اجرای طرح جامع غربالگری بیماریهای غیر واگیر شایع در مرکز آذربایجان غربی

 

اجرای طرح جامع غربالگری بیماریهای غیر واگیر شایع در مرکز آذربایجان غربی

دکتر حسینی رئیس مرکز بهداشت سازمان با حضور در جلسه شورای مدیران مرکز آذربایجان غربی به تشریح طرح جامع غربالگری بیماریهای غیر واگیر کارکنان و اهداف آن پرداخت.

 دکتر حسینی در این جلسه که با حضور مهندس مجرد مدیر کل مرکز ، دکتر منتظر مهدی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان ، معاونان ، مدیران و مشاوران مرکز برگزار شد ، صیانت از سرمایه انسانی در بحث سلامت را از اهداف اصلی این طرح برشمرد و گفت : با توجه به اینکه سرمایه انسانی ، مهمترین عامل مؤثر در رشد سازمان محسوب می شود ، مرکز بهداشت سازمان صدا وسیما از سه سال گذشته مشکلات بهداشتی و سلامت همکاران را رصد نموده و از وضعیت بهداشتی کارکنان در تهران و مراکز نیاز سنجی بعمل آورده است. وی عواملی همچون آموزش کارکنان ، توانمندسازی آنان در زمینه افزایش خود مراقبتی و پیشگیری از بیماریهای غیر واگیر شایع اعم از فشار خون بالا، دیابت ، بیماریهای قلبی و عروقی ، سرطان پروستات در آقایان و سرطان سینه در خانم ها را از اهداف این طرح برشمرد و خاطر نشان کرد : چنین طرحهایی موجب  بهره وری سازمان و افزایش کیفیت سرمایه انسانی و کاهش شدید هزینه های درمانی در آینده را در پی خواهد داشت.

رئیس مرکز بهداشت سازمان از تشکیل شورای عالی سلامت برای استانها خبر داد و از دانشگاه علوم پزشکی خواست همکاری بیشتری با رسانه ملی داشته باشند چرا که بیش از 80% مردم دانش سلامت خود را با توسعه و راه اندازی شبکه های سلامت محور از رسانه ملی دریافت می کنند و با قاطعیت می توان اذعان کرد که حجم برنامه های سلامت محور رسانه ملی و شبکه های استانی افزایش یافته است. دکتر حسینی بیماریهای غیر واگیر شایع را یکی از معضلات اصلی حوزه سلامت کشور برشمرد و گفت : با اصلاح رفتارها و سبک زندگی و همچنین تشخیص زود رس این بیماریها قابل پیشگیری و درمان خواهند بود و نیازی به صرف هزینه های کلان نخواهد بود.

مهندس مجرد مدیر کل مرکز نیز در این جلسه ضمن خیر مقدم به تشریح فعالیتها و پیشینه مرکز آذربایجان غربی پرداخت و گفت : مرکز آذربایجان غربی یکی از  پر سابقه ترین مراکز صدا وسیما محسوب می شود و این مرکز در راه اندازی شبکه های استانی صدا وسیما جزء مراکز پیشتاز سازمان است . وی با اشاره به موقعیت جغرافیایی و تنوع قومیتی استان گفت : کار رسانه ای و تولید برنامه به چهار زبان در این مرکز زحمات مضاعفی را به لحاظ رقابت رسانه ای با شبکه های ماهواره ایی برای کارکنان ایجاد  می کند که نیازمند توجه جدی از سوی سازمان به بحث سلامت کارکنان را می طلبد.

مهندس مجرد در ادامه سخنان خود خواستار اجرای این طرح برای پایش سلامت خانواده کارکنان و بازنشستگان شد و از برنامه سازان خواست اهمیت این طرح را برای سایر دستگاهها برای مقابله با بیماریهای نشر و اطلاع رسانی نمایند.

دکتر منتظر مهدی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان نیز در این جلسه با قدردانی از تلاشهای رسانه استانی در حوزه سلامت بویژه برنامه ابتکاری صبحگاهی صداوسیمای مرکز آذربایجان غربی که مخاطبان بسیاری را در موضوع بهداشت و سلامت بهره مند می سازد  گفت : دانشگاه علوم پزشکی آمادگی دارد در بحث سلامت و پیشگیری از بیماریهای غیر واگیر و پیشبرد چنین طرحهایی  با صداوسیما همکاری داشته باشد .

طرح جامع غربالگری بیماریهای غیر واگیر شایع با کمک پزشکان و کارشناسان مرکز بهداشت سازمان بمدت 6 روز در مرکز آذربایجان غربی اجرا و سلامت همکاران این مرکز پایش خواهد شد.

 


آدرس کوتاه :