جهش تولید | جمعه، ۹ آبان ۱۳۹۹

استان آذربایجان غربی و انتخابات 7 اسفند - نمایش محتوای خبر

 

 

استان آذربایجان غربی و انتخابات 7 اسفند

ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / سیاسی / تفسیر/خبر انتخابات

استان آذربایجان غربی و انتخابات 7 اسفند

استان آذربایجان غربی در شمال‌غربی ایران قرار دارد و با سه كشور تركيه ، عراق و جمهوري آذربايجان (نخجوان) مرز مشترك دارد.

مساحت استان برابر 43660 کیلومتر مربع است که سیزدهمین استان بزرگ کشور محسوب می‌شود و ۲/ 4درصد مساحت کل کشور را تشکیل می‌دهد.

جمعیت استان آذربایجان غربی طبق سرشماری سال ۱۳90، سه میلیون و هشتاد هزار و پانصد و هفتاد و شش نفر  نفر است که چهار ممیز هشت دهم درصد جمعیت کل کشور را در خود جای داده‌است و از این لحاظ هشتمین استان پرجمعیت کشور به‌شمار می‌آید.

حدود 63 در صد از جمعیت این استان  در شهرها و27درصد هم در روستاها ساکن هستند .

شهرستان ارومیه باحدود 964هزار نفر پرجمعیت ترین شهرستان استان وشهرستان پلدشت در شمال استان با 42هزار نفر کمترین جمعیت را دارد .

برپایه آخرین تقسیمات کشوری این استان 17 شهرستان،40 بخش و42 شهر است .

در این استان بیش از 24 دشت حاصلخیز وجود دارد که در همه بخش‌های استان پراکنده هستند که به همراه رودخانه‌های متعدد، این استان را به یکی از مراکز کشاورزی در کشور تبدیل کرده است.

آذربایجان غربی با تولید بیش از 1 میلیون تن  سیب درختی به عنوان استان اول در کشور شناخته شده است.

از تعداد ۴۴۴ داوطلب ثبت نام شده برای نمایندگی دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در آذربایجان غربی ؛ تعداد 172 داوطلب ( 35 درصد ) تایید صلاحیت ، صلاحیت  237 داوطلب ( 60 درصد ) نیز رد شده و احراز نشده و 35 داوطلب ( 5 درصد ) نیز از عرصه رقابت های انتخاباتی انصراف داده اند .

بر اساس اعلام کریم نژاد رئیس دفتر نظارت بر انتخابات آذربایجان غربی ، افزایش درصد داوطلبان تایید صلاحیت شده این دوره نسبت به نهمین دوره مجلس شورای اسلامی آذربایجان غربی  بیش از ۲۰۰ درصد است .

ثبت نام داوطلبان مجلس دهم در این دوره از افزایش 160 درصدی در حوزه ها انتخابیه آذربایجان غربی برخوردار بود .

آذربایجان غربی دارای 12 کرسی نمایندگی در مجلس شورای اسلامی است و علاوه بر آن  1 کرسی نیز از آن اقلیت های دینی است .

در این دوره از رقابت ها برای هر کرسی نمایندگی مجلس دهم در آذربایجان غربی 14 داوطلب رقابت خواهند کرد .

باتغییر حوزه انتخابیه 2 تن  از داوطلبان  ساير حوزه هاي انتخابیه كشور به آذربايجان غربي ، تعداد داوطلبان پنجمین مجلس خبرگان رهبری در استان به 5 داوطلب رسید .

بر اساس  اطلاعیه شماره ۸ ستاد انتخابات کشور ، آقایان حجت الاسلام منصور مظاهری کرونی و حجت الاسلام جواد مجتهد به حوزه انتخابیه استان آذربایجان غربی تغییر حوزه داده اند .

پیش از این  حجت الاسلام والمسلمین  سیدعلی اکبر قرشی، حجت الاسلام  عسگر دیرباز و حجت الاسلام عباس شاه رفعتی به عنوان سه نماینده آذربایجان غربی در این دوره از مجلس خبرگان رهبری معرفی شده بودند.

انتخابات پنجمین دوره خبرگان رهبری هفتم اسفندماه امسال همزمان و توام با دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در سراسر کشور برگزار می شود.

در این دوره ۳۴ داوطلب  برای نمایندگی مجلس خبرگان رهبری از آذربایجان غربی ثبت نام کرده بودند که در تایید صلاحیت نهایی، سه نفر در دور رقابت باقی ماندند.

آذربایجان غربی سه نماینده در مجلس خبرگان رهبری دارد  و با  اضافه شدن این دو نفر رقابت انتخاباتی استان در خبرگان رهبری به ۵ داوطلب  رسید.

تبلیغات کاندیداهای نمایندگی مجلس خبرگان رهبری از روز (پنجشنبه) ۲۲ بهمن ماه آغاز شده و تا هشت صبح روز پنجشنبه پنجم اسفندماه ادامه می یابد.  

30 هزار نفر در امر برگزاری پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در آذربایجان غربی مشارکت می کنند.

رئیس ستاد انتخابات  آذربایجان غربی گفت: در استان یک هزار و 990 صندوق رای به صورت ثابت و سیار برای اخذ آرای مردم پیش بینی شده است.

رادفر تعداد واجدان شرایط رای دادن در آذربایجان غربی را دو میلیون و 100 هزار نفر اعلام کرد .

شهرستان های ارومیه، خوی، سلماس، ماکو، نقده، پیرانشهر، مهاباد، بوکان و میاندوآب 9 مرکز حوزه اصلی و شهرستان های شوط، پلدشت، چالدران، چایپاره، اشنویه، سردشت، شاهین دژ و تکاب هشت مرکز و حوزه فرعی انتخابات در آذربایجان غربی هستند.


جدیدترین اخبار

توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی گفت: به اهتمام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقلام غذایی و کفش رایگان در مناطق زلزله‌زده قطور خوی توزیع شد.
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
جاده های ورودی به منطقه آزاد ماکو در راستای پیشگیری از ورود بیماری و پایش سلامت منطقه برای مهار این بیماری به روی مسافران و ورود خودروهای غیر پلاک سه شهرستان ماکو، شوط و پلدشت مسدود شد.
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان: با راه اندازی آزمایشگاه تست ابتلا به ویروس کرونا در مرکز استان و تسریع در روند انجام آزمایشات اولیه، امروز 18 مورد ابتلا به ویروس کرونا مثبت گزارش شد.