جهش تولید | سه‌شنبه، ۶ خرداد ۱۳۹۹

آذربایجان غربی نیازمند توسعه در حوزه های مختلف - نمایش محتوای خبر

 

 

آذربایجان غربی نیازمند توسعه در حوزه های مختلف

ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / تفسیر خبر

آذربایجان غربی نیازمند توسعه در حوزه های مختلف

رئیس جمهور به همراه هیئت دولت ، دهم خرداد ماه به آذربایجان غربی  می‌آیند ، استانی که در شاخص هایی همچون آموزش ، بهداشت ، کشاورزی ، برق ، آب و گاز فاصله زیادی با استانداردهای توسعه ای کشور دارد .

کمک به رفاه قشر کم درآمد و آسیب‌پذیر جامعه ، حل مشکل بیکاری جوانان و فارغ التحصیلان مراکز آموزش عالی ، توزیع عادلانه بودجه در استان‌ها ، رفع و حل مشکلات مسکن مهر استان ، حمایت از کشاورزان ، روستائیان و عشایر ، کمک به تامین مسکن برای قشر حمایتی و ضعیف جامعه ، توسعه صنعت گردشگری ، حمایت و کمک به روند بازسازی خانه‌ها و زیرساخت‌های مناطق روستایی و مرزی استان ،  ادامه برنامه های احیای دریاچه ارومیه ، کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی ، حمایت از توسعه و سرمایه‌گذاری در استان ، استفاده از ظرفیت مرزی بودن استان و نگاه فرصت مدار به جای نگاه تهدید مدار به این ظرفیت مهم و پتانسیل عظیم سرمایه گذاری و ترانزیت و ... از جمله مهم‌ترین مطالبات و انتظارات مردم آذربایجان غربی  از رئیس جمهور و هیئت دولت است.

اما در مرکز استان ، ارومیه ؛ بهداشت و درمان جزو حوزه هایی است که ارومیه در آن دچار کمبود و محرومیت است . طبق آخرین آمار این شهر نیازمند بیش از هزار و سیصد تخت بیمارستانی است تا به میانگین کشوری برسد ، بیمارستان های نیمه کاره نیازمند تزریق اعتبار هستند و کمبود پزشک شدیدا احساس می شود.

ادامه حیات صدها واحد تولیدی راکد و نیمه راکد در گروه حمایت های لازم و تسهیلات بانکی است. وضعیت واحدهای مستقر در شهرک صنعتی نیز بر کسی پوشیده نیست. تولیدکنندگان روزگار خوبی را نمی گذرانند و به تبع آن این کارگران هستند که یکی پس از دیگری کار خود را از دست می دهند.

علیرغم وجود چنین پتانسیل گسترده تجاری و ترانزیتی نبود آزادراه و راه آهن مانع مهمی در مسیر توسعه صنعتی استان به شمار می رود. اکنون 15 سال از کلنگ زنی پروژه راه آهن ارومیه می گذرد و مسئولان اعلام می کنند اتمام این پروژه نیازمند تزریق بیش از دو هزار و دویست  ميليارد ريال است.

در کنار دههاطرح کوچک و بزرگ عمرانی ، ورزشگاه پانزده هزار نفری ارومیه ، یکی از دهها طرح  نیمه تمام ورزشی در سطح استان است که تقریبا دوازده  سال از کلنگ زنی آن می گذرد .

با توجه به لزوم صرفه جویی مصرف آب در حوزه آبریز دریاچه ارومیه، توجه بیشتر به طرح های آبیاری تحت فشار و مکانیزاسیون کشاورزی یکی از نیازهای اساسی به شمار می رود که با مشکل کمبود اعتبارات مواجه است.

پتانسیل بالای ارومیه در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری می تواند یکی از ظرفیت های بالقوه تحقق اقتصاد مقاومتی در این شهر باشد که متاسفانه آنگونه که باید حق آن ادا نمی شود و به استفاده مطلوب از این ظرفیت مغفول واقع شده است.

در هر حال آذربایجان غربی منتظر سفر رئیس دولت است ، سفری که هم امید خیر و برکت در آن است و هم توسعه همه جانبه استان حداقل مطابق با استانداردهای کشوری .


جدیدترین اخبار

توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی گفت: به اهتمام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقلام غذایی و کفش رایگان در مناطق زلزله‌زده قطور خوی توزیع شد.
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
جاده های ورودی به منطقه آزاد ماکو در راستای پیشگیری از ورود بیماری و پایش سلامت منطقه برای مهار این بیماری به روی مسافران و ورود خودروهای غیر پلاک سه شهرستان ماکو، شوط و پلدشت مسدود شد.
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان: با راه اندازی آزمایشگاه تست ابتلا به ویروس کرونا در مرکز استان و تسریع در روند انجام آزمایشات اولیه، امروز 18 مورد ابتلا به ویروس کرونا مثبت گزارش شد.