جهش تولید | جمعه، ۷ آذر ۱۳۹۹

آغاز همایش ملی شمس تبریزی در خوی - نمایش محتوای خبر

 

 

آغاز همایش ملی شمس تبریزی در خوی

ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/فرهنگی

آغاز همایش ملی شمس تبریزی در خوی

                         

همزمان با 7 مهر روز نکو داشت شمس ،همایش ملی شمس تبریزی عارف نامی ایران زمین در خوی آغاز شد .

در این همایش که با حضورشمس و مولانا پژوهان از مراکز آموزش عالی کشور در سالن مجتمع فرهنگی هنری خوی برگزار میشود پژوهشگران مقالاتی با محوریت شمس و مولانا ارائه میکنند.

در ابتدای این همایش آیت اله العظمی جوادی آملی بصورت ویدئو کنفرانس پیامی برای این همایش ملی ارائه کرد.

در بخشی از این پیام آمده است:در سرزمینی که آنجا شمس تبریزی مدفون است حق این زمان و این سرزمین است که به عنوان شناسنامه ایران زمین به جهان و جهانیان معرفی شود.

دکتر مهدویان دبیر علمی این هماش گفت ؛ این همایش باحضور 400 تن از علاقه مندان به عرفان و ادب ایرانی اسلامی بمدت 2 روز در خوی برگزار میشود.

وی افزود ؛ برای برگزاری این همایش ملی 216 مقاله از سراسر کشور به دبیرخانه همایش رسیده که 8 مقاله از این مقالات بصورت سخنرانی ارائه و 8 مقاله برتر دیگر در نشریات و مجلات معتبر کشورچاپ میشود.

مهدویان گفت ؛ مدارای عرفانی در اندیشه و رفتار شمس تبریزی ،نقدهای روشنگرانه وشجاعانه شمس تبریزی ، بررسی مفهوم نیاز در مقالات شمس ، معنای زندگی در نگاه شمس ، آموزه های کاربستی از دیوان شمس از مهمترین موضوعات مقالات قابل ارائه در این همایش است

در ابتدای این همایش همچنین آقایان دکتر نصراله پورجوادی و کریم زمانی از مولانا پژوهان برجسته کشور در خصوص نقش و تاثیر شمس در مولانا سخنرانی کردند

آقای سیوانی فرماندار خوی در آغاز این همایش بر ضرورت معرفی ابعاد شخصیتی شمس تبریزی از سوی شمس پژوهان برای نسل جوان تاکید کرد.

از 2 تا 8 مهر بعنوان هفته نکو داشت شمس تبریزی نامگذاری شده است.

همایش ملی شمس تبریزی فردا با معرفی آثار وتجلیل از صاحبان مقالات برتر به کارخود پایان میدهد.


جدیدترین اخبار

توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی گفت: به اهتمام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقلام غذایی و کفش رایگان در مناطق زلزله‌زده قطور خوی توزیع شد.
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
جاده های ورودی به منطقه آزاد ماکو در راستای پیشگیری از ورود بیماری و پایش سلامت منطقه برای مهار این بیماری به روی مسافران و ورود خودروهای غیر پلاک سه شهرستان ماکو، شوط و پلدشت مسدود شد.
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان: با راه اندازی آزمایشگاه تست ابتلا به ویروس کرونا در مرکز استان و تسریع در روند انجام آزمایشات اولیه، امروز 18 مورد ابتلا به ویروس کرونا مثبت گزارش شد.