جهش تولید | جمعه، ۷ آذر ۱۳۹۹

آغاز همایش سراسری عزیزخان مکری در بوکان - نمایش محتوای خبر

 

 

آغاز همایش سراسری عزیزخان مکری در بوکان

ارومیه / خبرگزاری صدا و سیما / اجتماعی

آغاز همایش سراسری عزیزخان مکری در بوکان

 

همایش سراسری سردار عزیز خان مکری با حضور چهره های برجسته علمی ، اساتید ، پژوهشگران و محققان در بوکان آغاز شد.

اوضاع سیاسی و جغرافیایی مکریان در دوره قاجار، نقش سردار عزیزخان مکری در دربار ناصرین شاه، نقش نخبگان کرد در ساختار حکومت مرکزی ایران و همچنین مردم شناسی، ادبیات و معماری در منطقه مکریان در دوران قاجاریه و نقش سردار عزیزخان مُکری در سیاست داخلی و خارجی قاجار از محور های این همایش سراسری هست که طی امروز و فردا مورد بحث وبررسی قرار می گیرد.

امیر عبداللهی دبیر علمی برگزاری این جشنواره در این همایش گفت : 47 مقاله از 60 مقاله ارسالی به این همایش توسط کمیته داواران انتخاب و 26 مقاله قرائت و21 مقاله باقی مانده چاپ و انتشار داده خواهند شد.

دکتر نادر کریمیان مورخ و نویسنده و عضو هیئت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری تهران گفت: سردار عزیزخان مکری نماد وحدت اتحاد و انسجام اقوام ایرانی در دوران قاجار بود.

همچنین برپایی کارگاههای تخصصی پیرامون شخصیت سردار مکری و جایگاه وی در حوزه های فرهنگی دینی و تاریخی و مناسبات سیاسی با دولتهای همسایه از دیگر برنامه های جنبی این همایش دو روزه است.

گفتنی است ؛ سردار عزیزخان مُکری ، که عناوینی چون سردار کُل عساکر ایران ، وزارت جنگ، آجودانباشی و ریاست مدرسه دارالفنون را درکارنامۀ لشکری و کشوری خود دارد، از جمله کسانی است که در شرایط سخت روزهای پس از امیرکبیر، تسلیم دربار و خدمتگزار بیگانه نشد .

این همایش با تلاش کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر بوکان و با مشارکت دانشگاه های پیام نور، آزاد اسلامی وعلمی و کاربردی برگزار می شود.

 

 

 


جدیدترین اخبار

توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی گفت: به اهتمام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقلام غذایی و کفش رایگان در مناطق زلزله‌زده قطور خوی توزیع شد.
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
جاده های ورودی به منطقه آزاد ماکو در راستای پیشگیری از ورود بیماری و پایش سلامت منطقه برای مهار این بیماری به روی مسافران و ورود خودروهای غیر پلاک سه شهرستان ماکو، شوط و پلدشت مسدود شد.
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان: با راه اندازی آزمایشگاه تست ابتلا به ویروس کرونا در مرکز استان و تسریع در روند انجام آزمایشات اولیه، امروز 18 مورد ابتلا به ویروس کرونا مثبت گزارش شد.