جهش تولید | سه‌شنبه، ۶ خرداد ۱۳۹۹

اختصاص 10 میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی به طرحهای های آب - نمایش محتوای خبر

 

 

اختصاص 10 میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی به طرحهای های آب

ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اقتصادی

اختصاص 10 میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی به طرحهای های آب

 

 

 

10 میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی به طرح‌های آب اختصاص داده شد.

وزیر نیرو امروز در مراسم آغاز حفاری تونل انتقال آب از سد کانی‌سیب به دریاچه ارومیه گفت: یکی از مواردی که مورد نظر رهبری بوده و همیشه تاکید ویژه ایشان را شاهدیم مسئله آب است .

حمید چیت‌چیان تصریح کرد: به همین دلیل نیز 10 میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی به طرحهای های آب اختصاص داده شد و هم اکنون پس از تبدیل به ارز داخلی در اختیار جهاد کشاورزی و وزارت نیرو قرار گرفته است که یکی از کانون‌های هزینه‌کرد این منابع استان آذربایجان غربی و طرحهای مربوط به احیای دریاچه ارومیه است.

وی با اشاره به اینکه دولت به مسئله کم ابی توجه خاصی دارد اضافه کرد: وضعیت دریاچه ارومیه ناگوار است و دولت با تمام توان و اندوخته دانش و تجربه داخلی و خارجی برای حل این مسئله اقدام کرده است.

چیت چیان گفت: یکی از راهکارهای محوری انتقال آب به دریاچه ارومیه سد کانی‌سیب است که به جز این، تمام فعالیت‌ها کلید خورده و برخی طرح‌ها به دلیل ماهیت وجودی آن زمان قابل توجهی را می‌طلبد.

این مسئول تاکید کرد: در این مدت باید مردم حوضه آبریز در مصارف خود تجدید نظر کنند.

وزیر نیرو افزود: یکی دیگر از طرحهایی که برای احیای دریاچه ارومیه حیاتی و مهم به شمار می‌رود رساندن آب سد سیلوه به این دریاچه است که امیدواریم احداث سد سیلوه تا پایان امسال تمام شده و آبگیری آن آغاز شود تا علاوه بر تامین بخشی از آب دریاچه ارومیه12 هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی منطقه را نیز پوشش دهد.

وی اضافه کرد: فعالیت‌های در دست اجرای وزارت نیرو و دستگاه‌های درگیر در احیای دریاچه ارومیه باعث تغییر چهره استان آذربایجان غربی و توسعه همه‌جانبه آن خواهد شد.

چیت چیان بااشاره به اینکه دولت فقط دید توسعه کشاورزی با ایجاد سدسازی نداردتاکید کرد : در کنار آن جذب نیروی متخصص، ایجاد اشتغال، ایجاد مراکز آموزشی، توسعه بازارها برای محصولات و صادرات آنها و توسعه صنایع تکمیلی در منطقه نیز برای دولت بسیار قابل توجه است.

در این مراسم با حضور وزیر نیرو حفاری تونل استراتژیک و مهم انتقال آب از سد کانی‌سیب به حوضه آبریز دریاچه ارومیه امروز آغاز شد.

با حفاری این تونل آب دریاچه ارومیه در یک دوره زمانی چهار ساله، به دریاچه ارومیه انتقال می یابد.

در مجموع یک هزار و 600 میلیارد تومان برای اتمام انتقال آب از سد کانی‌سیب به حوضه آبریز دریاچه ارومیه که کارفرمای آن وزارت نیرو است اختصاص داده شده است.

دستگاه"تی‌بی‌ام" که برای حفاری تونل‌ انتقال اب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه از کشور فرانسه خریداری شده با استفاده از یک سطح مقطع مدور، قادر است در قشرهای خاکی و سنگی زمین حفاری کند.

این دستگاه حفاری با 130 میلیارد تومان خریداری شده و با خرید و حفاری با آن سالانه 650 میلیون متر مکعب آب به حوضه آبریز دریاچه ارومیه انتقال می‌یابد.

نخستین دستگاه "تی‌بی‌ام" تیر ماه امسال وارد کشور شده و دستگاه دوم نیز از بهمن امسال وارد کشور شده و پس از حمل و مونتاژ در کارگاه، در اردیبهشت سال آینده حفاری قطعه دوم آغاز شده و اوایل سال 98 به پایان خواهد رسید.

انتقال این ماشین عظیم الجثه زمان زیادی را به خود اختصاص داد چراکه حمل آن متضمن شرایط مناسب بود و ۶۰ تریلی وسایل آن را در مسیرهای مختلف حمل می کردند.

این دستگاه می تواند ماهانه ۴۵۰ متر و سالانه حدود پنج کیلومتر مسیر را حفر کند و در چهار سال ۲۰ کیلومتر مسیر به این طریق حفر خواهد شد.

از مشخصات حوضه کانی‌سیب می‌توان به 3هزار و 500 کیلومتر مربع مساحت، 112 کیلومتر طول حوضه، 17 تا 54 کیلومتر عرض، 2 هزار و 400 میلیون متر مکعب کل آبدهی سالانه و 120 کیلومتر طول رودخانه اشاره کرد.

پیرانشهر در جنوب آذربایجان غربی و هم مرز با کشور عراق واقع است.


جدیدترین اخبار

توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
توزیع اقلام غذایی رایگان در مناطق زلزله زده
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان‌غربی گفت: به اهتمام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقلام غذایی و کفش رایگان در مناطق زلزله‌زده قطور خوی توزیع شد.
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ورود مسافران به منطقه آزاد ماکو ممنوع شد
جاده های ورودی به منطقه آزاد ماکو در راستای پیشگیری از ورود بیماری و پایش سلامت منطقه برای مهار این بیماری به روی مسافران و ورود خودروهای غیر پلاک سه شهرستان ماکو، شوط و پلدشت مسدود شد.
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
ارومیه / خبرگزاری صداوسیما / اجتماعی
ابتلای 30 تن به ویروس کرونا در آذربایجان غربی
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان: با راه اندازی آزمایشگاه تست ابتلا به ویروس کرونا در مرکز استان و تسریع در روند انجام آزمایشات اولیه، امروز 18 مورد ابتلا به ویروس کرونا مثبت گزارش شد.