رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۴ اسفند ۱۳۹۸

آذربایجان غربی قطب تولید انگور - نمایش محتوای خبر

 

 

آذربایجان غربی قطب تولید انگور

ارومیه /خبرگزاری صداوسیما/ اقتصادی/

آذربایجان غربی قطب تولید انگور

 

آذربایجان غربی رتبه نخست کشور را از نظر کیفیت تولید انگور دارد و همچنین با تولید حدود هشت درصد مجموع تولیدات انگور کشور ، رتبه چهارم تولید انگور را در کشور به خود اختصاص داده است.

انگور صادراتی باغداران استان از نظر کیفیت و استفاده نکردن از سموم خطرناک و کنترل استفاده از سموم و کودهای شیمیایی و مبارزه تلفیقی با آفات نباتی رتبه نخست را در کشور دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: در حال حاضر بیش از 23 هزار هکتار از باغات استان زیر کشت محصول مهم و اقتصادی انگور است که هشت هزار هکتار آن باغات انگور ایستاده بوده و مابقی به روش سنتی هست

کریم زاده اضافه کرد: هم‌اکنون 40 رقم انگور در استان از جمله حسینی، دانه بلند، ریش بابا، کشمشی، خلیلی یاقوتی، قرمز از باغات استان برداشت می‌شود و بیش از 100 رقم انگور دراستان وجود دارد.

وی با بیان اینکه آذربایجان غربی از قطب‌های تولید انگور کشور به شمار می‌رود و رتبه چهارم کشوری را از نظر تولید به خود اختصاص داده است، افزود: محصول انگور به علت مصرف پایین آب تا زمان برداشت در مقایسه با سایر محصولات کشاورزی در مصرف بهینه آب وکمک به احیای دریاچه ارومیه نقش مهمی دارد.

در این میان طبق گفته مسئولان سالانه 60 تا ۸۰ هزار تن از انگور تولیدی استان جذب صنایع تبدیلی شده، 10 هزار تن انگور تبدیل به کشمش و ۱۲۰ هزارتن انگور نیز در داخل استان و سایر استان‌های کشور به مصرف می‌رسد .

عرضه فرآورده های محصولات انگور بصورت کشمش، دوشاب، آبغوره، شیره انگور و روغن هسته انگور می تواند انگور آذربایجان غربی را بیشتر معرفی کند ولی قیمت پایین این محصول استراتژیک استان باغداران منطقه را نگران کرده است.

در این میان عدم اطمینان از بازار فروش، کاهش تولید کشمش و گرایش به تولید محصول تازه خوری، پرورش سنتی در برخی از مناطق، هزینه بالای ایستاده کردن انگور، کمبود نقدینگی باغداران و خسارت‌های سالانه ناشی از سرمازدگی و حوادث غیر مترقبه از جمله مشکلات موجود باغداران استان است.

باغداران و تولیدکنندگان محصول انگور در استان با آغاز فصل برداشت انگور در منطقه به خاطر کاهش شدید قیمت این محصول و کسادی بازار نگران محصول خود هستند

پایین بودن قیمت انگور در استان آذربایجان غربی باعث شده انگور در دستان باغداران این استان بماند و این در حالی است که انگور به عنوان یکی از محصولات مهم و اساسی کشاورزان استان است.

در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم انگور در بازار ارومیه بین یک هزار و تا یک هزار و ۵۰۰ تومان است که اگر از تلاش و زحمت و انتظار یک ساله باغداران صرف نظر کرد، قیمت موجود با توجه به بالا بودن حق‌الزحمه کارگر و هزینه‌های جانبی دیگر به هیچ‌وجه مناسب نیست و در صورت ادامه روند کنونی لطمه بزرگی به اشتغال و توسعه و عمران منطقه وارد می‌شود.

این در حالی است که آذربایجان غربی بدلیل داشتن موقعیت جغرافیایی فوق العاده و آب و هوای مناسب برای کشاورزی یکی از استان های برتر تولیدات کشاورزی و به خصوص محصول انگور است. ولی این محصول آذربایجان غربی علی‌رغم کیفیت بالا و توانایی رقابت با محصولات سایر کشورها حمایت نمی‌شود و برخی اوقات دیده می شود که واردات میوه محصولات تولید داخل را با مشکلات عدیده ای مواجه می‌کند.

باغات استان آذربایجان غربی شرایط عالی برای تولید میوه استراتژیکی انگور دارند و کیفیت تولید این محصول به گونه‌ای است که توانایی تأمین بازار داخل و جهان را دارد اما در برخی اوقات کشاورزان با مشکل فروش این محصولات دست و پنجه نرم می کنند.

کارشناسان اقتصادی معتقدند که فرآوری انگور و مشتقات به دست آمده از آن باید از حالت سنتی خارج شود و در این زمینه ارائه آموزش ضرورت دارد و باید با روشهای جدید پیش رفت تا انگور آذربایجان غربی بیشتر بتواند خود را در بازارهای جهانی نشان دهد.

 


جدیدترین اخبار

اعلام نتایج انتخابات مجلس یازدهم
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/سیاسی
اعلام نتایج انتخابات مجلس یازدهم
ستاد انتخابات کشور، نتایج انتخابات مجلس یازدهم در ۱۰ حوزه انتخابیه آذربایجان غربی را اعلام کرد.
تعطیلی همه مدارس آذربایجان غربی
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی
تعطیلی همه مدارس آذربایجان غربی
تمامی مدارس آذربایجان غربی تعطیل است.
حضور چهار نسل پایه صندوق های رای
حضور چهار نسل پایه صندوق های رای
همه نسل ها در کنار هم برای ایران سربلند حضور دارند.

پربیننده ترین اخبار

تعطیلی مدارس آذربایجان غربی
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی
تعطیلی مدارس آذربایجان غربی
با توجه به بارش شدید برف، مدارس برخی شهرستان‌های استان در نوبت بعداظهر تعطیل شد.
تعطیلی مدارس آذربایجان غربی
ارومیه/خبرگزاری صداوسیما/اجتماعی
تعطیلی مدارس آذربایجان غربی
با توجه به بارش شدید برف، مدارس برخی شهرستان‌های استان در نوبت صبح تعطیل شد.
انتخاب ۱۱
انتخاب ۱۱
در این بسته خبری آخرین اخبار و حواشی انتخابات مجلس یازدهم را مشاهده کنید.