جهش تولید | چهارشنبه، ۱۴ خرداد ۱۳۹۹

اما و اگرهای راه اندازی بزرگ ترین تله کابین خاورمیانه در ارومیه - نمایش محتوای خبر

 

 

اما و اگرهای راه اندازی بزرگ ترین تله کابین خاورمیانه در ارومیه

ارومیه/ حبرگزاری صدا و سیما/ اقتصادی

اما و اگرهای راه اندازی بزرگ ترین تله کابین خاورمیانه در ارومیه

عملیات احداث بزرگترین تله کابین کشور در ارومیه از سال 79 آغاز شده و هنوز با گذشت 15 سال از آغاز آن، این طرح به سرانجام نرسیده است.

تله کابین ارومیه در صورت تکمیل شدن، با 36 کیلومتر بزرگ ترین و طولانی ترین تله کابین کشور خواهد بود که در سه فاز ساخته می شود و مقرر شده بود مرحله اول از نخستین فاز طرح تله کابین ارومیه از جانوسلو تا کوه سیر در مسیری به طول 4 هزار و 125 متر احداث ‌شود که در حال حاضر عملیاتی نشده است.

فاز اول این طرح در مسیری به طول 8 و نیم کیلومتر از جانوسلو به کوه ایوعلی کنار جاده بند ارومیه، فاز دوم از ایوعلی تا سد شهر چایی به طول 12 کیلومتر و فاز سوم از سد شهرچایی تا پیست اسکی خوشاکو به طول 15 و نیم کیلومتر احداث می‌شود و مقرر بود این پروژه با اعتبار 5 هزار میلیارد ریال توسط بخش خصوصی احداث شود.

رئیس کمیسیون عمران، برنامه ریزی و حمل و نقل شهری شورای اسلامی شهر ارومیه می گوید: پروژه تله کابین ارومیه با گذشت بیش از یک دهه به دلیل انتخاب طول ۱۲ کیلومتری طرح و معارض ملکی و حجم بالای اعتبار هنوز به سرانجام نرسیده است.

محمدی می افزاید: پیشنهاد شد برای عملیاتی شدن این پروژه، طول تله‌ کابین از 12 کیلومتر به حدود 2 تا 2 و نیم کیلومتر کاهش یابد و مذاکرات در این خصوص با معاونت اقتصاد و سرمایه‌گذاری شهرداری ارومیه در حال انجام است.

وی با اشاره به لزوم عقد قرارداد جدید با سرمایه گذار و آغاز دوباره عملیات احداث تله کابین ارومیه می گوید: این عملیات تا رفع معارضان ملکی و رکود بازار فعلی و تامین مالی سرمایه‌گذار به حالت تعلیق و مسکوت خواهد بود.

رئیس کمیسیون عمران، برنامه ریزی و حمل و نقل شهری شورای اسلامی شهر ارومیه با تاکید بر ظرفیت بالقوه ارومیه در جذب گردشگر داخلی و خارجی ادامه می دهد: شهر ارومیه از توانمندی و ظرفیت بالایی برای جذب گردشگر برخوردار است و تکمیل طرح تله کابین این شهر، گام مهمی برای تحقق این هدف است.

کارشناسان کمبود نقدینگی و سرمایه گذاری، زمین گیر شدن شرکت تجاری ترک طرف قرارداد، تصمیم گیری های سلیقه ای، مشکل در واگذاری زمین ها و تحریم را از جمله مهمترین موانع پیشرفت این طرح عنوان می کنند.

عضو کمیسیون سرمایه ‌گذاری، مشارکت و گردشگری شورای اسلامی شهر ارومیه با اشاره به محدودیت های بوجود آمده در روند اجرای طرح می گوید: در زمینه اجرایی کردن طرح با کشور ترکیه قرارداد‌هایی مبنی بر تکمیل این طرح منعقد شده بود که بر اساس آن، دو میلیون یورو به حساب شرکت ترکیه‌ای واریز شد و از طرف دیگر واگذار نشدن زمین توسط اداره کل منابع طبیعی و کوتاهی بانک ها در ندادن تسهیلات مورد نیاز از سایر محدودیت ها در عملیات ساخت تله‌کابین است.

گرامی می افزاید: دو میلیون و 60 هزار یورو به حساب شرکت ترکیه ای که واسطه بین ایران با کشور اتریش است واریز شده، و کشور اتریش آمادگی خود را برای تحویل کابین پس از رفع تحریم ها اعلام کرده است و برای نهایی شدن کار، سه هزار یورو برای به نتیجه رسیدن فاز اول به طول دو کیلومتر مورد نیاز است.

وی ادامه می دهد: سهام‌داران برای تکمیل اعتبار مورد نیاز درخواست مشارکت کرده‌اند و اگر اعتبارات مورد نیاز تأمین شود تا یک سال آینده فاز نخست آن افتتاح می‌شود.

توسلی جوان 31 ساله ورزشکار و ساکن شهر ارومیه می گوید: بسیاری از کسانی که ورزش اسکی می کنند مجبور هستند که مسیر 40 کیلومتری ارومیه به پیست خوشاکو را طی کنند و این در حالی است که اگر تله کابین وجود داشت، اسکی بازان و علاقمندان کوهنوردی به راحتی می توانستند برای استفاده از پیست اسکی خوشاکو از تله کابین استفاده کنند.

بیگدلی 44 ساله از ورزشکاران و گردشگران محلی ساکن ارومیه می افزاید: متاسفانه چندین سال است که تله کابین ارومیه به حالت نیمه تمام رها شده و حتی منظره کوه تفریحی سیر را مخدوش کرده است.

کارشناسان معتقدند تکمیل طرح تله کابین ارومیه موجب افزایش جذب گردشگر و رونق صنعت گردشگری در آذربایجان غربی خواهد شد به نحوی که بهره برداری از این طرح مقارن با ایجاد درآمد پایدار برای منطقه است.

تله کابین ارومیه در چهار فاز و 15 ایستگاه به طول 36 کیلومتر طراحی شده است و اهمیت آن را به عنوان یک پروژه فراملی در سطح خاورمیانه و حتی در دنیا به عنوان طولانی ترین تله کابین مطرح می کند.

تاکنون برای پیشبرد این پروژه 23 میلیارد تومان هزینه شده و 57 میلیارد تومان برای اتمام خط اول فاز یک آن پیش بینی شده است.


جدیدترین اخبار

توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی گفت: به اهتمام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقلام غذایی و کفش رایگان در مناطق زلزله‌زده قطور خوی توزیع شد.
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
جاده های ورودی به منطقه آزاد ماکو در راستای پیشگیری از ورود بیماری و پایش سلامت منطقه برای مهار این بیماری به روی مسافران و ورود خودروهای غیر پلاک سه شهرستان ماکو، شوط و پلدشت مسدود شد.
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان: با راه اندازی آزمایشگاه تست ابتلا به ویروس کرونا در مرکز استان و تسریع در روند انجام آزمایشات اولیه، امروز 18 مورد ابتلا به ویروس کرونا مثبت گزارش شد.