقات به دست آمده از آن باید از حالت سنتی خارج شود و در این زمینه ارائه آموزش ضرورت دارد و باید با روشهای جدید تولید محصول تولیدی را در بازارهای جهانی تبلیغ کرد. درآمد آذربایجان غربی از فرآورده های انگور یک هزار میلیارد تومان است که می توان با توسعه باغات انگور و حمایت از باغداران این درآمد را کانالیزه و دایمی ساخت.جدیدترین اخبار

رقابت رالی خانوادگی در ماکو
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/ورزشی
رقابت رالی خانوادگی در ماکو
مسابقه رالی خانوادگی در محیطی هیجان انگیز و شاد در مناطق گردشگری و زیبای ماکو برگزار شد.
رونمایی از کتاب شعر
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی
رونمایی از کتاب شعر "یاغیشلی سئوگیلی"
"یاغیشلی سئوگیلی" عنوان کتاب شعر به زبان ترکی آذربایجانی است که در جمع علاقه مندان هنر و ادب در چایپاره رونمایی شد.
بهره برداری از بیمارستان جامع زنان ارومیه؛سال آینده
بهره برداری از بیمارستان جامع زنان ارومیه؛سال آینده
بیمارستان 300 تختخوابی تخصصی و فوق تخصصی جامع زنان ارومیه سال آینده به بهره برداری می رسد.

پربیننده ترین اخبار

مرگ مرد 35 ساله بر اثر خفگی در غار بابا احمد
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی
مرگ مرد 35 ساله بر اثر خفگی در غار بابا احمد
مردی 35 ساله چالدرانی در غار قینر داغ بابااحمد بر اثر استنشاق گاز جان خودر را ازدست داد.
حمایت رسانه ملی از سرمایه گذاران حوزه بهداشت و درمان
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی
حمایت رسانه ملی از سرمایه گذاران حوزه بهداشت و درمان
مهندس مجرد: رسانه ملی با انعکاس دستاوردهای نظام از سرمایه گذاران بخشهای مختلف به خصوص در حوزه بهداشت و درمان حمایت می کند.
عسل، سوغات شیرینِ تکاب
عسل، سوغات شیرینِ تکاب
ییلاقات خوش آب و هوای شهرستان تکاب با پوشش گیاهی مناسب شرایط مساعدی برای پرورش زنبورعسل دارد و زنبورداران سالیانه 721 تن عسل برداشت می کنند.