سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

افتتاح 451 طرح عمرانی و تولیدی در آذربایجان غربی - نمایش محتوای خبر

 

 

افتتاح 451 طرح عمرانی و تولیدی در آذربایجان غربی

ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/سیاسی

افتتاح 451 طرح عمرانی و تولیدی در آذربایجان غربی

استاندار آذربایجان غربی با بیان این که 396 پروژه عمرانی و 55 پروژه تولیدی خدماتی صنعتی و کشاورزی با 660 میلیارد تومان اعتبار در دهه فجر انقلاب اسلامی مورد بهره برداری قرار خواهند گرفت گفت:

83 پروژه با 335 میلیارد تومان نیز در این دهه کننگ زنی خواهد شد که در مجموع طرح هایی به ارزش 993 میلیارد تومان در دهه فجر انقلاب اسلامی سال جاری افتتاح یا کلنگ زنی خواهد شد. مقام عالی اجرایی استان که مهمان برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه استانی بود، با بیان این که یکی از موضوعات مهم طرح گازرسانی به روستاهای محروم از نعمت گاز در آذربایجان غربی است افزود: گازرسانی به روستاهای استان در دهه فجر انقلاب اسلامی بیش از سایر طرح ها مورد توجه قرار گرفته است و 127 روستا از نعمت گازرسانی بهره مند خواهند شد و عملیات گازرسانی به 273 روستا در دست اجرا است. شهریاری تصریح کرد: طرح گازرسانی به 450 روستا در دست مطالعه است و در مجموع تا دو سال آینده 850 روستا زیر پوشش شبکه گاز قرار خواهند گرفت که شاخص برخورداری مردم روستایی استان از نعمت گاز از زیر 50 درصد به 83 درصد افزایش خواهد یافت. افتتاح خط ریلی ارومیه در اوایل اسفند ماه سال جاری استاندار آذربایجان غربی، با اشاره به موضوع اتصال خط ریلی راه آهن ارومیه به خط ریلی کشور گفت: در نیمه اول اسفند ماه راه آهن ارومیه به بهره برداری خواهد رسید و حمل و نقل مسافر از ایستگاه ارومیه از اوایل سال آینده عملیاتی خواهد شد. او ابراز امیدواری کرد تا سال آینده بیش از 800 کیلومتر از راه های روستایی استان آسفالت و یا بهسازی شود. اختصاص 30 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای فعال شدن واحد های تولیدی راکد و نیمه راکد شهریاری با بیان این که حدود 30 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای فعال شدن واحد های مختلف تولیدی راکد و نیمه راکد استان در نظر گرفته شده است گفت: واحد های مختلف برای جذب تسهیلات به بانک های عامل معرفی شده که می توانند از این تسهیلات برای افزایش راندمان کاری خود بهره ببرند. او با اشاره به موضوع طرح های احیای دریاچه ارومیه گفت: 7 میلیارد متر مکعب آب دریاچه در کشاورزی استفاده می شود در حالی که ثروت ایجاد شده از تولید محصولات کشاورزی استان حدود یک میلیارد دلار است و از این روی ارزش آب استفاده شده چند برابر ارزش محصولات تولیدی کشاورزی است. شهریاری کم توجهی به تجهیز آبیاری قطره ای و وجود سیستم های آبیاری سنتی را یکی از معضلات مطرح در بحث کشاورزی دانست و گفت: افزایش راندمان تولید با استفاده از سیستم های نوین کشاورزی و تغییر الگوی کشت باید در دستور کار کشاورزان قرار گیرد چرا که مهمترین عامل در احیای دریاچه ارومیه همکاری بیش از پیش مردم است. سه برابر شدن آب دریاچه ارومیه نسبت به مدت مشابه در سال 93 استاندار آذربایجان غربی در ادامه گفت: در سال 93 حدود 500 میلیون متر مکعب آب در دریاچه ارومیه وجود داشت که با تمهیدات صورت گرفته این میزان آب در سال جاری با توجه به خشکسالی های اخیر و نبود بارش در منطقه به یک میلیارد و 500 میلیون متر مکعب رسیده است. مقام عالی اجرایی استان با اشاره به این که حدود 40 کیلومتر تونل با برآورد انتقال 650 میلیون متر مکعب آب در سد کانی سیب در حال احداث است، افزود: برای طرح انتقال آب از سد کانی سیب نقده حدود هزار میلیارد تومان هزینه شده است و حدود هزار میلیارد تومان دیگر نیز برای اتمام این طرح مورد نیاز است، که امیدواریم با اختصاص اعتبارات لازم تا سه سال آینده شاهد بهره برداری از این طرح باشیم. شهریاری در پایان تاکید کرد، در مجموع با احتساب تمام طرح های انتقال آب و تصفیه فاضلاب شهری و اتمام این طرح ها حدود 2 میلیارد مترمکعب آب به دریاچه ارومیه انتقال خواهد یافت.


جدیدترین اخبار

توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی گفت: به اهتمام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقلام غذایی و کفش رایگان در مناطق زلزله‌زده قطور خوی توزیع شد.
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
جاده های ورودی به منطقه آزاد ماکو در راستای پیشگیری از ورود بیماری و پایش سلامت منطقه برای مهار این بیماری به روی مسافران و ورود خودروهای غیر پلاک سه شهرستان ماکو، شوط و پلدشت مسدود شد.
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان: با راه اندازی آزمایشگاه تست ابتلا به ویروس کرونا در مرکز استان و تسریع در روند انجام آزمایشات اولیه، امروز 18 مورد ابتلا به ویروس کرونا مثبت گزارش شد.