جهش تولید | سه‌شنبه، ۴ آذر ۱۳۹۹

افتتاح و آغاز عملیات اجرایی طرحهای آبخیزداری در آذربایجان غربی - نمایش محتوای خبر

 

 

افتتاح و آغاز عملیات اجرایی طرحهای آبخیزداری در آذربایجان غربی

ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی

 طرحهای آبخیزداری روستای هندوان شامل سدهای کابیونی، ملاتی و خشکه چین در محدوده 6600 هکتار از مراتع روستاهای هندوان، المالو و قیله لیق با اعتباری بیش از 8 میلیارد ریال تکمیل و به بهره برداری رسید.

موسوی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی در آئین افتتاح این طرحها گفت: طرح آبخیرداری منطقه هندوان خوی با هدف رسوب در پشت سازه، افزایش میزان استحصال آب و تغذیه سفره های زیر زمینی، جلوگیری از سیلاب و فرسایش خاک و افزایش پوشش گیاهی منطقه اجرا شده است. همزمان با افتتاح این طرحها عملیات اجرایی 20طرح آبخیزداری در حوزه های طرحهای آبخیز داری استان آغاز شد، در اجرای این طرحها 41 هزار متر مکعب طرحهای مکانیکی از جمله سدهای کابیونی و ملاتی و خشکه چین در 6 هزار هکتار از مراتع طرحهای بیولوژیکی ازجمله کپه کاری و بذر پاشی و همچنین نهال کاری در 300 هکتار با مشارکت مردم صورت می کیرد. گیرد. به گفته موسوی موسوی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی، اعتبارات این طرحها از محل صندوق توسعه ملی بیش از 180 میلیارد ریال است و 180 میلیارد ریال اعتبار دیگر نیز از محل توافق استاندار آذربایجان غربی با رئیس سازمان جنگلها و مراتع برای اجرای طرحهای آبخیز داری اختصاص یافته است. آذربایجان غربی شامل 3 حوزه آبخیر دریاچه ارومیه، سفید رود و زاب در مساحت 3 میلیون هکتار است و تاکنون یک میلیون هکتار آن مطالعه و طرحهایی در 130 هزار هکتار اجرا شده است. از مجموع 60 میلیون هکتار از عرصه های بیابانی و مرتع کشور 25 میلیون هکتار نیاز به اجرای طرحهای آبخیزداری دارند. سیلابها در کشور سالیانه حدود 46 میلیون تن خاک را فرسایش می دهند و 10 هزار هکتار از زمین های زراعی تخریب می شود.


جدیدترین اخبار

توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی گفت: به اهتمام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقلام غذایی و کفش رایگان در مناطق زلزله‌زده قطور خوی توزیع شد.
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
جاده های ورودی به منطقه آزاد ماکو در راستای پیشگیری از ورود بیماری و پایش سلامت منطقه برای مهار این بیماری به روی مسافران و ورود خودروهای غیر پلاک سه شهرستان ماکو، شوط و پلدشت مسدود شد.
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان: با راه اندازی آزمایشگاه تست ابتلا به ویروس کرونا در مرکز استان و تسریع در روند انجام آزمایشات اولیه، امروز 18 مورد ابتلا به ویروس کرونا مثبت گزارش شد.