رونق تولید ملی | جمعه، ۲ اسفند ۱۳۹۸

آغاز بکار همایش بین المللی شمس و مولانا در خوی - نمایش محتوای خبر

 

 

آغاز بکار همایش بین المللی شمس و مولانا در خوی

ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی

 صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین افتتاح چهارمین همایش بین المللی شمس و مولانا در محل آرامگاه شمس تبریزی در خوی گفت:

شمس شخصیتی است که توانست شعله ای برافروزد و جان مولوی را شعله ور کند. او افزود: جهان و تاریخ در نتیجه این تحول مولوی دچار تغییر شد ‌و این تاثیر نشانگر اخگر کمیاب شمس تبریزی است و امروز جهان از انوار معنوی شمس ومولانا متحیر وسرگشته است. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: شمس تبریزی دفتری بی آغاز و بی پایان است، که اطلاعات کمی از این شخصیت عرفانی در دست بوده و 2 سال زندگی وی با مولوی به عنوان دوران تاریخ ساز و انسان ساز، معرف این عالم عرفان است. صالحی با بیان این که شمس را باید با نگاه مولوی دید، گفت: شمس چنان تاثیری بر مولوی گذاشت که وی مثنوی معنوی را خلق کرد. وی با اشاره به جایگاه والای عرفانی شمس و مولانا گفت: جایزه ملی شمس برای شناساندن مفاخر ملی به یژه شمس و مولانا باید به هنرمندان ترازاول کشور در رشته های مختلف تعلق گیرد. وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی به جایگاه علمی و دینی خوی اشاره و اضافه کرد: مفاخر بزرگی در حوزه های فقهی، علمی، ادبی، تاریخی و هنری از گذشته دور تاکنون در خوی زندگی کرده اند و تاریخی درخشان و ستودنی را برای این دیار رقم زده اند. اجرای موسیقی سنتی و آئینی توسط هنرمندان برجسته کشور و رونمایی از آثار نفیس هنری با موضوع شمس ومولانا و گشایش نمایشگاه آثار صنایع دستی و برگزاری نشست های اقتصادی و معرفی ظرفیتهای استان و شهر خوی با حضور سفرا ورایزنان هشت کشور از برنامه های جنبی این مراسم است. امروز نیز همایش بین المللی شمس ومولانا با ارائه مقالات و اجرای آثار برتر جشنواره آئین ها و آواها پیگیری می شود. برگزاری نشست های اقتصادی برای شناساندن ظرفیتهای استان وخوی با حضور سفرا ورایزنان 8کشور از دیگر برنامه های جنبی این همایش است. همایش بین المللی شمس و مولانا تا روز هشتم شهریور ادامه دارد. هفتم مهر در تقویم ملی کشور به نام روز ملی شمس تبریزی نامگذاری شده است، تقارن این روز با ماه محرم موجب شد امسال این همایش در فاصله زمانی عید قربان تا غدیر برگزار شود.


جدیدترین اخبار

#ایران_قوی
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/سیاسی
#ایران_قوی
همزمان با سراسر کشور رای گیری دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره انتخابات خبرگان رهبری در ۱۰ حوزه انتخابیه آذربایجان غربی در حال برگزاری است.
رهبر معظم انقلاب رأی خود را به صندوق انداختند
رهبر معظم انقلاب رأی خود را به صندوق انداختند
رهبر معظم انقلاب رأی خود را به صندوق انداختند
آغاز انتخابات یازدهم
آغاز انتخابات یازدهم
همزمان با سراسر کشور رای گیری یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در شعب اخذ رای در آذربایجان غربی نیز آغاز شد.

پربیننده ترین اخبار

تعطیلی مدارس آذربایجان غربی
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی
تعطیلی مدارس آذربایجان غربی
با توجه به بارش شدید برف، مدارس برخی شهرستان‌های استان در نوبت بعداظهر تعطیل شد.
انتخاب ۱۱
انتخاب ۱۱
در این بسته خبری آخرین اخبار و حواشی انتخابات مجلس یازدهم را مشاهده کنید.
از افزایش تلفات جاده‌ای تا برگزاری نمایشگاه کتاب
از افزایش تلفات جاده‌ای تا برگزاری نمایشگاه کتاب
رویداد‌های امروز آذربایجان غربی را در ۱۰۰ ثانیه مرور می‌کند.