جهش تولید | جمعه، ۷ آذر ۱۳۹۹

آغاز کاوش های باستان شناسی در پنج محوطه باستانی شهرستان سردشت - نمایش محتوای خبر

 

 

آغاز کاوش های باستان شناسی در پنج محوطه باستانی شهرستان سردشت

ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / فرهنگی

آغاز کاوش های باستان شناسی در پنج محوطه باستانی شهرستان سردشت

 

 

کاوش های باستان شناسی در پنج محوطه باستانی شهرستان سردشت اجرا می شود.

مدیر پروژه کاوش های باستان شناسی سردشت گفت: کاوش های باستان شناختی در پنج محوطه باستانی حوزه سردشت شامل بالان،نیسک آباد،باغی،بروه و برسیو به منظوربررسی تاریخ و شیوه زندگی مردم این منطقه از دوران پیش از تاریخ تا دوران تاریخی شروع  شده و مطالعات ژئوفیزیک آن اجرا شده است.

یوسف فلاحیان افزود:کاوش های باستان شناسی حوزه سردشت توسط 5 تیم باستان شناس متشکل از 30 نفر کارشناس باستان شناسی و تیم مطالعات اجتماعی مردم شناسی در حال اجراست و تا یک ماه دیگر ادامه دارد.

وی تصریح کرد: به دنبال مطالعات به عمل آمده در تپه باغی آثاری از سکونت و تدفین در دوران نوسنگی مربوط به حدود شش هزار سال قبل از میلاد و در محوطه بالان و بروه نیز آثاری از سکونت در دوران اشکانیان و ساسانیان مشاهده شده است .

وی اضافه کرد: کشفیات نشان می دهد که آثار این منطقه با شمال غرب ایران ،حوزه دریاچه ارومیه و زاکرس مرکزی در ایران و بین النهرین مرتبط است.

فلاحیان با بیان اینکه با وجود اهمیت بسیار بالای تاریخی سردشت کاوشهای باستان شناسی در این منطقه به غیر از تپه باستانی ربط کمتر اجرا شده است این کاوشها را برای حفاظت از آثار تاریخی موجود در منطقه مهم خواند .

رضا حیدری کارشناس کاوشگری میراث فرهنگی آذربایجان غربی و سرپرست کاوشگری تپه بالان نیزگفت: آثاری که در سردشت بر اساس بررسی های سطح الارض مشاهده می شوند مربوط به هزاره هفتم قبل از میلاد یعنی 9 هزار سال پیش می شود که احتمالا مربوط به روستاهای اولیه بعد از دوران غار نشینی است و خود این شهرستان به دلیل وضعیت جغرافیایی استعداد بسیار خوبی برای دوران پارینه سنگی دارد.

برسیهای باستان شناسی سردشت به دهه 1340 شمسی بر می گردد زمانیکه برای اولین بار تپه ربط که یک تپه بسیار مهم در حوزه باستان شناسی ایران است ثبت ملی شد.

در شهرستان سردشت 33 اثر باستانی ثبت شده وجود دارد .

سایت های باستانی ربط مربوط به هزاره نخست قبل از میلاد ، گرمابه بیستون از دوران قاچاریه و پل قلعه تاسیان مربوط به دوره ساسانیان از مهمترین این آثار هستند.


جدیدترین اخبار

توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی گفت: به اهتمام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقلام غذایی و کفش رایگان در مناطق زلزله‌زده قطور خوی توزیع شد.
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
جاده های ورودی به منطقه آزاد ماکو در راستای پیشگیری از ورود بیماری و پایش سلامت منطقه برای مهار این بیماری به روی مسافران و ورود خودروهای غیر پلاک سه شهرستان ماکو، شوط و پلدشت مسدود شد.
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان: با راه اندازی آزمایشگاه تست ابتلا به ویروس کرونا در مرکز استان و تسریع در روند انجام آزمایشات اولیه، امروز 18 مورد ابتلا به ویروس کرونا مثبت گزارش شد.