رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

آذربایجان غربی قطب تولید چغندرقند در کشور - نمایش محتوای خبر

 

 

آذربایجان غربی قطب تولید چغندرقند در کشور

ارومیه/ خبرگزاری صدا و سیما/ اقتصادی

آذربایجان غربی قطب تولید چغندرقند در کشور

 

محصول چغندر قند یکی از محصولات استراتژیک تولیدی استان آذربایجان غربی است و طی سالهای متمادی آذربایجان غربی، رتبه برتر کشوری در تولید این محصول را به خود اختصاص داده است.

طبق گفته مسئولان جهاد کشاورزی استان، آذربایجان غربی در زمینه تولید چغندرقند در رتبه اول کشور قرار دارد و سی و نه درصد از محصول چغندر قند مورد نیاز کشور در این استان تولید می شود.

استان آذربایجان غربی به دلیل برخورداری از آب و خاک مناسب، استفاده از بذرهای تک جوانه و پر محصول و ایجاد مزارع آرمانی، همواره  به لحاظ تولید محصولات کیفی و کمی جزو تولید کنندگان برتر کشوری بود است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده،  سطح زیر کشت محصول چغندر قند برای سال زراعی نود و چهار، حدود بیست و دو هزار و نهصد هکتار تعیین شده بود که امسال بیست و هشت هزار هکتار از اراضی استان زیر کشت این محصول رفته است که این میزان سه هزار هکتار کمتر از سال زراعی گذشته  است.

کریم زاده افزود: با توجه به وضعیت منابع آبی کشور و در راستای کمک به بحران کم آبی دریاچه ارومیه، بخشی از برنامه وزارت جهاد کشاورزی بر طرح توسعه کشت پاییزه چغندر قند معطوف شده است که این طرح از ابتدای سال زراعی نود و چهار- نود و پنج در این استان اجرایی می شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به نقش کارخانجات قند در توسعه اشتغالزایی استان گفت: در حال حاضر پنج کارخانه قند در استان فعال است و ساماندهی و ایجاد تعادل بین تولید و جذب محصول ضروری است.
وی استفاده از ارقام پرمحصول، کشت مکانیزه، بالا بودن دانش فنی چغندرکاران منطقه و فعالیت‌های آموزشی و اطلاع‌رسانی‌های به موقع سازمان جهاد کشاورزی استان را از دلایل عمده برتری آذربایجان غربی در تولید چغندر قند برشمرد.

در حال حاضر حداکثر چغندر قند مورد نیاز کارخانه های قند استان در حدود یک میلیون و چهارصد هزار تن است و چغندرکاران برای  تولید این محصول در منطقه با مشکلاتی روبرو هستند.
به عقیده کارشناسان مهمترین مشکلات چغندر کاران،  پرداخت نشدن مطالبات چغندرکاران و کم بودن توان مالی و تعلل بانکها در پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش به آنان است.
کارشناسان می گویند سنتی بودن روش های تولید چغندر قند، کمبود منابع مالی و تسهیلاتی چغندرکاران، پایین بودن سطح دانش فنی کشاورزان و خشکسالی، از مشکلات فراروی تولید چغندر قند در آذربایجان غربی است.

علیلو از چغندرکاران ارومیه ای می گوید: ندادن برخی مواد لازم و مناسب همچون کود و سموم به موقع و موردنیاز به چغندرکاران باعث شده است تا چغندرکاران این مواد را به صورت نقدی از بازار تهیه کنند که این مسئله کشاورزان را دچار مشکلات عدیده ای کرده است.
طبق گفته مسئولان اکنون پنج کارخانه قند چغندری در شهرهای ارومیه، میاندوآب، خوی، نقده و پیرانشهر در استان فعالیت می کنند اما مازاد تولید چغندر در استان وجود دارد که به ناچار به کارخانجات قند استان های اردبیل، قزوین، چهارمحال بختیاری و اصفهان ارسال می شود.  به این دلیل و با توجه به این که ظرفیت کارخانه های قند منطقه محدود است کشاورزان به امید این که محصولات اضافی خود را به کارخانه های خارج از استان تحویل دهند، چغندر کشت می کنند اما هزینه های بالای حمل و نقل هم مشکلات زیادی برای چغندر کاران ایجاد کرده است.

بنابر آمارهای موجود در سال گذشته نزدیک به 400 هزار تن چغندر قند تولیدی استان آذربایجان غربی توسط کارخانه های قند خارج از استان خریداری شده است.

کارشناسان معتقدند که با توجه به قابلیت خوبی که در این استان در زمینه تولید چغندر قند وجود دارد در آینده ای نزدیک می توان با ایجاد صنایع فرآوری، تولید این محصول را حتی به سه میلیون تن در سال افزایش داد.

محصول چغندر قند یکی از محصولات استراتژیک تولیدی استان آذربایجان غربی بوده و این استان رتبه برتر کشوری را در تولید این محصول با تولید بیش از سی و نه درصد چغندر کشور به خود اختصاص داده است.


جدیدترین اخبار

وصل شبکه ارتباطی در مناطق زلزله‌زده خوی
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی
وصل شبکه ارتباطی در مناطق زلزله‌زده خوی
شبکه ارتباطی در مناطق زلزله‌زده خوی پایدار شد
رد شایعه هزینه میلیونی تست کرونا
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی
رد شایعه هزینه میلیونی تست کرونا
همه مراکز درمانی دولتی و خصوصی در استان موظف به انجام این تست به صورت رایگان هستند.
اعزام پنج امدادی از آذربایجان‌شرقی به منطقه زلزله‌زده قطور
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی
اعزام پنج امدادی از آذربایجان‌شرقی به منطقه زلزله‌زده قطور
پنج تیم امدادی از آذربایجان‌شرقی به منطقه زلزله‌زده قطوراعزام شدند .

پربیننده ترین اخبار

حضور چهار نسل پایه صندوق های رای
حضور چهار نسل پایه صندوق های رای
همه نسل ها در کنار هم برای ایران سربلند حضور دارند.
رقابت ۱۶۳ نامزد انتخاباتی
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/سیاسی
رقابت ۱۶۳ نامزد انتخاباتی
رئیس ستاد انتخابات آذربایجان غربی از رقابت ۱۶۳ نامزد انتخاباتی برای تصاحب ۱۲ کرسی بهارستان خبر داد.
فعالیت موج دوم سامانه بارشی
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی
فعالیت موج دوم سامانه بارشی
مدیرکل هواشناسی آذربایجان غربی از فعالیت موج دوم سامانه بارشی خبر داد.