سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

افزایش آب دریاچه ارومیه - نمایش محتوای خبر

 

 

افزایش آب دریاچه ارومیه

ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی

 رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه درآذربایجان‌غربی گفت: دریاچه ارومیه هم‌اکنون بیش از سه میلیارد و ۲۴۰میلیون مترمعکب آب دارد افزود: حجم آب دریاچه ارومیه در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته ۲میلیارد و ۱۴۰میلیون مترمعکب بیشتر است. فرهاد سرخوش با بیان اینکه مساحت نگین فیروزه ای ایران به ۲هزار و ۷۷۶کیلومترمربع رسیده است گفت: وسعت این دریاچه نسبت به زمان مشابه سال گذشته یکهزار و ۱۷کیلومترمربع بیشتر شده و تراز آن نیز به یکهزار و ۲۷۱متر و ۲۳سانتی‌متر رسیده است. وی افزود: این دریاچه به دلیل حل شدن نمک در برخی نقاط تا ۱۱۳سانتی‌متر عمیق‌تر شده است و همین امر در کنار بارش‌های مناسب و کاهش محسوس دما، میزان تبخیر آب را در تابستان گذشته کاهش داده است. رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی اضافه کرد: قبل از تشکیل این ستاد تراز دریاچه ارومیه سالانه به طور متوسط ۴۰سانتی‌متر کاهش می‌یافت اما در سایه برنامه‌ریزی، تخصیص اعتبار و تلاش دولت برای احیای این دریاچه، روند خشک شدن آن متوقف شد و بارندگی‌ها هم به کمک دریاچه آمد. او در خصوص وضعیت تونل انتقال آب از زاب به دریاچه ارومیه نیز گفت: ۳۰.۵کیلومتر از این تونل حفر شده و حدود 5کیلومتر دیگر تا اتمام این تونل باید حفاری شود. وی با اعلام اینکه طبق آخرین صورت وضعیت برای طرح انتقال آب از جنوب آذربایجان‌غربی به دریاچه ارومیه بیش از ۱۲هزار میلیارد ریال هزینه شده، بیان کرد: برای اتمام این طرح ۶هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است و هیچ مشکلی نیز در تامین اعتبار این طرح وجود ندارد. همه کارشناسان داخلی و خارجی بر این عقیده هستند که مشارکت جوامع محلی در کنار اجرای طرح‌های مختلف، نقش مهمی در احیای نگین آبی آذربایجان خواهد داشت.


جدیدترین اخبار

توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی گفت: به اهتمام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقلام غذایی و کفش رایگان در مناطق زلزله‌زده قطور خوی توزیع شد.
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
جاده های ورودی به منطقه آزاد ماکو در راستای پیشگیری از ورود بیماری و پایش سلامت منطقه برای مهار این بیماری به روی مسافران و ورود خودروهای غیر پلاک سه شهرستان ماکو، شوط و پلدشت مسدود شد.
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان: با راه اندازی آزمایشگاه تست ابتلا به ویروس کرونا در مرکز استان و تسریع در روند انجام آزمایشات اولیه، امروز 18 مورد ابتلا به ویروس کرونا مثبت گزارش شد.